Jump to content

ugovor o diobi, parcelacija, provedba na zemljišniku.


senderos

Preporučene objave

Molio bih za jedan savjet. Znači prije tri godine ja i susjed sklapamo ugovor o diobi. Moj pomoćni objekt i dio vrta nalazio se na njegovoj parceli(susjednoj), u stvari na dvije njegove parcele. Ugovorom o diobi on meni priznaje da je taj dio njegovih parcela moj, ja na temelju tog ugovora provodim parcelaciju, dakle stvaraju se nove čestice, u skladu s granicom koju smo povukli. To je provedeno na katastru, ali mi geometar kaže da je za provedbu na zemljišniku, odnosno za upis mog vlasništva na novostvorenim česticama (jer na zemljišniku je još uvijek vlasnik moj susjed, iako ja imam ugovor o diobi kojim mi on priznaje vlasništvo) potreban još jedan njegov potpis, odnosno novi ugovor o diobi, isti kao prvi, samo s novim brojevima čestica. E sad, ja njemu dajem taj ugovor na potpis, ali od njega nemam povratnu informaciju, drži to već mjesec dana, inače smo u lošim odnosima, i taj prvi ugovor je potpisan nakon dosta natezanja.

 

Ovaj novi ugovor je samo formalizacija prvoga, završni čin te diobe, prvim ugovorom sam ja ajmo reći postao vlasnik njegovih parcela u idealnom dijelu, priložili smo ugovoru i skicu podjele, i na temelju tog ugovora sam ja vršio parcelaciju, jer mi nije bio cilj knjižiti se na njegovim parcelama u idealnom dijelu već odcijepiti dio koji je moj i pripojiti svojoj parceli.

 

Mene sad zanima šta napraviti ako mi on ne da novi potpis? Ja imam ugovor o diobi kojim je on meni priznao vlasništvo dijela njegovih parcela, tu je i skica sa granicom, na temelju toga je provodena parcelacija i nastale su dvije nove (dodatne čestice), on je potpisao i parcelacijski elaborat prije godinu dana, znači suglasnost za parcelaciju, sad je potrebno obaviti završni upis u zemljišniku po dogovoru, a on odugovlači. Dakle šta raditi ako se to odugovlačenje nastavi? Ja vjerovatno mogu preko suda sprovesti prvi ugovor o diobi i uknjižiti se na novostvorenim parcelama, na kojima je još uvijek susjed vlasnik u zemljišniku? Ali je li tu moram voditi standardni sudski postupak, tužiti itd.? Ili je dosta sudu predati dokumentaciju pa oni utvrđuju vlasništvo i šalju na zemljišnik? Koliko to traje, vjerovatno predugo kao i sve kod nas?

 

Nadam se još uvijek da će on potpisati, nema razloga zašto ne bi, osim njegovog ega, ali te susjedske netrpeljivosti u nas su nažalost uobičajene, to nije tema.

 

Nadam se da mi netko može dati savjet, iako ću u svakom slučaju morati popričati s odvjetnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

katastar mora izraditi prijavni list koji se dostavlja zemljisno knjiznom odjelu Opcinskog suda.

Kako je sasvim izvjesno da ce provedba prijavnog lista u zemljisne knjige utjecati na knjizna prava upisanog vlasnika,onda je potrebna suglasnost za provedbu upisa(tabularna isprava),koju moze zamijeniti sudska presuda(tuzba)

Parcelizacija –provedba prijavnog lista za zemljišnu knjigu

1. Prijedlog za upis (2x)

2. Prijavni list s kopijom katastarskog plana

3. Isprava podobna za uknjižbu ako provedba prijavnog lista utječe na knjižna prava upisanih nositelja prava na tom zemljištu

4. Pristojba 50,00 za provedbu prijavnog lista ili 250,00 kn ako se stječe knjižno pravo.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

katastar mora izraditi prijavni list koji se dostavlja zemljisno knjiznom odjelu Opcinskog suda.

Kako je sasvim izvjesno da ce provedba prijavnog lista u zemljisne knjige utjecati na knjizna prava upisanog vlasnika,onda je potrebna suglasnost za provedbu upisa(tabularna isprava),koju moze zamijeniti sudska presuda(tuzba)

Parcelizacija –provedba prijavnog lista za zemljišnu knjigu

1. Prijedlog za upis (2x)

2. Prijavni list s kopijom katastarskog plana

3. Isprava podobna za uknjižbu ako provedba prijavnog lista utječe na knjižna prava upisanih nositelja prava na tom zemljištu

4. Pristojba 50,00 za provedbu prijavnog lista ili 250,00 kn ako se stječe knjižno pravo.

Pozdrav

 

Dakle ako on ne da suglasnost moram ga tužiti? Iako imam potpisan ugovor o diobi gdje on meni priznaje vlasništvo na dijelu njegove čestice, u prilogu je i skica s točnom granicom i površinama, na temelju tog ugovora izradili smo parcelacijski elaborat koji je on također potpisao, nastala je nova čestica na kojoj je on još uvijek vlasnik na zemljištu, ali koja je u biti moja, po tom ugovoru? Kakav će onda biti taj postupak, ne može sud to samo provesti na temelju ugvora, nego baš mora ići tužba, parnica itd? Ne vidim smisla dokazivati na sudu da je to moje, a imam ugovor o diobi? Može li sud samo na temelju tog ugovora donijeti presudu i omogućiti mi uknjižbu?

 

U svakom slučaju, hvala na odgovoru, nadam se da će on ipak potpisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 40.ZZK

Upisi u zemljišnu knjigu dopušteni su samo protiv osobe koja je u času podnošenja prijedloga za upisu toj zemljišnoj knjizi upisana kao vlasnik zemljišta ili nositelj prava, glede kojega se upis zahtijeva, ili koja bar istodobno budu kao takva uknjižena ili predbilježena (knjižni prednik).

Članak 43.

(1) Upisi u zemljišnu knjigu dopustit će se samo na temelju isprava sastavljenih u obliku propisanom za njihovu valjanost.

(2) Za upis knjižnoga prava, njegove promjene, ograničenja ili prestanak mora za to iz isprave biti vidljiv pravni temelj..

Članak 54.

(1) Privatne isprave na temelju kojih se dopušta uknjižba, trebaju, osim onoga što se i inačezahtijeva za isprave, sadržavati i:

a) točnu oznaku zemljišta ili pravaglede kojega se uknjižba zahtijeva;

b) izričitu izjavu onoga čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu da pristaje na uknjižbu. Ta se izjava može dati i u posebnoj ispravi ili u prijedlogu za upis. Ali, u takvim slučajevima, isprava ili prijedlog koji sadrže izjavu, moraju sadržavati sve ono što se zahtijeva za uknjižbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 40.ZZK

Upisi u zemljišnu knjigu dopušteni su samo protiv osobe koja je u času podnošenja prijedloga za upisu toj zemljišnoj knjizi upisana kao vlasnik zemljišta ili nositelj prava, glede kojega se upis zahtijeva, ili koja bar istodobno budu kao takva uknjižena ili predbilježena (knjižni prednik).

Članak 43.

(1) Upisi u zemljišnu knjigu dopustit će se samo na temelju isprava sastavljenih u obliku propisanom za njihovu valjanost.

(2) Za upis knjižnoga prava, njegove promjene, ograničenja ili prestanak mora za to iz isprave biti vidljiv pravni temelj..

Članak 54.

(1) Privatne isprave na temelju kojih se dopušta uknjižba, trebaju, osim onoga što se i inačezahtijeva za isprave, sadržavati i:

a) točnu oznaku zemljišta ili pravaglede kojega se uknjižba zahtijeva;

b) izričitu izjavu onoga čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu da pristaje na uknjižbu. Ta se izjava može dati i u posebnoj ispravi ili u prijedlogu za upis. Ali, u takvim slučajevima, isprava ili prijedlog koji sadrže izjavu, moraju sadržavati sve ono što se zahtijeva za uknjižbu.

 

Dakle ako on ne potpiše moram tužiti? Koliko bi taj proces mogao biti kompliciran, s obzirom da ja imam ugovor o diobi sa skicom koji je on potpisao i na kojem stoji da je to moje (ja sam njemu napravio neku drugu protučinidbu)? I zatim smo na temelju tog ugovora napravili i parcelacijski elaborat koji je on potpisao? Može li sud samo na temelju tog ugovora i parcelacijskog elaborata meni dozvoliti uknjižbu? Bez nekog dugog procesa, izvođenja svjedoka i ne znam čega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radilo bi se o tuzbi tzv formalki,

Ugovorom dokazujete cinjenicno stanje navedeno u tuzbi.

 

Nadam se da ta tužba ne zahtijeva dugu proceduru? Jer situacija je stvarno jasna, ugovor, parcelacijski elaborat, treba samo promijeniti vlasništvo. A u samom ugovoru kao šta sam rekao stoji "dozvoljava se uknjižba na česticama nastalim u postupku parcelacije bez daljnjih pitanja i odobrenja".

 

Hvala Vam puno na Vašim savjetima i susretljivosti. Ništa, ostaje mi da se posavjetujem s odvjetnikom i podnesem tu tužbu, izgleda da od njegovog potpisa nema ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam kod odvjetnika, on mi je dosta stvari razjasnio. Uglavnom moja pozicija u slučaju eventualnog sudskog postupka je vrlo jaka, ako mi susjed sad ne potpiše ugovor za zemljišnik ja ga tužim, ako se on odazove i izrazi prigovor tada smo u parnici, koju će on vrlo vjerovatno izgubiti, ipak on tu osporava ugovor o diobi i parcelacijski elaborat koje je potpisao. A osporava bez razloga, jedino šta se sad pojavilo da je potreban još jedan njegov potpis za uknjižbu na zemljišniku, onda on to koristi i postavlja još neke druge uvjete, na koje mu neću pristati jer je sve dogovoreno. Jedini je problem šta ta parnica traje, kako odvjetnik kaže bar tri ročišta, izlazak vještaka na teren...

 

Meni odvjetnik kaže da sam ja već sad vlasnik te čestice koja je nastala parcelacijom, iako nisam upisan u zemljišniku? Nije tako decidirano rekao, ali u biti to. Je li to istina, jesam li ja vlasnik? Dakle potpisali smo ugovor o diobi, stavili točnu skicu šta je čije, na temelju toga smo radili parcelacijski elaborat i napravili novu česticu, koja sad postoji i na zemljišniku, treba napraviti samo formalnu uknjžbu na zemljišniku, a za to je potreban točan broj čestice. Mi taj broj nismo znali u trenutku pisanja ugovora o diobi, zato smo i stavili da se dozvoljava uknjižba na česticama koje će nastati u postupku parcelacije bez naknadnih pitanja i odobrenja. Ispalo je da je potreban još jedan potpis.

 

Moje pitanje je: jesam li ja vlasnik čestice koja je nastala u postupku parcelacije na temelju ugovora o diobi, bez obzira šta nije provedeno na zemljišniku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste postali vlasnik.

 

Hvala Vam puno na Vašim odgovorima.

 

Sve to mi dosta komplicira situaciju, računao sam da je sve čisto, a sad se opet može pojaviti sudski postupak.

 

Meni se pojavio jedan problem, koji sam spomenuo na topicu vezanom za služnost puta, parcela koja je nastala parcelacijom u ovom postupku, preko nje ja prolazim na javnu prometnicu. Ja inače imam pravo služnosti na teret bivše (cijele) parcele, u korist moje, ali sad je nastala ova nova, a u teretovnici nije upisana služnost za tu novu parcelu, već samo za staru. Sad mi to može stvoriti problem, susjed smatra da mi može zabraniti prolaz, barem do okončanja postupka kojim ću dokazati da je ta parcela zapravo moja (pa samim tim nije ni potrebna služnost).

 

Matrix76 je spomenuo da čestica koja nastane parcelacijom također ima teret koji je imala bivša čestica, ali to nije upisano u teretovnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix76, puno hvala na dosadašnjim preciznim i jasnim odgovorima. Ako mi možete dati još samo jedan savjet.

 

Dakle ja i susjed sklapamo ugovor o diobi, na temelju toga radimo parcelacijski elaborat, stvara se nova čestica. Ja sam mislio da sam ja vlasnik već na temelju tog ugovora o diobi, ali dakle nisam dok se nisam upisao u zemljišne knjige. Za upis mi je potreban još jedan susjedov potpis (na ugovoru s točnim brojem novonastale čestice). On me zafrkava za taj potpis.

 

Problem je šta preko novonastale nekretnine ide moje pravo služnosti prolaza na javnu cestu, dakle ide preko te novonastale čestice i zatim preko one "stare" čestice na cestu. Služnost je upisana u teretovnicu kao "pravo služnosti na teret te čestice u korist moje čestice". Ali sad je nastala nova čestica i na njoj u teretovnici nije upisana služnost?

 

Znam (Matrix76 me savjetovao) da stvarna služnost prati i nekretninu koja je nastala u postupku parcelacije) ali zašto onda ona nije i upisana? Da li bih trebao tražiti od zemljišnika da mi je upiše u teretovnicu i za novonastalu česticu, s obzirom da mi još nije prošao žalbeni rok na rješenje zemljišnika o stvaranju nove čestice? Pogotovo s obzirom da me susjed zafrkava i želi da mi ograniči služnost puta na osobnu služnost, dakle samo za mene i članove moje obitelji?

 

Odvjetnik kod kojeg sam bio mi je rekao da to nije bitno, kao služnost je neoboriva, ja sam ionako kao vlasnik novonastale čestice, odnosno bit ću, ali više nisam siguran?

 

Molim za savjet, pogotovo Matrixa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija