Jump to content

Prodaja 40godina starog neregistriranog automobila


david1312

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Prodajem 40god stari auto, jos je u voznom stanju, ali stoji u garazi. Nije registriran, tablice su vracene na policiji.

Koja je procedura?

Ako samo potpisemo kupoprodajni ugovor je li to to?

Ne znam sta je sa prometnom dozvolom, otac se ne sjeca, je li moguce da je vracena prilikom vracanja tablica tj. jel se prometne vracaju kad se vracaju tablice?

I je li se moze auto prodati bez prometne dozvole?

Hvala svima na odgovorima! :)

Btw, buduci da je auto neregistrirano, je li ga mora prodati moj otac na koga je bilo registrirano do prije 3-4 godine, ili mogu i ja jer je za neregistrirane automobile to svejedno?

uređeno: od Matrix
spajanje upisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I je li se moze auto prodati bez prometne dozvole?

?

dali posjeduješ knjižicu vozila?

bez prometne kupac neće moći registrirat auto.

prometna je dokaz vlasništva (ili knjižica vozila do prije par godina).

bez prometne možeš ga prodati (ili darovati ) nekome za djelove.

možda i u otpad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nemate prometne dozvole, obavezno trebate u nadležnoj policijskoj postaji provjeriti da li je navedeno vozilo u informacijskom sustavu MUP-a. Ako je, policijska postaja će vam na očevo ime izdati uvjerenje kojim se potvrđuje da je on vlasnik tog vozila, a takvo uvjerenje zamjenjuje prometnu dozvolu, i na temelju njega možete auto prodati, registrirati, a ako auto nije u sustavu onda sve pada u vodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam sta je sa prometnom dozvolom, otac se ne sjeca, je li moguce da je vracena prilikom vracanja tablica tj. jel se prometne vracaju kad se vracaju tablice?

 

Btw, buduci da je auto neregistrirano, je li ga mora prodati moj otac na koga je bilo registrirano do prije 3-4 godine, ili mogu i ja jer je za neregistrirane automobile to svejedno?

možda je i kod njih.

 

Samo vlasnik potpisuje ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nemate prometne dozvole, obavezno trebate u nadležnoj policijskoj postaji provjeriti da li je navedeno vozilo u informacijskom sustavu MUP-a. Ako je, policijska postaja će vam na očevo ime izdati uvjerenje kojim se potvrđuje da je on vlasnik tog vozila, a takvo uvjerenje zamjenjuje prometnu dozvolu, i na temelju njega možete auto prodati, registrirati, a ako auto nije u sustavu onda sve pada u vodu.

 

kako mislite onda sve pada u vodu? zelite reci da se onda auto ne moze prodati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali posjeduješ knjižicu vozila?

bez prometne kupac neće moći registrirat auto.

prometna je dokaz vlasništva (ili knjižica vozila do prije par godina).

bez prometne možeš ga prodati (ili darovati ) nekome za djelove.

možda i u otpad.

 

Knjizica vozila? Iskreno, nemam pojma. To je staro auto i sumnjam da je otac to sacuvao :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Knjižica vozila ionako više nije potrebna a možda je isto u doijeu vozila u policiji-Ako je auto odkavljen-prije 3-4 godine onda je u sistemu tako da neće bit problema.Ako je prometna izgubljena i to će se tamo riješit.Samo neka vlasnik ide riješit papirologiju i vlasništvu.

http://www.policija.hr/45.aspx

http://stari.mup.hr/main.aspx?id=5402

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako mislite onda sve pada u vodu? zelite reci da se onda auto ne moze prodati?

 

Sve se može prodati, ako netko i takvo vozilo želi kupiti. Ja ga ne bih kupio. Sve Vam je rečeno kako se rješavaju papiri ako ih nema. Na vama je da se potrudite. Znam za istu situaciju kao što je vaša. Vlasnik je došao u MUP, zamolio da li u evidenciji imaju na njegovo ime vozilo marke te i te, tip taj i taj, broja šasije tog i tog, vozilo je pronađeno u sustavu MUP-a, vlasnik je trebao na policiji potpisati uvjerenje koje sam vam spominjao, taksa je bila tada 40 kuna, i sa tim uvjerenjem je vlasnik registrirao vozilo. S tim uvjerenjem koje zamjenjuje prometnu, mogao ga je i prodati, darovati, i svaki budući vlasnik bi takvo vozilo bez problema registrirao...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve se može prodati, ako netko i takvo vozilo želi kupiti. Ja ga ne bih kupio.

 

Ljudi kupuju takva i starija vozila isključivo da ih urede kao oldtimere ili za djelove. Štoviše, iznenadili biste se koje cijene se mogu dobiti čak i za neke pohrđale olupine.

 

A čak i kada nema nikakvih dokumenata od vozila, to se rješava pro forma tužbom za utvrđivanje vlasništva. Kod takvih starih olupina s tim nema nekih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi kupuju takva i starija vozila isključivo da ih urede kao oldtimere ili za djelove. Štoviše, iznenadili biste se koje cijene se mogu dobiti čak i za neke pohrđale olupine.

 

A čak i kada nema nikakvih dokumenata od vozila, to se rješava pro forma tužbom za utvrđivanje vlasništva. Kod takvih starih olupina s tim nema nekih problema.

 

Da, o tome se bas i radi, kupovina starijeg automobila prakticki iz zadovoljstva da se na njemu moze raditi :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok,a tko bi u konkretnom slučaju bio tužen.

 

Onaj tko prodaje/poklanja vozilo.

Ali u stvari ponekad ljudi sklope vrlo stara vozila od originalnih djelova pa se formalno tuži nekog rođaka ili prijatelja koji je 'našao olupinu i sjeniku'.

Evo iz jedne takve oriđiđi tužbe :

 

 

TUŽBA

radi utvrđivanja vlasništva vozila

 

....

 

Tužitelj se iz hobija bavi restauriranjem starih i neispravnih motocikala oldtajmera. Tuženik posjeduje jedan takav motor a nema namjere niti sklonosti za restauriranje i popravak istog. Zbog toga tuženik daruje motor tužitelju. Tuženik je motor naslijedio od svog pokojnog oca. Tuženikov otac imao je dokumente od tog motora, ali su izgorjeli u požaru 1974. Zbog dugotrajnog nekorištenja i stajanja u vrlo lošim uvjetima motor je u izrazito lošem stanju, mehanički neispravan i jako nagrizen rđom, a kožni djelovi protrunuli. Namjera je motor kompletno restaurirati i osposobiti za korštenje, pa bi se nakon legalizacije i registrirao.

 

Podatci o vozilu:

vrsta vozila motocikl

marka vozila BMW

tip vozila R-25

boja vozila crna

država proizvodnje Njemačka

godina proizvodnje 1949.

broj šasije 026074

obujam motora 245 ccm2

 

....

Kako je porijeklo vozila izvjesno, molim nadležni sud ... itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi kupuju takva i starija vozila isključivo da ih urede kao oldtimere ili za djelove. Štoviše, iznenadili biste se koje cijene se mogu dobiti čak i za neke pohrđale olupine.

 

A čak i kada nema nikakvih dokumenata od vozila, to se rješava pro forma tužbom za utvrđivanje vlasništva. Kod takvih starih olupina s tim nema nekih problema.

 

Poznato mi je to, i sam sam bio u iskušenju da za jedno vozilo koje nije vrijedilo materjalno već emotivno, pokrenuti tako dugotrajan postupak, ali su mi onda savjetovali ovu varijantu provjere u MUP-u, i sve se sredilo jednim potpisom i 40kn takse. Kupi, sredi, registriraj, i sad vozim. Nikad brže i lakše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poznato mi je to, i sam sam bio u iskušenju da za jedno vozilo koje nije vrijedilo materjalno već emotivno, pokrenuti tako dugotrajan postupak, ali su mi onda savjetovali ovu varijantu provjere u MUP-u, i sve se sredilo jednim potpisom i 40kn takse. Kupi, sredi, registriraj, i sad vozim. Nikad brže i lakše.

 

Provjera u MUP-u je u svakom slučaju mnogo jednostavniji postupak. Ali vrlo često takva vozila nisu u evidenciji.

Mogućnost rješavanja sudskom tužbom sam spomenuo da ljudi koji ovo informativno čitaju znaju i za tu opciju.

I nije to nikakav dug i skup spor. Par mjeseci, 100 kuna.

Kad nema druge opcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija