Jump to content

Presuda Zupanijskog suda i revizija - radi nekretnine


hvanko

Preporučene objave

Dobar dan,

 

imam neki predmet radi jedne nekretnine.

 

Opcinski sud je doneo presudu koju sam dobio. Protivnik se zali Zupanijskom sudu. Zupanijski sud je odbijo zalbu tuzitelja.

 

Vrijednost predmeta Opcinski sud pise u presudi da su 95000kn, odvjetnik tuzitelja pise u reviziji da je vrijednost predmeta 105000kn.

 

Na presud Opcinskog suda ima stembilj da je pravomocna, na presudi Zupanijskog suda nema stembilja niti je napisano da se moze predati revizija.

 

Sad tuzitelj predaje reviziju na Vrhovni sud i Ustavni sud.

 

Sad se ja pitam, dali je presuda Zupanijskog suda pravomocna ili nije, zato sto je tuzitelj predao reviziju na Vrhovni i Ustavni sud? Nema ni stembilj na presudi Zupanijskog suda.

 

Hvala na odgovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda Županijskog suda jeste pravomoćna.

 

Što se revizije tiče, ona bi po vrijednosnom kriteriju bila dopuštena isključivo, ukoliko bi presuda Županijskog suda bila donesena zaključno s danom 01/06/2011, kada je Izmjenama i dopunama ZPP-a podignut vrijednosni kriterij sa 100.000,00 kuna na 200.000,00 kuna. Ovdje to zasigurno nije slučaj.

 

Doduše, postoji mogućnost izvanredne revizije iz čl. 382. st. 2. ZPP-a. Pretpostavka ustavnoj tužbi jeste podnošenje revizije (čl. 62. st. 3. UZUSRH-a).

 

Navedeno vas ne priječi da tražite izvršenje presude, ali morate imati na umu da, ukoliko protivna strana uspije, bilo sa revizijom bilo ustavnom tužbom, pa će se morati ponovno odlučivati - postoji mogćnost da ćete morati vratiti ono što biste primili - naravno ako bude bilo odlučeno u korist protivne strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda Županijskog suda jeste pravomoćna.

 

Što se revizije tiče, ona bi po vrijednosnom kriteriju bila dopuštena isključivo, ukoliko bi presuda Županijskog suda bila donesena zaključno s danom 01/06/2011, kada je Izmjenama i dopunama ZPP-a podignut vrijednosni kriterij sa 100.000,00 kuna na 200.000,00 kuna. Ovdje to zasigurno nije slučaj.

 

Doduše, postoji mogućnost izvanredne revizije iz čl. 382. st. 2. ZPP-a. Pretpostavka ustavnoj tužbi jeste podnošenje revizije (čl. 62. st. 3. UZUSRH-a).

 

Navedeno vas ne priječi da tražite izvršenje presude, ali morate imati na umu da, ukoliko protivna strana uspije, bilo sa revizijom bilo ustavnom tužbom, pa će se morati ponovno odlučivati - postoji mogćnost da ćete morati vratiti ono što biste primili - naravno ako bude bilo odlučeno u korist protivne strane.

 

 

Revizija je napisana 5.10.12 i primljena u tacnom roku. Na ovaj cl. se poziva odvjetnik tuzitelja: čl. 382. st. 2. ZPP.

 

Kad procitam taj cl. pise:

 

Cl. 382

2) ako je presuda donesena u sporu koji je pokrenuo radnik protiv odluke o prestanku ugovora o radu.

 

Kakve veze ima taj clanak sa sporom oko nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Revizija je napisana 5.10.12 i primljena u tacnom roku. Na ovaj cl. se poziva odvjetnik tuzitelja: čl. 382. st. 2. ZPP.

 

Kao što sam i pretpostavio - ide na tzv. izvanrednu reviziju.

 

Kad procitam taj cl. pise:

 

Cl. 382

2) ako je presuda donesena u sporu koji je pokrenuo radnik protiv odluke o prestanku ugovora o radu.

 

Kakve veze ima taj clanak sa sporom oko nekretnine?

 

Krivo gledate - vi ste citirali čl. 382. st. 1. t. 2. ZPP-a, a trebate gledati čl. 382. st. 2. ZPP-a, koji glasi -

 

"U slučajevima u kojima je ne mogu podnijeti prema odredbi stavka 1. ovoga članka, stranke mogu podnijeti reviziju protiv drugostupanjske presude ako odluka u sporu ovisi o rješenju nekoga materijalnopravnog ili postupovnopravnog pitanja važnog za osiguranje jedinstvene primjene prava i ravnopravnosti svih u njegovoj primjeni, primjerice:

 

1) ako o tom pitanju revizijski sud još uvijek nije zauzeo shvaćanje odlučujući u pojedinim predmetima na odjelnoj sjednici, a riječ je o pitanju o kojemu postoji različita praksa drugostupanjskih sudova,

 

2) ako je o tom pitanju revizijski sud već zauzeo shvaćanje, ali je odluka drugostupanjskoga suda utemeljena na shvaćanju koje nije podudarno s tim shvaćanjem,

 

3) ako je o tom pitanju revizijski sud već zauzeo shvaćanje i presuda se drugostupanjskoga suda temelji na tom shvaćanju, ali bi – osobito uvažavajući razloge iznesene tijekom prethodnoga prvostupanjskoga i žalbenoga postupka, zbog promjene u pravnom sustavu uvjetovane novim zakonodavstvom ili međunarodnim sporazumima te odlukom Ustavnoga suda Republike Hrvatske, Europskoga suda za ljudska prava ili Europskog suda – trebalo preispitati sudsku praksu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odvjetnik zna da revizija neće proći ali svrha je uzeti novac.

 

Nije samo uzeti novac, jos i produzeti predmet. Ni Vrhovni sud nece to resiti za mjesec dana. Koliko sudska praksa ima predmete VSRH-u treba oko 1-3 godine da donese resenje.

 

Ako se racuna koliko je to trajalo sve: Opcinski sud oko 7, Zupanijski oko 2 a VSRH oko kazemo 2 godine ... to su 11 godine (!!!) za jedan predmet koji u drugim drzavama EU-a traje mozda 1-3 godine.

 

Dobro u mome slucaju u drugoj drzavi, to sta se meni desilo nebi bilo ni moguce, ali mislim da su 1-3 godine realisticne.

 

Sta mislite, koje je to trajanje. A niti sam bio kriv ni duzan, a zamalo izgubio svoju imovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Presuda županijskog suda postaje pravomoćna časom donošenja , a ovršna postaje kada ju stranke prime .Sudski kancel udara štambilj na prvostupanjsku presudu (štambilj pravomoćnosti i ovršnosti ).Drugostupanjska presuda prati prvostupanjsku .

 

Revizija može biti dopuštena i iz drugih razloga osim po vrijednosnom kriteriju.

Revizija se predaje prvostupanjskom sudu ,koji ju proslijeđuje VSRH.

O pravomoćnosti pročitajte čl.333 ZPP .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dečki su sve rekli - pravomoćna je, ali ostaje upozorenje koje sam vam istaknuo u postu #3.

 

Dobro, resilo se. VSHR je odbacio reviziju kao nedopustenu.

 

Sad se samo pitam dali bi mogao tuziti protivnika zato sto mi je koristio cijelo vrijeme nekretninu i neke stvari na nekretnini je promijenio.

 

Kako bi se zvala ta tuzba?

 

Ali jos nisam uknjizen u zk. Sto prvo? Uknjiziti pa tuziti radi naknadu? Dali mi treba vjestak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

presuda je postala pravomoćna kada je drugostupanjski sud dostavi strankama.

u pisarnici suda tražiti da presudu prvostupanjskog suda ovjere žigom pravomoćnosti.

saovjerenom presudom u gruntovnici i podnijeti prijedlog za upis vlasništva temeljem pravomoćne presude. to je trebalo učiniti odmah po primitku drugostupanjske presude.

ne radi se o novčanoj tražbini i nema kamata ako bi presuda bila poništena od strane Ustavnog suda.

 

250,00 kuna za sudsku pristojbi i pravomoćnu (ovjerenu žigom pravomoćnosti) presudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Doduše, postoji mogućnost izvanredne revizije iz čl. 382. st. 2. ZPP-a. Pretpostavka ustavnoj tužbi jeste podnošenje revizije (čl. 62. st. 3. UZUSRH-a).

 

Imam jedno pitanje radi te ustavne tuzbe. Ako sam dobro razumjeo čl. 62. st. 3. UZUSRH-a

 

... pravni put je iscrpljen nakon sto je Vrhovni sud doneo presudu u moju korist?

 

Mislim ako je protivnik svih predmeta izgubio i Vrhovni sud odbacio reviziju kao nedopustenu, moram se jos nesto brinuti da bi se stvar na kraju vratila na Opcinski sud predmet ide dalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija