Jump to content

sporazumni otkaz


Dalsy

Preporučene objave

Postovani, molim vas za pomoc oko sastavljanja zahtjeva o sporazumnom prekida ugovora o radu na neodredjeno vrijeme. Zadnjih 11 godina sam zaposlena u drzavnoj firmi, bez prekida. Zadnjih dvije i pol godine ne radim radi komplikacija u trudnoci, porodiljnog dopusta i dopusta za njegu djeteta sa tezim smetnjama u razvoju. Odlucila sam u dogovoru sa poslodavcem napraviti zahtjev za sporazumni prekid. Zanima me imam li pravo na otpremninu i naknadu za neiskoristeni godisnji odmor od prosle i tri mjeseca ove godine. Te me zanima trebam li se u zahtjevu pozivati na zakone ili mogu samo napisati nesto tipa: molim cijenjeni ... da mi dozvoli da sporazumno prekinemo radni odnos na neodredjeno radno vrijeme dana 31.03.2016. Te vas molim da mi se isplati naknada za neiskoristeni godisnji odmor za proslu i dio ove godine. Molim vas da mi pomognete to srociti da ispadne smisleno. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://primjeri-ugovora.com/radno/sporazumni-raskid-ugovora-radu/

 

Lova za godišnji ide a otpremnina je upitna.

 

"Naime, za razliku od redovitog otkazivanja, niti jedna strana nema obvezu poštivanja otkaznog roka u slučaju sporazumnog raskida ugovora o radu. Jednako tako posebno napominjemo da radnik mora biti svjestan da mu u slučaju sklapanja sporazumnog raskida ugovora o radu, poslodavac nije dužan isplatiti otpremninu iako naravno nije zabranjeno da se ona sporazumom predvidi te odredi iznos otpremnine čak i viši od onog koji bi radniku pripadao prema Zakonu o radu (ili prema Kolektivnom ugovoru ili Pravilniku o radu). Također ističemo da u slučaju prestanka radnog odnosa sklapanjem sporazumnog raskida ugovora o radu radnik nema pravo na naknadu za nezaposlene koju bi inače ostvario kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje."

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=17914

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://primjeri-ugovora.com/radno/sporazumni-raskid-ugovora-radu/

 

Lova za godišnji ide a otpremnina je upitna.

 

"Naime, za razliku od redovitog otkazivanja, niti jedna strana nema obvezu poštivanja otkaznog roka u slučaju sporazumnog raskida ugovora o radu. Jednako tako posebno napominjemo da radnik mora biti svjestan da mu u slučaju sklapanja sporazumnog raskida ugovora o radu, poslodavac nije dužan isplatiti otpremninu iako naravno nije zabranjeno da se ona sporazumom predvidi te odredi iznos otpremnine čak i viši od onog koji bi radniku pripadao prema Zakonu o radu (ili prema Kolektivnom ugovoru ili Pravilniku o radu). Također ističemo da u slučaju prestanka radnog odnosa sklapanjem sporazumnog raskida ugovora o radu radnik nema pravo na naknadu za nezaposlene koju bi inače ostvario kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje."

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=17914

 

Ima li radnik pravo na naknadu s HZZ-a ako uruči poslodavcu otkaz jer objektvno više nije sposoban za to radno mjesto ili to mora potkrijepiti mišljenjem vještaka HZZ-a. (osobno uvjetovani otkaz ili se varam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedini otkaz kojeg radnik može dati, a da ostvari pravo na novčanu naknadu jeste izvanredan otkaz ugovora o radu zbog ponašanja poslodavca. Svi drugi otkazi koje radnik daje vuku za sobom gubitak prava na novčanu naknadu.

 

Tko je taj mjerodavan koji će odlučiti koja je strana u pravu , a koja samo pokušava "ušićariti" ? Kome predati otkaz , osim poslodavcu, u kojem će pisati razlozi (opravdani ili ne) zbog kojega se daje izvanredni otkaz? HZZ-u ? Imaju li oni vještaka koji će to utvrditi ili će samo neki službenik keramičarskog zvanja , odlučivati o tome? Ili ipak živimo u Midžiabadanu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U takvom slučaju, dakle izvanrednom otkazu od strane radnika, prvo postoji mogućnost pobijanja takvog otkaza od strane poslodavca (iako to vrlo, vrlo rijetko rade), a nakon toga bi u sklopu odobravanja novčane naknade, podružnica HZZ-a tražila očitovanje od poslodavca i tu definitivno mogu nastati problemi, odnosno da HZZ svojim rješenjem odbije odobriti novčanu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija