Jump to content

Bankarska tajna


gentlmanst

Preporučene objave

Poštovani svi, molim Vas hitan savjet.. imam saznanja o neovlaštenom davanju podataka o bankovnom računu. Tim postupkom nekoga iz banke mi je nanesena znatna materijalna šteta. Koliko sam kao laik shvatio to je i kazneno djelo, počinitelja ne znam ali znam tko ga je potaknuo na to nedjelo, i to je više ( više od 3 ) osoba. Kome da se obratim : banci, odvjetniku, USKOK-u?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani svi, molim Vas hitan savjet.. imam saznanja o neovlaštenom davanju podataka o bankovnom računu. Tim postupkom nekoga iz banke mi je nanesena znatna materijalna šteta. Koliko sam kao laik shvatio to je i kazneno djelo, počinitelja ne znam ali znam tko ga je potaknuo na to nedjelo, i to je više ( više od 3 ) osoba. Kome da se obratim : banci, odvjetniku, USKOK-u?

 

Ovdje može biti više kaznenih djela u pitanju, ovisi i o funkciji/položaju koji obnaša(ju) osoba(e) koje su otkrile taj podatak, kome god su ga već otkrile. Moj savjet vam je da ovo radije prijavite direktno na državno odvjetništvo, pa da si onda oni odmah poslože o kojem se kaznenom djelu radi i u kojem će smjeru ići obrada. Pitanje je dal će policija znati pravilno okvalificirati o kojem je djelu riječ, pogotovo jer je novi KZ izmijenio djela koja bi mogla doći u obzir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Prije prijavljivanja kaznenog djela morate se konzultirati sa državnim odvjetnikom jer podnošenje neistinite prijave predstavlja kazneno djelo .Prema tome sa čvrstim dokazima (ne rekla kazala) otići ćete u državno odvjetništvo i savjetovatise da li ima osnova za podnošenje kaznene prijave .Kaznena se prijava može predati usmeno u zapisnik i priložiti dokaze .

Nije kazneno djelo kada banka na pismeni zahtjev suda , policije ili javnog bilježnika ,zatraži podatke o računu radi zaštite prava osoba fizičkih ili pravnih u određenim postupcima . Netočna je tvrdnja da banka ni u kojem slučaju ne smije dati podatke o računu .

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno svima na odgovorima,,, jasno mi je tko i kada ima pristup takvim podacima, a imam li čvrste dokaze? Na žalost ne ( samo usmenu izjavu), ali ako osobe koje ne smiju i ne mogu imati takve podatke kažu koliko je stanje na bankovnom računu ( i to u lipu ) u koji nemaju pristupa i u kojoj je valuti mislim da je sve jasno. Btw, danas sam zvao call centar te banke i tražio broj pravne službe ili da me spoje direktno s njom, prije nego što ih prijavim policiji i zatražim odvjetnika Odgovor: nemaju broj pravne službe a i ne mogu spojiti s njom direktno. Moram se javiti u najbližu poslovnicu i tražiti voditelja ( što ću i napraviti, ali u pratnji odvjetnika ). Imam li i nekakav rok u kojem moram to prijaviti na policiji ??? Hvala još jednom svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam li i nekakav rok u kojem moram to prijaviti na policiji ??? Hvala još jednom svima.

 

To zavisi radi li se o djelu koje se progoni po prijedlogu - tada imate rok od 3 mjeseca od kada ste saznali za počinitelja i djelo da podnesete prijedlog za progon. Da li će to biti u vašem slučaju ne znam, jer kao što sam napomenuo može biti više djela u pitanju (među njima i ona koja se progone po prijedlogu). Vi ste rekli da vam je nanesena znatna imovinska šteta - na koji način, u čemu se ona očituje?

 

Ovo kaj je ude napisao - lažno prijavljivanje kaznenog djela, toga se ne trebate bojati, obzirom je riječ o kaznenom djelu koje se može počiniti isključivo s izravnom namjerom, a o tome nema govora u ovom vašem predmetu.

 

Dobro je da idete na razgovor, vidjet ćete kako će to završiti, pa ćete znati kako dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK možda sam malo i pretjerao s ovim da mi je nanesena materijalna šteta, ali šteta je počinjena na drugi način. Prijetnje i zastrašivanja koja su izravna posljedica davanja takvih podataka neovlaštenim osobama. I da, ni na kraj pameti mi ne pada iznositi lažne optužbe, jer koliko znam da se takve izjave daju pod punom odgovornošću osobe koja ih iznosi. Ono što me najviše zanima je mogu li podignuti i privatnu tužbu protiv banke i tražiti nekakvu naknadu, a to mi na DORH-u sigurno neće kazati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakva je to šteta na drugi način?

Prijetnje se prijavljuju policiji i isto se gone po prijedlogu a rok je isti kako je rekao G-man.A i prijetnja mora imat svoja obilježja.

Može se podignut tužba i protiv pape samo treba dokazat tko,gdje,kada,kako,na koji način,kome....O naknadi kasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK možda sam malo i pretjerao s ovim da mi je nanesena materijalna šteta,

 

Ak nema štete, to onda znači da bi se moglo raditi o kaznenom djelu iz čl. 262. KZ-a - odavanje i neovlašteno pribavljanje poslovne tajne (sivko ti je to već u startu napisao). Neko drugo djelo ne vidim, jer sad veliš da nema štete.

 

Ono što me najviše zanima je mogu li podignuti i privatnu tužbu protiv banke i tražiti nekakvu naknadu, a to mi na DORH-u sigurno neće kazati?

 

Imaš odvjetnika, savjetuj se s njim, a uostalom idete na razgovor u tu banku, ne? Pa onda tamo možeš postaviti to pitanje, nijedna banka neće takvu vrstu publiciteta, ak su doista zeznuli predloži im neku nagodbu, naravno nemoj pretjerivat s iznosom i oni će pristati, samo da se to ne pročuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija