Jump to content

Prijavljen na PK roditelja


rhye

Preporučene objave

Ova tema će možda biti nebulozna, budući da ni sama nemam pojma kako da svoje pitanje sročim, ali forum i internet su mjesto bez cenzure pa će se možda naći netko tko mi može pomoći.

 

Naime, moji roditelji su imali običaj bitnu papirologiju rješavati sami, bez da sam upućena u išta od toga, valjda zato da me poštede i osiguraju mi praznoglavi, privilegirani život.

 

Nismo u dobrim odnosima, nismo komunicirali već 2 godine otkako smo se skoro pa smrtno posvađali, a ja sam otišla od doma, tj. preselila se.

 

studirala sam na fakultetu do prošlog mjeseca, kada sam se ispisala. U međuvremenu sam dobila posao, i sada prikupljam papirologiju koju moram donjeti poslodavcu, i zapela sam na prijavi da bih dobila Poreznu karticu.

 

Možda je glupo postavljati ovo pitanje jer neke bitne odgovore ne znam ni sama. Ne znam jesam li prijavljena na Poreznu karticu majke, a poslodavcu moram dostaviti svoju Poreznu karticu.

 

Ako se ispostavi da jesam prijavljena na majčinu Poreznu karticu, postoji li ikakav način da se s iste odjavim sama, bez da s majkom moram kontaktirati? Ružno zvuči da s roditeljima nemam nikakav odnos, ali svatko ima svoj život i priče su različite. Bilo bi mi užasno neugodno, a i njima, da prvi kontakt s njima moram imati zbog toga, nakon što si nismo niti čestitali rođendane, Božiće, svetke i petke.

 

Dakle, moje pitanje je mogu li se sama odjaviti s majčine Porezne kartice, u slučaju da sam kod nje prijavljena, ili jednostavno moram stupiti u kontakt s njom da bih to riješila?

 

Molim odgovore bez osuda, hvala vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, imam par updateova i sad mi ustvari i treba pravni savjet.

 

Nakon što sam majci ujutro, kada sam saznala da se ja na kraju i vidim kao uzdržavanju član na njenoj poreznoj kartici u poreznoj upravi, poslala poruku da ju molim da me odjavi, i da to ne mogu sama jer mora donijeti svoju poreznu karticu i OIB i da nek' me odjavi, da mi treba porezna kartica za posao. Ona na tu poruku nije odgovorila, pa sam ju navečer nazvala, i iz trećeg pokušaja se javila. Objasnila sam joj situaciju, da bi mi ona počela pričati svakakve gluposti, da njoj treba moja potvrda s faksa da sam ispisana, da ona mora otići kod knjigovođe, da će to napraviti pod uvjetom da se ja odjavim s njihove adrese (istina, još uvijek sam prijavljena kod njih, ali prva stvar sutra ujutro je moj posjet MUP-u i promjena prebivališta) i da će me odjaviti pod uvjetom da joj skeniranje svoju novu osobnu iskaznicu (da me može kontrolirati gdje sam, to je jedan od razloga zašto sam otišla, Malte ne se skrivao od svojih roditelja da bih živjela svoj život), da je rok za prijavu poreza 28.2. i da do tada ona ne može ništa (valjda da dobije nekakav povrat na temelju toga što sam uzdržavanju član), da ona radi i nema vremena... Long story Short, ona odbija odjaviti me sa svoje porezne kartice. U utorak sam saznala da sam dobila posao, dakle prije 3 dana, i već tri dana trčim na mirovinsko, poreznu, kopiraj ovo, izvadi duplikat svjedodžbe na NCVVO-u (jer je original na njihovoj adresi as good as lost) i onda na kraju još ona s ovim nebulozama... ne gubi mi se posao prije nego sam počela raditi jer me mama ne želi odjaviti sa svoje porezne kartice. Postoji li nekakav pravni način da ju natjeram da me odjavi?

 

Za kraj: ne daj bože nikome ovakve roditelje, žao mi je jer su moji i dali su mi život, ali ga pokušavaju uništiti ili u najmanju ruku zakomplicirati kako god znaju i umiju..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Stvar je u tome da su mi u poreznoj rekli da ne mogu izvaditi svoju karticu, koju moram predati poslodavcu, prije nego se odjavim s njene, što ona odbija napraviti, a ja ne mogu sama.

Danas ću ići provjeriti da li me odjavi la i tražiti pravni savjet ako nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome da su mi u poreznoj rekli da ne mogu izvaditi svoju karticu, koju moram predati poslodavcu, prije nego se odjavim s njene, što ona odbija napraviti, a ja ne mogu sama.

 

Zapravo možeš i sama. Ja sam otišao u računovodstvo mamine firme, uzeo tamo njenu PK, otišao sam u Poreznu upravu i tamo su me skinuli s njene PK i odmah mi izdali moju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako mogu samq ako ne mogu doći do njene porezne kartice? Ne mogu provaliti i ukrasti ju, ona me ne želi odjaviti. Selila se iz svoje ordinacije u drugu i niti nemam pojma gdje sada radi, a ni ne želim imati veze s njom, vidjeti ju, zvati ju, obavljati nešto što bi trebao biti njen posao. Ići ću sutra pokušati to nekako srediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odjavila sam se s mamine porezne kartice!

Malo ke teži postupak jer te šalju od vrata do vrata, ali da, moguće je "na silu" se odjaviti s nečije porezne kartice. Eto, ako će ikada ikome trebati, samo na komad papira napisati rukom zahtjrv koji sadrži tvoje podatke i podatke te osobe kod koje si prijavljen, ne treba ništa posebno, dovoljno je ime i prezime i adresa ako se ne zna oib, to oni u sustavu nađu, i odnjeti to u skriptarnicu odakle će se onda to sve riješiti. Majka će dobiti poziv da donese svoju poreznu karticu da se na njoj evidentiraju promjene, ali ja sa svojom šašavom familijom više nemam ništa! Jupi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Imam slican problem. Dobio sam posao i trebao bi poceti raditi za 3 dana i naravno treba mi porezna kartica. Na poreznoj mi kazu da mi je nemoguce izdat PK bez ocevog PK-a ili me on mora odjavit. Ne zivimo zajedno vec 15 godina te je on prijavljen na drugoj adresi... Meni je nevjerojatno da mi porezna uskracuje pravo na rad. Obavjestio sam svog oca ali nema nikakve garancije da ce to on i napravit njemu je to smijesno. Svaki savjet je dobrodosao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a mogli ste i procitati ovaj post od pocetka!:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/90935-Prijavljen-na-PK-roditelja?p=743007&viewfull=1#post743007

 

Imam slican problem. Dobio sam posao i trebao bi poceti raditi za 3 dana i naravno treba mi porezna kartica. Na poreznoj mi kazu da mi je nemoguce izdat PK bez ocevog PK-a ili me on mora odjavit. Ne zivimo zajedno vec 15 godina te je on prijavljen na drugoj adresi... Meni je nevjerojatno da mi porezna uskracuje pravo na rad. Obavjestio sam svog oca ali nema nikakve garancije da ce to on i napravit njemu je to smijesno. Svaki savjet je dobrodosao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Tu opciju mi nisu nudili na mojo poreznoj + ovdje nije navedeno koliko traje procedura zvuci kao nesto sto nije instantno i zelio sam malo pozornosti skrenut na ovaj apsurd koji se ne mijenja vec godinama. Da ja sam nemam mogucnosti odlucivat jel zelim biti nekome olaksica tko ni ne zivi nit uzdrzava me

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Nije bila nikakva procedura.. zapravo mi se čini da je to bila dobra volja žene u skriptarnici jer je vidjela da sam očajna od same pomisli da moram ići nalaziti se sa mamom. Sve se riješilo u nekih 15-ak min. Nadam se da je i tebi sve prošlo kako treba, ali kažem, sve i ako ti kažu da se ne može, slobodno reci da znaš za jedan slučaj sa porezne u Sesvetama gdje se jedna cura odjavila sama bez porezne kartice od majke (samo ju je ona nakon njihovog poziva naknadno morala donjeti u poreznu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav svima,

imam sličan problem pa ću se nadovezati ovdje na temu, tako da ne otvaram novi topic!

Zaposlio sam se u sloveniji i uredno obavio privremenu odjavu (na 5 god) s adrese u Sesvetama. Međutim, pročitao sam da bi bilo dobro obaviti i odjavu iz porezne uprave u Sesvetama iako nemam nikakve imovine u HR. Bio sam student, podstanar prije zaposlenja vani, tj. nisam nikad niti radio u HR (osim kao student) niti sam registriran u poreznoj (barem mislim - jer sam negdje na njihovim stranicama upisivao OIB pa mi je izbacilo da nemam porezne obaveze ili tako nešto).

E sad ja sam se malo informirao kod njih u poreznoj - rekli su mi između ostalog da treba i taj dokaz iz porezne uprave u Sloveniji o rezidentnosti. Kada sam se obratio poreznoj u SLO rekli su mi da ja kod njih nisam porezni rezident nego nerezident i da ispunim neki formular ako želim biti rezident??? Naravno prije zaposlenja sam kod njih u poreznoj dobio porezni broj ali očito taj neki nerezidentski???

Uglavnom pitanja su:

Koja je posljedica ako ispunim taj njihov formular i postanem porezni rezident u SLO? Koja je posljedica ako se ne odjavim iz porezne u Sesvetama?

Uglavnom, ja to ništa nerazumijem... neznam niti kome trenutno plaćam porez ako primam plaću u SLO. 

I da možda još jedna bitna stvar u bankovnom računu na koji mi sjeda plaća, tj. u ugovoru piše ''davčni rezident Hrvaške'', pa mi nije jasno zašto sam uopće morao dobiti taj SLO porezni broj prije zaposlenja???

Sory što sam opširan , ali bolje odmah dati više informacija...

I hvala svima na odgovorima pogotovo ako netko to može objasniti vrlo laički!

 

                               

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, ako ste porezna olaksica roditelju, nek Vas odjavi.

Pod pretpostavkom da je ugovor na dulje vrijeme:

Prije 54 minuta, Pješak je napisao:

Međutim, pročitao sam da bi bilo dobro obaviti i odjavu iz porezne uprave u Sesvetama iako nemam nikakve imovine u HR.

Koja je posljedica ako ispunim taj njihov formular i postanem porezni rezident u SLO? Koja je posljedica ako se ne odjavim iz porezne u Sesvetama?

Poreznim rezidentom se postaje automatski kad zivite vise od 6 mj. u godini u toj drzavi. Mozete se odjaviti na poreznoj iz Hrvatske, al mislim da nema kazne ako to ne ucinite, pogotovo sto ne placate niti ce te placati porez po nekoj osnovi u Hrvatskoj. Cim radite postat ce te rezident u Sloveniji, neznam da li to ide automatski preko poslodavca ili morate sami, raspitajte se jos malo o tome.

Ono u sto nisam siguran je ovaj prijelaz u toku godine i kako se to tocno porezno obraduje, od 2019. ste potpuno porezni obveznik Slovenije. Pretpostavljam da bi se odjavom iz porezne to uredilo tocno, ali buduci da nemate nikakvih poreznih obaveza... Nista Vas ne kosta i da odete na poreznu u Hrvatskoj i odjavite se, onda ste mirni.

Nerezident ste jer ste tek dosli i nemate poreznih obaveza.

Prije 54 minuta, Pješak je napisao:

Uglavnom, ja to ništa nerazumijem... neznam niti kome trenutno plaćam porez ako primam plaću u SLO. 

Porez ce te platiti u sloveniji, zbog ugovora o dvostrukom oporezivanju.

Prije 54 minuta, Pješak je napisao:

I da možda još jedna bitna stvar u bankovnom računu na koji mi sjeda plaća, tj. u ugovoru piše ''davčni rezident Hrvaške'', pa mi nije jasno zašto sam uopće morao dobiti taj SLO porezni broj prije zaposlenja???

Kad uredite rezidentnost, promjenite i bankovni racun, jer ovo je racun za strance, lako moguce da vise kosta i ne znam da li je OK da vam slovenska placa sjeda na taj racun.

Porezni broj ste dobili isto kao sto i u Hrvatskoj svaki stranac koji ima neke poslove koji bi se mogli oporezivati mora imati OIB. Npr. strancu isplatite putne troskove i dnevnicu.

 

Laicki odgovor, ali i iskustva su isto "laicka".

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK!

Da upravo gledam - na ugovoru s bankom mi je hrvatska adresa. Iako imam privremenu slovensku adresu (boravište) što sam trebao upravo za besplatno otvaranje računa (inače bi me koštalo 50 eura - za stranca koji otvara račun u SLO).

Neznam zašto mi nisu stavili tu SLO adresu, vjerojatno će to biti moguće kada postanem rezident, ali neda mi se s tim za...bavat a i nemam vremena... 

Mislim da ću za sad ostavit ovako kako je, pa za par mjeseci odjavit se u HR iz porezne i to je to

Hvala na odgovoru miroslav6!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija