Jump to content

ne razumijem nista, koliko i kako?


Pitanjedva

Preporučene objave

postovanje,

 

molio bih vas za pomoc i ako je moguce...dakle;

 

jedna kuca (vikendica)je prepisana na ime moga brata, prepisao ju je otac bez icijeg znanja, druga kuca je prodana i novac dat za izgradnju kuce 3. kuce u kojoj sada zivi brat(ne znam kako je uopce moguce dokazati da je to napravljeno novcem od 2. kuce) koja je njegovo vlasnistvo.

 

postoji jos jedna kuca koju sam ja dobio darovnim ugovorom. koja ima najmanju vrijednost u cijeloj prici. omjer je cca 1/5.

 

zanima me da li ja mogu traziti nuzni dio ili polovicu svega sto je dobio brat i isto tako moze li on traziti polovicu ovoga sto sam ja dobio darovnim ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete pokušati, ali veliko je pitanje hoćete li dobiti još nešto povrh ove kuće koja vam je darovana.

 

Inače, nužni dio ne znači da imate pravo na polovicu svega što je brat dobio, već je riječ o institutu kojim zakon štiti pravo zakonskog nasljednika, koji iza ostavitelja nije dobio ništa ili je dobio "smiješan" dio nasljedstva - manji od onog na kojeg ima pravo, i on iznosi (u vašem slučaju) 1/2 dijela od dijela koji bi vam pripao po zakonu.

 

U vašem predmetu (ako sam vas dobro shvatio - samo ste vi i brat u igri, dakle nema drugih nasljednika) - brat je, još za života ostavitelja, dobio darovnim ugovorom jednu kuću, a vi isto tako drugu kuću. Za ovu kuću koja je prodana (a koji novci dobiveni za nju su zatim utrošeni za izgradnju bratove trenutne kuće), i sami dobro zaključujete - tu je veliko pitanje dokazivanja, jer vaša riječ neće biti dovoljna.

 

Napominjem kako je ovdje riječ o imovini koju je ostavitelj još za svog života, darovao obojici sinova, i koja se stoga može tražiti - kod izračuna vrijednosti nužnog dijela, da se uračuna svakom nasljedniku (znači kako vi bratu za kuću koju je on dobio, tako i brat vama za kuću koju ste vi dobili). Opet, pretpostavljam da druge imovine nema, a ove novce dobivene od prodaje treće kuće teško ćete dokazati, tako da smatram kako ste zapravo dobili onaj dio nasljedstva koji je barem jednak nužnom dijelu koji vam pripada. Osim, ukoliko kuća koju ste vi dobili vrijedi, karikiram 10.000,00 eura, a kuća koju je brat dobio vrijedi 100.000,00 eura. Ili pak možete dokazati da je brat primio i novce od prodaje treće kuće (i opet bi se moralo raditi o malo većem iznosu).

 

Znate sami pojedinosti, pa procijenite jeste li ovom kućom koja vam je darovana dobili vrijednost nužnog dijela, a da vam to bude lakše procijeniti, evo jednostavne matematike - ukoliko ste samo vi i vaš brat u igri kao nasljednici, vrijednost vašeg nužnog dijela iznosi 1/4 ostavine (u koju računate i ove dvije kuće koju su darovane bratu i vama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete pokušati, ali veliko je pitanje hoćete li dobiti još nešto povrh ove kuće koja vam je darovana.

 

Inače, nužni dio ne znači da imate pravo na polovicu svega što je brat dobio, već je riječ o institutu kojim zakon štiti pravo zakonskog nasljednika, koji iza ostavitelja nije dobio ništa ili je dobio "smiješan" dio nasljedstva - manji od onog na kojeg ima pravo, i on iznosi (u vašem slučaju) 1/2 dijela od dijela koji bi vam pripao po zakonu.

 

U vašem predmetu (ako sam vas dobro shvatio - samo ste vi i brat u igri, dakle nema drugih nasljednika) - brat je, još za života ostavitelja, dobio darovnim ugovorom jednu kuću, a vi isto tako drugu kuću. Za ovu kuću koja je prodana (a koji novci dobiveni za nju su zatim utrošeni za izgradnju bratove trenutne kuće), i sami dobro zaključujete - tu je veliko pitanje dokazivanja, jer vaša riječ neće biti dovoljna.

 

Napominjem kako je ovdje riječ o imovini koju je ostavitelj još za svog života, darovao obojici sinova, i koja se stoga može tražiti - kod izračuna vrijednosti nužnog dijela, da se uračuna svakom nasljedniku (znači kako vi bratu za kuću koju je on dobio, tako i brat vama za kuću koju ste vi dobili). Opet, pretpostavljam da druge imovine nema, a ove novce dobivene od prodaje treće kuće teško ćete dokazati, tako da smatram kako ste zapravo dobili onaj dio nasljedstva koji je barem jednak nužnom dijelu koji vam pripada. Osim, ukoliko kuća koju ste vi dobili vrijedi, karikiram 10.000,00 eura, a kuća koju je brat dobio vrijedi 100.000,00 eura. Ili pak možete dokazati da je brat primio i novce od prodaje treće kuće (i opet bi se moralo raditi o malo većem iznosu).

 

Znate sami pojedinosti, pa procijenite jeste li ovom kućom koja vam je darovana dobili vrijednost nužnog dijela, a da vam to bude lakše procijeniti, evo jednostavne matematike - ukoliko ste samo vi i vaš brat u igri kao nasljednici, vrijednost vašeg nužnog dijela iznosi 1/4 ostavine (u koju računate i ove dvije kuće koju su darovane bratu i vama).

 

Hvala na odgovoru! Otac je bez pitanja majke prepisao kucu, majka je ove godine stupila u kontakt sa mnom jer je shvatila manipulatore te mi je darovnim ugovorom ostavila svoju kucu koja glasi na nju, kao sto kuca ostavljena bratu glasi na oca. Brat je vec tjerao mamu da prepise kucu na njega. Sto se tice 3.kuce - zna se da je postojala doprije 1 godinu... Sto je s tim novcima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A gledajte, ovdje je u igri puno parametara o kojima ovisi konačan pravni rasplet situacije, a ja se ne bih usudio prognozirati kako će se sve to odvijati u budućnosti.

 

Pretpostavio sam kako je otac umro i da ste samo vi i brat nasljednici, a sada ispada kako je otac još živ, a i majka također (da me krivo ne shvatite - neka je zdravlja obojici vaših roditelja što duže). Uglavnom, previše je kombinacija u igri, i nitko vam ovdje ne može precizirati odgovore na vaša pitanja, jer bi se radilo o čistom pogađanju. Imate neku osnovu u mojem prethodnom postu, ali ona naravno vrijedi isključivo za scenarij koji sam i opisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija