Jump to content

Uknjidžba na vlasničko pravo


lex55

Preporučene objave

Molim vaš stručni savjet

 

Može li se općina (jedinica lokalne samouprave) bez mog znanja i obeštećenja uknjižit na moju česticu koja se u z.k izvadku vodi kao oranica (sada put) 2.5m širine bez ikakvih dozvola?

 

Tvrde da će geodet utvrdit činjenično stanje i time se uknjižiti na sudu te postati vlasnici bez obeštećenja.

 

I treba li za rekonstrukciju ceste sada 2.5m širine (bez ikakvih dozvola) na 8.70m izhodovati ikakvu dozvolu?

Investitior: jedinica lokalne samouprave.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vaš stručni savjet

 

Može li se općina (jedinica lokalne samouprave) bez mog znanja i obeštećenja uknjižit na moju česticu koja se u z.k izvadku vodi kao oranica (sada put) 2.5m širine bez ikakvih dozvola?

 

A tko vam je napričao te gluposti?

 

Sve kad bi nekako i uspjeli napraviti parcelaciju bez vašeg znanja, gruntovnica vam šalje rješenje na adresu vlasnika koji je uknjižen. A unatrag godinu dana imamo i zakon koji se zove Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade:

http://www.zakon.hr/z/726/Zakon-o-izvla%C5%A1tenju-i-odre%C4%91ivanju-naknade

Stoga, sve da i mimo vaše suglasnosti naprave izvlaštenje (što mogu učiniti kao krajnju mjeru kada je u pitanju gradnja puta) uopće ne postoji mogućnost da to učine bez naknade. Kolika će naknada biti, to je već stvar procjene vrijednosti zemljišta.

 

Jedino što morate paziti je da vam u postupku ne uvaljaju da sami potpišete da darujete to zemljište.

 

Zato jako pazite što potpisujete!

Dokumenti se prije potpisa moraju pažljivo pročitati, a ne da vjerujete na riječ onome tko vam je na brzinu gurnuo papir na potpis!

 

 

Tvrde da će geodet utvrdit činjenično stanje i time se uknjižiti na sudu te postati vlasnici bez obeštećenja.

 

Geodet će prilikom izmjere na terenu tražiti od vas da potpišete novi prijedlog parcelacije. Pa će se to prvo provesti u katastru, a vi ćete i dalje biti vlasnik te čestice. To im je preduvjet da uopće počnu ishađati dozvole za taj zahvat. Prije početka radova moraju se dogovoriti s vama za otkup te čestice, ili provesti postupak izvlaštenja (uz određivanje naknade).

 

 

I treba li za rekonstrukciju ceste sada 2.5m širine (bez ikakvih dozvola) na 8.70m izhodovati ikakvu dozvolu?

Investitior: jedinica lokalne samouprave.

Koliko shvaćam, to nije tek neki 'ad hoc' popravak ceste.

 

Naravno da moraju imati i projekte, i građevinsku dozvolu, i ovlaštenog izvođača radova, i ovlašteni nadzor izvođenja radova. Čak i da vam ne oduzimaju dio zemljišta, vi kao vlasnik susjedne čestice morali bi biti formalno obaviješteni u postupku ishođenja dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na brzim odgovorima..

 

Gore sam zaboravio naglasit Zakon o cestama.

 

Znaći može li se općina (jedinica lokalne samouprave) pozivajući se na Zakon o cestama bez obeštećenja uknjižiti na moju česticu koja se u z.k izvadku vodi kao oranica?

Sada je to put širok 2.5m sa pravom služnosti koji nema nikakve dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na brzim odgovorima..

 

Gore sam zaboravio naglasit Zakon o cestama.

 

Znaći može li se općina (jedinica lokalne samouprave) pozivajući se na Zakon o cestama bez obeštećenja uknjižiti na moju česticu koja se u z.k izvadku vodi kao oranica?

 

Ne znam koji su to oni Zakon o cestama čitali? Možda onaj iz socijalističke Juge?

Pa evo im ovdje Zakon o cestama:

 

http://www.zakon.hr/z/244/zakon-o-cestama

 

Pogledajte čl. 36. , a naročito stavak (5).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto se oko toga valja...?!

 

U mojoj jedinici lokalne samouprave, Općinsko je vijeće usvojilo zaključak po kojem se ide u sređivanje, odnosno popis ulica, da bi se išlo na uknjižbu istih i svi koji prije mnogo godina nisu dobili naknadu za svoju oduzetu imovinu koja je danas cesta, tvrde u Općini neće naknadu dobiti ni sada...tako da....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto se oko toga valja...?!

 

Moje tumačenje članaka 131.- 133. bi bilo da oni propisuju uređivanje u zemljišnim knjigama vlasništva nad nerazvrstanim cestama u smislu da će sada sve takve ceste biti definirane kao javno dobro dato na upravljanje jedinicama lokalne uprave. Naime, do sada smo zbog nasljeđa socijalizma imali situaciju da je vlasništvo ignorirano a posjed i stanje u katastru je bio važniji od vlasništva. Tako imamo svakakve slučajeve - negdje su takve ceste pod upravom lokalne uprave, negdje su neko zadružno vlasništvo, negdje su upisane kao vlasništvo Hrvatskih šuma, ili bivših kombinata, ili tvrtki poput INA-e koja je sagradila dosta prometnica za potrebe svojih bušotina, itd,itd. I naravno, mnoge takve ceste su još uvijek upisane u zemljišnim knjigama kao privatno vlasništvo.

 

U stvari, i mnoge autoceste u RH još uvijek nemaju na nekim novoizgrađenim djelovima upisano vlasništvo nad desetinama kilometara prometnica, na što sam upozorio Vladu i druge institucije još pred nekoliko godina u jednoj analizi. Čak i u katastru nisu provedene parcelacije tisuća čestica.

 

Smisao ovih članaka bio bi da se to mora urediti.

Ali ti članci ni na koji način ne govore da bi se te čestice koje su u privatnom vlasništvu konfiscirale nekim dekretom.

 

Imate u Zakonu o cestama na više mjesta upravo definirano da se u takvim slučajevima primjenjuju odredbe Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade.

U slučaju nerazvrstanih cesta , čl. 105.

 

I sam taj zakon se prije zvao samo 'Zakon o izvlaštenju' . Uvjerenja sam da je ovo 'i određivanju naknade' stavljeno u naziv zakona upravo da se jasno dade do znanja ovakvima koji bi privatne čestice otimali da je vrijeme socijalizma ipak prošlost.

 

U mojoj jedinici lokalne samouprave, Općinsko je vijeće usvojilo zaključak po kojem se ide u sređivanje, odnosno popis ulica, da bi se išlo na uknjižbu istih i svi koji prije mnogo godina nisu dobili naknadu za svoju oduzetu imovinu koja je danas cesta, tvrde u Općini neće naknadu dobiti ni sada...tako da....

 

Mislim da će oni morati dokazivati da su te čestice bile plaćene. Ako to ne budu mogli dokazati, vjerojatno će morati ponovo obeštetiti vlasnike.

Već ima podosta takvih sporova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Felixx

Zahvaljujem na brzom i opširnom obrazloženju.

U potpunosti se slažem da se da se u današnje vrijeme privatno vlasništvo ne može otimati ni po kojim zakonu.

Ceste kao javno dobro podržavam,a vlasnike čestica na kojima se sada nalaze ceste treba pravedno obeštetiti.

Molim pravni savjet na koji zakon ili na što da se pozovem ako ustraju u tumačenju po svom zakona o cestama članak 131-133.

Unaprijed hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pravni savjet na koji zakon ili na što da se pozovem ako ustraju u tumačenju po svom zakona o cestama članak 131-133.

Unaprijed hvala !

 

Naveli smo članke Zakona o cestama, koji se pozivaju na Zakon o izvaštenju i određivanju naknade. Konfiskacija čestica bila bi stjecanje bez osnove, a za takva postupanja koja su u suprotnosti sa zakonima odgovorne i službene osobe mogle bi čak (bar teoretski) biti i kazneno prijavljeni.

 

Sada je besmisleno nagađati što će biti.Ovo vam je dovoljno da im date do znanja da ćete braniti svoja prava, tj da vas neće samo tako 'preveslati'.

Vi i ne znate koje sve dokumente oni imaju, i što su možda vaši pretci potpisali za to zemljište. Tek kad dobijete neko rješenje, možete se na to žaliti ili pokrenuti spor.

 

Lako moguće da će oni ustrajati na svom stavu.

U tom slučaju preporučio bih da se skupi više vas koji imate sličan problem i da angažirate odvjetnika koji se specijalizirao za takve sporove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija