Jump to content

Kupovina nekretnine koja je pod hipotekom


jazzwa

Preporučene objave

Molio bih pomoc za moj slucaj zanima me procedura od nekoga strucnog na tom podrucju. Situacija je slijedeca, kupujem kucu za 35000E u gotovini, na ZK ulošku pod "B" vlasnik kuce je 1/1, ali pod "C" je upisana banka i evo copy/paste:

 

Zaprimljeno 20.01.2011. broj Z-XXX/11.

Na temelju Ugovora o kreditu broj:XXXXXXXXXX od 13. siječnja 2011. solemniziran pod brojem XXXXXXX/11. uknjižuje se pravo zaloga na nekretnine u A i to na kč.br. XXXXXX za iznos od 29.000,00 EUR-a

 

na koji nacin realizirati kupovinu da ja budem siguran u cijelom poslu kupovine te kuce. Posto je to ocito kredit od 2011 pretpostavljam da su do sada nesto tog kredita i otplatili. Dali ja mogu otici u banku traziti nekakvu potvrdu sa preostalim iznosom i sa njima se takodjer savjetovati kako kupiti tu kucu na kojoj su oni upisani na hipoteku.

 

Dali se moze napisati u ugovoru da ja kao kupac placam kucu u vrijednosti 35000E od cega vrsim isplatu u iznosu 29000 E banci za zatvaranje kredita i uklanjanja hipoteke a 6000E prodavatelju na tekuci racun ili da se dogovorim sa kupcem da nakon potvrde o preostalom iznosu kredita, ja preuzmem kredit i za taj iznos umanjim njemu isplatu a onda ja nakon sto sam preuzeo kredit odem i zatvorim ga u banci.

 

Joj nadam se da cete shvatiti sto me zanima i da cete mi sto prije odgovoriti jer bih trebao rijesiti stambeno pitanje u iducih tjedan dana.

 

Ponavljam da placam transakciju u gotovini.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako plaćaš u gotovini možeš naći kućabez hipotekarnog opterećenja.

traži od prodavatelja da ukloni hipoteku. traži novi vlasnički list .

možeš preuzeti dug ali to morate navesti u ugovoru. osim duga u pitanju su i ugovorene kamate na kredit. izračunaj prema broju rata i visini rata koliko je još ostalo za otplatiti.

 

ako kupiš nekretninu s hipotekom lako se može desiti da ostaneš bez te nekretnine tj. da je banka proda ako dužnik prestane plaćati kredit.

tržišna vrijednost nekretnine opterećene hipotekom je umanjena za vrijednost hipoteke.

tako i porezna obveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da je to jedan veliki rizik ali isto tako se to moze i rijesiti bez nekakvih posljedica. Znam i da je pametnije naci cistu nekretninu, ali problem je sto mi je bitna lokacija, a u tom dijelu su sve velike kuce koje se prodaju za duplo vece iznose a ovo je jedina kuca koja mi odgovara lokacijom, cijenom, mala je to kuca ali bih ju nadogradio kroz koju godinu kada se rijesim sadasnjih kredita. Znaci sve mi odgovara osim tog dijela da ima hipoteku.

 

I dalje sam zainteresiran kupiti upravo tu nekretninu i zato trazim savjete od nekoga kako to sto bezbolnije rijesiti.

 

Bilo bi lijepo ako je netko imao iskustva u kupovini nekretnine koja je imala hipoteku da navede kako je takav slucaj rijesen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Vi u vlasničkom listu vidite da je kuća opterećena hipotekom .Banka ima pravo namirenja prodajom kuće svoju tražbinu ,to Vam znači hipoteka ,i prije isplate 1 eura prodavatelju trebate riješiti taj dug .Može se ugovoriti da iz cijene dio isplatite Vi banci odmah i tada imate čist račun,jasno uz pristanak banke .Može se desiti da prodavatelj umre ili iz drugih razloga ne vrati dug i tada ste Vi na redu .

Pazite ono što je jeftino je najskuplje -plaćate dva puta .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zanima me da li je netko bio u sličnoj situaciji i ima li kakav savjet za mene:

Naime, u prilici sam kupiti jedan stan u Zagrebu po izuzetno povoljnoj cijeni koja je pod hipotekom tvrtke Central European Credit d.d. Kako mi to ime nije zvučalo poznato potražila sam na internetu i pronašla neke članke po regionalnim novinama koji dovode njihovo poslovanje u kontekst lihvara i slično (ali ništa konkretno).

Pročitala sam i nekoliko tekstova koji opisuju taj proces pljačkanja jadnih ljudi i sve se nekako poklapa. Vidjeli smo stan uz pomoć agenta, a njega je zapravo angažirala firma koja se bavi naplatom dugovanja (?!). U zemljišnjim knjigama stan glasi na gospođu, sa hipotekom na taj kreditni ured. Predsjednik tog kreditnog ureda je neki mađar, nemaju web stranicu, pronašla sam nekoliko adresa na internetu.... itd Gospođa navodno ima duplu hipoteku na taj stan (prazan već 3 godine) i svoju kuću pa kako ne bi izgubila kuću hitno prodaje stan i to isključivo u korist tog kreditnog ureda, dakle njoj neće ostati ništa.

Iako bih kupnjom tog stana riješila svoje stambeno pitanje koje već dugo pokušavamo promijeniti, ne želim sudjelovati u nećemu protuzakonitom niti se uvlačiti u kamatarske poslove jer osim što mislim da je nemoralno i nepošteno, bojim se.

Ima li tko kakvu informaciju o dotičnoj firmi (Central European Credit d.d.) i koliko su te prodaje nekretnina legalne? Ne želim da se dogodi da ja primjerice kupim nekretninu i da jednog dana gospođa ili njezini naslijednici ospore tu hipoteku na neki način i ja također ostanem bez novca i nekretnine.

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

vrlo rizicna kupovina nekretnine,svjestan sam cinjenice da vas cijena privlachi,ali po meni gdje postoji i trunka sumnje na muljazu treba odustati,buduci da vam takav potez moze promjeniti zivot u negativnom smislu,zato oprez!!

 

 

Hvala ne odgovoru i savjetu.

Naravno, ne želim uletjeti u nešto problematično. Pričala sam i sa svojom bankom, bili su vrlo ljubazni i ponudili mi da njihovi odvjetnici pogledaju pismo namjere i ostale dokumente.

Iako u principu nisam ništa konkretno našla vezano uz taj kreditni ured ali sama pomisao na kreditni ured me plaši, odmah zamišljam opake krupne muškarce u crnom kako mi dolaze na vrata i vade prozore i šta ja znam. Možda malo i predramatično ali svakako mislim da treba biti oprezan.

 

Tražim i dalje, nisam zapela samo za taj stan. Ukoliko mi banka kaže da su po njihovom mišljenju svi ti papiri OK, onda ću uzeti svog odvjetnika da se to još jednom provjeri. Ako banka kaže da ima i nešto najmanje sumnjivo arrivederci!

 

I dalje, ukoliko netko zna išta o kupovini nekretnine pod hipotekom kreditnog ureda ili konkretno o toj firmi Central European Credit d.O.o. bila bih jako zahvalna da to podijeli samnom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

ako kupiš nekretninu s hipotekom lako se može desiti da ostaneš bez te nekretnine tj. da je banka proda ako dužnik prestane plaćati kredit.

tržišna vrijednost nekretnine opterećene hipotekom je umanjena za vrijednost hipoteke.

tako i porezna obveza.

 

Trzisna vrijednost nije umanjena već eventualno cijena koju prodavatelj moze traziti. Porezna obveza nije umanjena vec je ista kao da nekretnina nema hipoteku. Svakako treba u ugovoru , ako se preuzima dug, umanjiti cijenu tako da ukupna naknanda bude realna trzinsa vrijednost.

 

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19036

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija