Jump to content

Pravo na godišnji odmor!


laura153

Preporučene objave

Poštovani,

 

kod prvog poslodavca bili smo tehnološki višak od 22.05.2013. te sam nastavila radni odnos bez prekida kod drugog poslodavca. Zanima me imam li pravo na godišnji odmor, s time da su mi kod trenutnog poslodavca u kadrovskoj rekli da me pripada 14 dana godišnjeg ali majstor me šalje u drugu grupu jer sam novi radnik i nemam dovoljno radnog odnosa kod njih za godišnjii.

 

Mene zanima mogu li i ja na godišnji kao i moja grupa? niko mi neda neki konkretan odgovor mogu li ili ne na godišnji.:-o

 

Molim odgovor,

LP ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da u ovu temu stavim svoje pitanje....

 

Ja znam da radnik nema pravo na GO prvih 6 mjeseci, kad je imao prekid duže od 8 dana između poslova ili koliko već, to sad nije bitno.

 

No ono što ne kužim - što kad ima ugovor na 6 mjeseci? Da li ima pravo na onoh nekih dan i pol (12 sati) mjesečno GO-a, pa mu se nakon 6 mjeseci, kad dobije puni GO iskorišteni dani oduzmu? AKo mu se ne produži ugovor, plaćaju li mu se 6x1,5 dana, dakle 9 dana GO-a ili jednostavno nema pravo prvih 6 mjeseci ni na što? (recimo da se radni odnos proteže od travnja nadalje)

 

Mogu se pozvati na ZOR ili to ovisi od poslodavca do poslodavca i nekakvom internom Pravilniku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da i ja dodam pitanje umjesto odgovora.Radio sam na određeno vrijeme 2,5 mjeseca do 31.06.2013,prije toga nezaposlen. Nakon toga nastavljam na novom stalnom radnom mjestu od 01.07.2013. što znači da ću do 31.12 napuniti točno 6 mjeseci u novoj firmi.GO iz prethodne firme mogu zaboraviti ali zanima me na koliko godišnjeg odmora i od kada mogu računati u novoj firmi.Tj. od kada mogu početi koristiti godišnji u novoj firmi i da li se računa u dvanaestinama ili koliko i kako.:ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Nitko nije odgovarao, ali evo, ja ću pitait ponovo, jer me zanimaju i vaša tumačenja.

 

Imala sam ugovor od 1.4. na 6 mjeseci. Odjavili su me sa 30.9. Moraju li mi isplatiti neoiskorišteni GO u razmjernom dijelu ili sam stekla pravo na cijeli GO? Čekam tumačenje Ministarstva, u inspekciji - zanimljivo - nisu sigurni, vjerovali ili ne. Na netu nalazim razna tumačanja - od toga da imam prevo na cijeli GO jer sam radila neprekidno 6 mjeseci i nakon 1.7. (po onome da pravo na razmjerni dio imam ako je odnos prekinut prije 1.7., moj je prekinut nakon 1.7.), do toga da bi to vrijedilo samo da sam odmah prešla kod drugog poslodavca, i toga da sam trebala raditi najmanje još 1 dan, dakle do 1.10. jer se gleda NAKON šest mjeseci, a ne točno 6 mjeseci itd.

 

Ne radim od onda, a GO nisam imala prilike iskoristiti jer mi nepordužavanje nije bilo najavljeno.

 

Vaša mišljenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje je da ste stekli pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora, što bi sukladno čl. 59. Zakona o radu iznosilo - 12 dana. Upravo s ovim obrazloženjem koje ste i sami iznijeli - NAKON 6 mjeseci, što vi ne ispunjavate.

 

Ali to je samo moje mišljenje, možda poštovani moderatori - kolegica Burn, kolegica Newbie ili kolega Rubens imaju konkretnije saznanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi dobro da još netko iskomentira, jer vidim da je tih 6 mjeseci nekakav "kamen spoticanja", svatko tumači kako želi. A nije isto da napišem u zahtjevu poslodavcu da mi duguje 7 dana ili 15 dana - s obzirom da sam imala relativno dobru plaću, velika je razlika.

 

Ima tumačenja u prilog 6 mjeseci + 1 dan, ali ima i ovakvih:

 

"U situaciji pod 2) stvari će biti jednostavnije. Budući da je radniku radni odnos kod bivšeg poslodavca prestao poslije 1. srpnja, a s obzirom da je kod njega radio barem 6 mjeseci, tamo je stekao pravo na puni godišnji odmor. "

 

sa http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=6212

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zakonu o radu piše da na puni GO imate pravo "NAKON šest mjeseci neprekidnog rada", a manje od toga - razmjerni dio - "ako radni odnos prestane PRIJE završetka šestomjesečnoga roka". Dakle, našli ste se u sivoj zoni. Nisam pravnik, ali radim u firmi koja se drži zakona, moj je posao, među ostalima, određivati radnicima dane godišnjeg, a uputa od nadređenih je, kad su ovakve nedorečene situacije u pitanju, da se uvijek odlučuje u korist radnika, znači ono što je najbolje za radnika - u vašem slučaju to znači puni godišnji (osnovica sa dodatnim danima za staž, djecu, stručnu spremu... prema pravilniku o radu/kolektivnom ugovoru).

Mislim da ovo - "odlučuje se u korist radnika" čak negdje i piše, vjerojatno je drugačije formulirano jer ne mogu naći googlanjem, pa molim poznavatelje zakona da pomognu kako bi se na to pozvali.

Osobno bih tražila puni GO, mislim da na to imate pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa, pitanje je i imam li što izgubiti ako tražim cijeli godišnji odmor. Doduše, ja znam u mojoj tvrtci (bivšoj) to tumače kao 6 mjeseci + 1 dan, jer sam jednom prilikom pitala ženu koja radi plaće i određuje godišnji (a koja je mene uvijek zvala u vezi Zakona o radu jer sama njime i nije nešto vladala, pa...). No, isto tako, još nikad nisu nikome isplatili GO, ja sam prva koja bi to tražila - ljudi prije mene ni nisu znali da imaju pravo na razmjerni ili cijeli, svejedno. A najčešće im neprodužavanje ugovora nije bilo najavljeno, pa nisu imali kad iskoristiti GO.

 

E da, u jednoj drugoj tvrtci mi je žena koja radi plaće rekla da u mojem slučaju smatraju da imam pravo na cijeli GO i da tako rade sa svojim radnicima. Pa mi je teško vjerovati da bi poslodavac plaćao radniku puno više dana nego što treba, a da se nije raspitao da mu je to obveza.

 

U redu, čekamo još mišljenja, možda se uključi koji pravnik.

 

Jer ja imam napisana dva zahtjeva i ne znam koji poslati :).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.Molim vas ako netko zna da mi odgovori na pitanje.Počinjem brzo raditi tj,porodiljni mi završava 25.11.2013.Moram napomenuti da radim kod privatnika 9 god.sa stalnim radnim odnosom.2012 god.sam iskoristila 2 tjedna god.odmora ,pa sam zatrudnila i pitala sam mog poslodavca mogu li dobiti 2 dio god. odmora ,ali rečeno mi je da ne mogu da trebam raditi 6 mj. Uopće neznam zašto to!Mene sada zanima dali je meni propalo tih 2 tjedna god. odmora ili ne i dali ja imam pravo na god.za 2013.god

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.Molim vas ako netko zna da mi odgovori na pitanje.Počinjem brzo raditi tj,porodiljni mi završava 25.11.2013.Moram napomenuti da radim kod privatnika 9 god.sa stalnim radnim odnosom.2012 god.sam iskoristila 2 tjedna god.odmora ,pa sam zatrudnila i pitala sam mog poslodavca mogu li dobiti 2 dio god. odmora ,ali rečeno mi je da ne mogu da trebam raditi 6 mj. Uopće neznam zašto to!Mene sada zanima dali je meni propalo tih 2 tjedna god. odmora ili ne i dali ja imam pravo na god.za 2013.god

 

Preostali godišnji odmor za 2012. godinu mogli ste iskoristi samo do 30.06.2013. godine, dok godišnji odmor za 2013. godinu, na koji imate pravo u cijelosti, možete iskoristiti najkasnije do 30.06.2014. godine. Prema prijašnjim odredbama ZOR-a radnik je za ostvarivanje prava na puni godišnji odmor morao u toj godini efektivno raditi 6 mjeseci, međutim, taj uvjet više nije pretpostavka za stjecanje pravo na puni godišnji odmor, već samo uvjeti propisani člankom 58. Zakona o radu.

 

Podnesite poslodavcu pisani zahtjev za donošenjem odluke ili rješenja o rasporedu korištenja Vašeg godišnjeg odmora za 2013. godinu (čl. 64. ZOR-a). U istom naznačite vremensko razdoblje u kojem bi željeli koristiti godišnji odmor za 2013. godinu, s time da sukladno st. 2. čl. 62. ZOR-a zatražite da dva tjedna g. o. iskoristite još u 2013. godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija