Jump to content

hitno pomoć


nadam se

Preporučene objave

molim vas dajte mi savjet osuđena sam na uvjet s uvjetom obeštečenja oštečenika za kd 224.st.1,pošto sam ja taj novac jako teško skupila imala sam u obitelji jako tešku situaciju majku koja je oboljela od karcinoma bila sam obavezana tim brigama i novac sam prepustila suprugu da pošalje oštečeniku,no on to nije učinio poslao je kuvertu bez novca,u biti poslje sam shvatila da je stvarno bio u velikoj potrebi,dobila sam poziv za opoziv uvjetne osude međutim nisam bila u mogučnosti iči jer nisam imala ni za crnu kiflu...uvjetna osuda je povučena i dobila sam 8.mj.zatvora,pisala sam sama žalbu županijskom sudu gdje sam priložila dokaz da nisam ja tu kuvertu poslala,međutim nitko mi nevjeruje i sa županijskog suda sam dobila potvrdu presude 19.4.ove godine,nakon toga uspjela sam skupiti taj iznos i jučer sam otišla na sud i pred sucem i drž.odvjetnicom obeštetila oštečenika,za što imam i potvrdu,ljudi dragi kako da iščupam iz ove kazne,jer tamo živa neidem,molim vas dajte mi savjet dali postoji spas za mene???dobila sam veliki strah,panika me shvata nefunkcioniram...i da nadodam da sud u ovom postupku nije jednu jedinu moju riječ uvažio,pomoziteee

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvjetna osuda opozvana vam je po osnovi neispunjenja posebne obveze izrečene uz nju (tzv. dvostruki uvjet) u zadanome roku, dakle zbog toga što niste naknadili štetu oštećeniku. S obzirom da ste naknadno isplatili tu štetu, vi ste tu posebnu obvezu ispunili, doduše izvan određenog roka, ali ste je ispunili, što je i bio smisao uvjetne osude. Samim time prestala je osnova za opoziv uvjetne osude i nećete ići u zatvor. Ovim raspletom događaja svi dobivaju - oštećenik je obeštećen, vi ne idete u zatvor, a država ima jednog zatvorenika manje u svojim ionako prebukiranim zatvorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Promaklo mi je ovo sa pravomoćnošću presude o opozivu.

 

Ovako, pod uvjetom da je postupak prema vama proveden prema odredbama starog Zakona o kaznenom postupku (onog iz 1997. pa nadalje sa svim izmjenama i dopunama - to vam piše u onoj prvoj presudi kojom je prema vama primijenjena uvjetna osuda), postoji rješenje. Trebate podnijeti, čim je prije moguće, zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne, i to prvostupanjskom sudu koji vam je opozvao uvjetnu osudu i odredio izvršenje kazne zatvora iz uvjetne osude.

 

Naime, navedeni zahtjev je izvanredni pravni lijek, kojeg je moguće podnijeti (ali ponavljam, samo ako je postupak vođen prema odredbama starog ZKP-a), u situaciji kada se nakon pravomoćnosti presude pojave okolnosti, kojih nije bilo kada se izricala presuda, ili sud za njih nije znao, iako su postojale, a riječ je o takvim okolnostima koje bi očito dovele do blaže osude (čl. 414. starog ZKP-a). Okolnost naknadnog plaćanja štete oštećeniku kaznenog djela, prema sudskoj praksi Vrhovnog suda RH svakako predstavlja novu okolnost u smislu prethodno citiranog članka. U zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne, morat ćete jasno precizirati tu okolnost - u vašem slučaju već spomenuta okolnost naknadne isplate štete oštećeniku, a naravno da ćete morati priložiti i dokaz navedene okolnosti, znači uplatnicu ili bankovni izvod ili potvrdu oštećenog o isplati ili slično, čime dokazujete da ste u cijelosti podmirili štetu oštećeniku (što ne bi smio biti problem, budući ste naveli da ste to učinili na sudu).

 

Nadalje, vama će od izuzetne važnosti biti i da, uz navedeni zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne, u smislu čl. 415. st. 2. starog ZKP-a, zatražite od predsjednika prvostupanjskog vijeća zadržavanje izvršenja izrečene vam kazne zatvora sve do odluke Vrhovnog suda RH o vašem zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne (naime, Vrhovni je sud taj koji odlučuje o vašem zahtjevu), kojem traženju bi predsjednik prvostupanjskog vijeća sasvim sigurno trebao udovoljiti, s obzirom da je, u predmetima poput vašeg, to ustaljena sudska praksa.

 

Ako vas interesira tijek procedure, ukratko to će ići ovako - nakon podnošenja vašeg zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne (u kojem ćete tražiti zadržavanje izvršenja izrečene vam kazne zatvora), predsjednik prvostupanjskog vijeća će prvo rješenjem zadržati izvršenje izrečene vam kazne zatvora, nakon čega spis predmeta šalje nadležnom državnom odvjetniku na mišljenje, nakon njegova mišljenja spis se vraća prvostupanjskom sudu, pa taj sud radi prijedlog, koji šalje Vrhovnom sudu RH, koji će tada rješenjem prihvatiti vaš zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne i preinačiti pravomoćnu presudu glede odluke o kazni, čime bi trebali izbjeći kaznu zatvora. Dakle, riječ je o postupku koji će potrajati neko vrijeme, međutim kojim ćete (po mom mišljenju i ustaljenoj sudskoj praksi), ostvariti svoj cilj - izbjeći kaznu zatvora.

 

E sad, sve ovo što sam vam napisao, neće vrijediti, ukoliko je postupak prema vama vođen prema odredbama novog Zakona o kaznenom postupku (Narodne novine br. 152/08, 76/09, 80/11, 121/11, 91/12 i 143/12). Naime, novi ZKP više ne poznaje institut izvanrednog pravnog lijeka - zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne, što je veliki propust i opravdana kritika zakonodavcu, vezano uz predmete poput vašeg, koji su sada u "režimu" novog ZKP-a ostali bez adekvatnog rješenja. Ono što bi se sada, po mom mišljenju, moglo primijeniti u predmetima poput vašeg, jeste pomilovanje, što je međutim totalno drugačiji postupak, koji nije "individualiziran" i o kojem se odlučuje tek kada se "nakupi" određeni broj zahtjeva. Vidjet ćemo što će, po ovom pitanju, donijeti izmjene i dopune ZKP-a, koje su najavljene za početak jeseni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako pravomočna presuda izrečena s duplim uvjetom je bila pravomočna 7.3.2012.god.,a pravomočna presuda za opoziv uvjetne i izvršenje zatvorske kazne postala je pravomočna 19.4.ove godine neznam koji me zakon kači,zanima me dali postoji mogučnost da mi se kazna mjenja za rad za opče dobro na slobodi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bitno kada je presuda postala pravomoćna, već po kojem je ZKP-u proveden postupak. Ipak, s obzirom da je novi ZKP stupio na snagu 01.09.2011., a vaša pravomoćna presuda je donesena 07.03.2012., tada je ovaj vaš postupak zasigurno proveden prema starom ZKP-u, što vam omogućuje ovo što sam vam napisao u prethodnom postu (odlična vijest za vas!).

 

Što se tiče zamjene za rad za opće dobro, nisam siguran jer tu se sad otvaraju i druga pravna pitanja (primjene starog ili novog KZ-a), iako mislim da bi moglo doći u obzir, ali to će ovisiti o procjeni Vrhovnog suda. Ono što je vama sada najbitnije, da već sutra, ukoliko možete, podnesete zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne na način koji sam vam prethodno opisao i time bi trebali riješit svoj problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslao sam vam privatnu poruku.

 

Samo da napomenem - definitivno je proveden postupak po starom ZKP-u, tako da sve što sam vam napisao vrijedi.

 

Znam da laiku sve ovo zvuči dosta komplicirano, iako je slučaj prilično čist za riješiti. Ukoliko imate mogućnosti, angažirajte odvjetnika. A ako vam je financijsko stanje jako loše, zatražite besplatnu pravnu pomoć, iako će vas tu provjeravati glede vašeg financijskog stanja. Ako i to ne upali, onda otiđite kod predsjednika suda, objasnite mu ljudski cijelu svoju situaciju i zamolite za pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumite me molim vas oni na sudu su mene uništinili,kad sam nazvala suca da bi došla obeštetiti oštečenika rekao je da dođem i da nakon toga mogu pisati zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne,međutim kad sam došla na sud i obeštetila tada mi je rekao da taj zakon ne vrijedi i da mogu poslati ali će on to odbiti na što mi je dodao da nemam pravo niti na žalbu vrhovnom sudu,jedino mogu pisati pomilovanje predsjednika zahtjev,ljudi dragi ja sam od toga dana dobila veliki šok,i suicidalne misli imam jer smatram da ovaj moj slučaj nije pravedan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram naglasiti kako je ovo velika pogreška suca. Evo, da razjasnimo to jednom zauvijek - čl. 574. st. 2. novog ZKP-a glasi : "Ako je do stupanja na snagu ovog Zakona (znači NOVOG ZKP-a) donesena kakva odluka protiv koje je po odredbama zakona po kojem je postupak vođen (znači STAROG ZKP-a) dopušten pravni lijek (među inima i vaš zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne) ili još teče rok za podnošenje pravnog lijeka, ili je pravni lijek podnesen, ali o njemu još nije odlučeno, u tom postupku primijenit će se odredbe zakona po kojem je donesena odluka (znači odredbe STAROG ZKP-a), osim ako ovim Zakonom nije drukčije propisano (a nije, osim za izvanredni pravni lijek obnove kaznenog postupka, što nema veze s vama)."

 

Iz ovog je sve jasno - znači vaš postupak proveden je prema odredbama starog ZKP-a, i za taj postupak, kolko god dugo će se on provoditi (može i 100 godina primjerice), vrijede odredbe starog ZKP-a. Gledajte, ja sam vidio identične slučajeve vašima, u kojima se postupalo upravo na ovaj način koji sam vam opisao.

 

I još jedna bitna stvar - ne može prvostupanjski sud odbiti vaš zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne, jer nije taj sud ovlašten da odlučuje o njemu, već je to Vrhovni sud RH. Ono što bi prvostupanjski sud mogao napraviti jeste da vaš zahtjev odbaci, ali to može učiniti samo ukoliko je zahtjev podnijela neovlaštena osoba, što vi svakako niste, s obzirom da ste osuđenik! Prvostupanjski sud je u cijelom tom postupku samo "servis", koji služi da bi Vrhovnom sudu olakšao donošenje odluke. Zadnja riječ biti će ona od Vrhovnog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno vam hvala,nemam se snage boriti sama moram uzeti odvjetnika,nažalost dok velike "ribe"hodaju slobodno,male se hvataju,nije mi jasan cjeli postupak suca,i meni kao laiku bilo bi više prihvatljivo da mi nije dao takve izjave kakve je dao...vjerujte mi mene je to sve jako dotuklo i taj dan meni je pozlilo u sudu od svih tih izjava,ali imam dvoje maloljetne dječice,nisam kažnjavana nikada do sada,i dat ću sve od sebe da ovaj postupak ipak bude pravedan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me još par stvari - možete li pogledati u onoj prvoj presudi kojom je prema vama primijenjena uvjetna osuda - koji ste rok dobili za naknadu štete oštećeniku? I da li ste možda naknadno dobili produljenje tog roka ili je automatski napravljen opoziv uvjetne osude (dakle bez naknadnog produljenja roka za isplatu naknade štete)? To su veoma bitne stvari, jer je moguće da je u vašem slučaju povrijeđen Kazneni zakon na vašu štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rok za povrat novca bio mi je 3 mjeseca od pravomočnosti presude,uvjet mi je odmah opozvan nisu mi dali nikakvo produljenje...od početka meni ovaj slučaj "smrdi" jer je oštečenik u samom početku toga procesa meni jasno i glasno dao do znanja da si priredim stvari za zatvor,i da napomenem da mi je prijetio objavljivao po svim mogučim forumima tu situaciju s punim mojim imenom i prezimenom,govorio da ima sliku moje djece niti ona mu nisu sveta i još puno toga,ali nažalost to se sve zataškalo i sud je bio na njegovom području i od početka imam sumnju u nepravedno suđenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, sad ispada točno ono na što sam i sumnjao od početka. Ovaj opoziv uvjetne osude koji je učinjen je, po mom mišljenju, nezakonit. Biti ću malo detaljniji u obrazloženju, da lakše razumijete.

 

Dakle, prema vama proveden je postupak, zbog kaznenog djela iz čl. 224. starog KZ-a (1997.), znači riječ je o kaznenom djelu prijevare. Postupak je proveden prema odredbama starog ZKP-a (1997.), a presudom je prema vama primijenjena uvjetna osuda, kojom vam je zaprijećeno izvršenje kazne zatvora od 8 mjeseci, ukoliko u roku od 1 godine ne počinite novo kazneno djelo te ukoliko u roku od 3 mjeseca od pravomoćnosti te presude ne naknadite štetu oštećeniku (tzv. dvostruki uvjet). Ta presuda postala je pravomoćna s danom 07.03.2012. Dakle, od tog dana teče tromjesečni rok za vas da naknadite štetu oštećeniku, što znači da je taj rok istekao s danom 07.06.2012. Kako ste naveli, niste dobili nikakvo produljenje tog roka, već je automatski pokrenut postupak opoziva uvjetne osude, kojim je vama ista opozvana i izrečeno izvršenje kazne zatvora u trajanju od 8 mjeseci. Postupak opoziva uvjetne osude pravomoćno je završen presudom od 19.04.2013., dakle NAKON stupanja na snagu novog Kaznenog zakona (2011., stupio na snagu 01.01.2013.). Upravo ovdje krije se razlog zbog kojeg smatram da je vaš opoziv uvjetne osude nezakonit.

 

U postupku opoziva, sud je morao imati u vidu činjenicu da je došlo do stupanja na snagu novog KZ-a, te je odlučujući o opozivu, morao procijeniti koji je od dva Kaznena zakona za vas povoljniji, a za vas je povoljniji novi KZ (2011.). Naime, prema odredbama starog KZ-a (1997.), opoziv uvjetne osude prema čl. 69. st. 7. mogao se napraviti u roku od maksimalno jedne godine od isteka roka provjeravanja (u vašem slučaju to bi bilo najkasnije sa 07.03.2014.). Međutim, prema novom KZ-u (2011.), i to čl. 58. st. 8., opoziv uvjetne osude mogao se napraviti u roku 6 mjeseci od isteka roka koji vam je bio određen za naknadu štete oštećeniku (kao što sam rekao, vama je taj rok istekao sa 07.06.2012., iz čega proizlazi da se uvjetna osuda mogla opozvati najkasnije sa 31.12.2012. - sad ćete pitati zašto ovaj datum, a ne 07.12.2012.? - zato jer je novi KZ stupio na snagu 01.01.2013., i tek tog 01.01. opoziv vaše uvjetne osude, po novom KZ-u više nije bio moguć). Iz navedenog jasno proizlazi kako je novi Kazneni zakon (2011.) povoljniji za vas, i sud je morao taj Kazneni zakon primijeniti na vaš slučaj, te obustaviti opoziv uvjetne osude i tu bi za vas postupak bio završen jednom zauvijek.

 

Točno identičan predmet vašemu, glede opoziva uvjetne osude iznio je korisnik Sardelić u temi "Pomoć pri obrazloženju rješenja o prijevari", prije neki dan, pa si to pogledajte (prvi post u toj temi). S jednom bitnom razlikom, sud je u njegovu slučaju ispravno prilikom odlučivanja o opozivu uvjetne osude primijenio novi KZ, jer je on povoljniji po osuđenika, te je obustavio opoziv uvjetne osude.

 

Što sve navedeno znači za vas? Ironično, ali zapravo dobre vijesti. Ovom kardinalnom greškom suda, vi imate mogućnost da, prema odredbama starog ZKP-a (1997.) podnesete izvanredni pravni lijek - zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude. Taj zahtjev podnosite prvostupanjskom sudu (dakle onom koji vam je prvi opozvao uvjetnu osudu), i to po osnovi povrede Kaznenog zakona na štetu osuđenika, propisane čl. 368. t. 4. ZKP-a (1997.). Ta povreda znači da je glede kaznenog djela koje je predmet optužbe primijenjen zakon koji se ne može primijeniti (znači po vas "teži" stari KZ (1997.), umjesto da je primijenjen povoljniji novi KZ (2011.)). Oprez : za podnošenje ovog pravnog lijeka imate rok - mjesec dana od dana kada ste primili pravomoćnu presudu o opozivu (rekli ste da je presuda postala pravomoćna 19.04.2013., tako da još imate vremena). O zahtjevu će odlučivati Vrhovni sud koji će, po mom mišljenju imajući u vide sve navedeno, presudom prihvatiti vaš zahtjev te obustaviti postupak opoziva, čime bi konačno riješili svoj problem. Također, ono što je još važno - svakako u zahtjevu za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, zatražite odgodu izvršenja izrečene vam kazne zatvora do konačne odluke Vrhovnog suda, čemu bi trebalo biti udovoljeno.

 

Zapravo vam je ovaj izvanredni pravni lijek još bolji od zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne, o kojem sam pisao u prijašnjim postovima, jer kod ovog zahtjeva, ukoliko ga Vrhovni sud prihvati (a na osnovu ovih podataka trebao bi), vi definitivno nećete u zatvor niti ćete biti kažnjeni na bilo koji drugi način, dok je kod zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne moguće izricanje kraće kazne od već izrečene (8 mjeseci) ili pak alternativna vrsta sankcije (npr. rad za opće dobro ili sl.).

 

Nažalost, vaš je slučaj eklatantan primjer negativnih posljedica po pravosudni sustav, kada imate zakonodavca koji mijenja zakonske propise svako malo (a imajte na umu da je unatrag 4 godine na području kaznenog prava učinjeno nebrojeno izmjena i dopuna zakonskih propisa - i materijalnih i postupovnih), što itekako otežava posao ljudima koji bi trebali raditi po svim tim propisima i primjenjivati ih. Naravno, nije ovo opravdanje za ovakve propuste, to se ne smije dešavati, ali evo imate i pozitivnih primjera kako sud pravilno radi (u slučaju korisnika Sardelića u temi "Pomoć pri obrazloženju rješenja o prijevari"). Svakako vam savjetujem da angažirate odvjetnika specijalistu za kazneno pravo i predočite mu ovo što sam vam napisao, on će svakako znati što i kako dalje.

 

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav prvo da se zahvalim što ste me usmjerili danas sam bila kod odvjetnika stariji je odvjetnik koji je specijaliziran za kazneno i ima jako puno rješenih slučajeva iza sebe koji su u korist osuđenika pa se nadam da će i moj slučaj biti takav predočila sam mu sve što ste mi napisali,složio se s time da će napraviti zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomočne presude gdje će odmah tražiti odgodu izvršenja kazne sve do odluke vrhovnog suda,međutim rekao je da će odmah napisati i za izvenredno ublažavanje kazne a isto tako o za pomilovanje pa ae nadam da će i moj slučaj biti pravedno riješen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema problema.

 

Zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude je po meni najbolja varijanta, kojom ćete sigurno uspjeti, jer je stvar čista. Ali to što će vaš odvjetnik poslati sve zahtjeve je također dobra stvar. Znate kako se kaže - od viška glava ne boli. I taj će višak definitivno privući pozornost Vrhovnog suda.

 

Kao bivšeg člana pravosudnog sustava, uvijek me smeta kada se posao ne radi onako kako zakon kaže. Vaš predmet je, nažalost, klasičan primjer paušalnog rada po nekim šprancama ili automatizmu, čak i neznanja, a to je tek nedopustivo u pravosuđu. Srećom, pa će stvari doći na svoje. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ovako molim za savjet moj slučaj još nije riješen,kada kontaktiram vrhovni sud odgovor je uvijek isti vaš predmet je u radu,pošto sam u međuvremenu dobila poziv idući mj. Se moram javiti sucu izvršenja po ppziv za izdržavanje kazne,dajte mi molim vas recite mi dali mogu u zamolbi za odgodu uvrstiti tečaj školovanja koji me čeka ili da upotrijebim medicinsku dokumentaciju,i dali sudac izvršenja provjerava te navode?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako molim za savjet moj slučaj još nije riješen,kada kontaktiram vrhovni sud odgovor je uvijek isti vaš predmet je u radu,pošto sam u međuvremenu dobila poziv idući mj. Se moram javiti sucu izvršenja po ppziv za izdržavanje kazne,dajte mi molim vas recite mi dali mogu u zamolbi za odgodu uvrstiti tečaj školovanja koji me čeka ili da upotrijebim medicinsku dokumentaciju,i dali sudac izvršenja provjerava te navode?

 

Znači, vaš je odvjetnik podnio i zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude i zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne? I u oba zahtjeva je tražio zadržavanje izvršenja kazne, jel tako? Evo, citiram - čl. 415. st. 2. starog ZKP-a - "zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne ne zadržava izvršenje kazne, osim ako predsjednik prvostupanjskog vijeća iz opravdanih razloga ne odluči drukčije". Znači, ovdje je stvar jasna, Kazneni zakon je evidentno povrijeđen na vašu štetu, ako to nije opravdani razlog za odgodu izvršenja, onda ne znam kaj je. Ista stvar i sa čl. 428. st. 5. starog ZKP-a (izvanredno ublažavanje kazne) - " prvostupanjski sud ili Vrhovni sud Republike Hrvatske može, s obzirom na sadržaj zahtjeva, riješiti da se odgodi, odnosno prekine izvršenje pravomoćne presude . Žalba protiv takva rješenja prvostupanjskog suda ne odgađa njegovo izvršenje".

 

Gledajte, da bi Vrhovni sud donio odluku, potrebno je vrijeme. Oni nemaju nikakve rokove za postupanje, osim u slučaju okrivljenika koji se nalazi u istražnom zatvoru, a to ovdje nije slučaj. Tako da činjenica da oni dosad nisu odlučili nije ništa čudno niti neuobičajeno. Imajte na umu kako Kazneni odjel VSRH trenutno broji 16 sudaca, a u radu je preko tisuću predmeta svih vrsta. Dakle, ništa neobično. Međutim, ne razumijem kako prvostupanjski sudac, nakon što je imao prilike pročitati izvanredne pravne lijekove koje je vaš odvjetnik podnio, prije svega zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, i u njemu jasno obrazložio gdje je sud pogriješio (jer greška je evidentna!), nije odlučio rješenjem zadržati izvršenje kazne?! To je jedina logična stvar u takvoj situaciji.

 

Ovako, možda još nije kasno - neka vaš odvjetnik ode k prvostupanjskom sucu (ako je predmet još kod njega), i neka mu pokuša objasniti opravdanost donošenja rješenja kojim odgađa izvršenje kazne. Ako je predmet već otišao na VSRH, tada neka pošalje hitan dopis VSRH, kojem će priložiti ovaj poziv vama od strane suca izvršenja, ponovi u kratkim i bitnim crtama osnovu zahtjeva za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, te obrazloži opravdanost donošenja rješenja o odgodi izvršenja kazne. Na taj dopis neka stavi oznaku hitnosti! Nešto drugo mi ne pada na pamet.

 

Što se tiče molbe za odgodu sucu izvršenja, priložite i navedite i jedno i drugo, iako će biti vrlo "nategnuto", jer razlozi takve naravi, koje ste vi naveli, ističu kako se mora raditi o "teškoj akutnoj bolesti ili znatnom pogoršanju postojeće kronične bolesti, za čije liječenje nema uvjeta u kaznionici ili zatvoru" odnosno "završetku školske godine ili polaganju ispita". Za bolest sami najbolje znate kakva je, a kaj se tiče tečaja, jako teško da bude prošlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja doslovno ludim dali sudac izvršenja ima neke ovlasti??

 

Ima, međutim što se odgode tiče - samo glede uvjeta koji su navedeni u Zakonu o izvršavanju kazne zatvora (čl. 54.). Glede odgode po osnovi ovih podnesenih izvanrednih pravnih lijekova, tu ovlast ima prvostupanjski sud, a kod zahtjeva za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude i VSRH, iako oni to rijetko rade.

 

Ne znam što bih vam rekao, ja sam smatrao da, kada će prvostupanjski sud vidjeti osnovu podnesenog zahtjeva za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, da će svakako odgoditi izvršenje izrečene kazne zatvora. Naime, to je jedina pravno logična mogućnost, jer previd na vašu štetu je očit (primijenjen je, po vas teži KZ). Neka vaš odvjetnik svakako postupi ovako kako sam vam napisao u prethodnom svom postu.

 

Ako bih imala papire da sam trudnica dali bi mi na temelju toga dali odgodu izvršenja kazne??? I dali sudac izvršenja to negdje provjerava???

Ako sam vas dobro shvatio, sada ulazite u domenu činjenja kaznenih djela. Nemojte to raditi, tek će onda biti dar-mar! Ako ste doista trudni, tada prema čl. 54. Zakona o izvršavanju kazne zatvora, osnova za odgodu izvršenja kazne postoji, ukoliko vam do poroda ne preostaje više od 6 mjeseci ili je riječ o rizičnoj trudnoći. Naravno da će se to provjeriti, i to temeljito!

 

Stoga, ukoliko niste trudni, nemojte raditi stvari koje će vas definitivno usositi puno, puno gore. Razumijem vas kako se osjećate, pogotovo jer smatram da ste oštećeni ovakvim postupanjem suda, ali nemojte se dovesti u situaciju da krivotvorite ispravu ili potičete liječnika da to učini!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujte mi da ludim od svega,znači moj odvjetnik jedino što može napraviti je poslati hitan dopis vrhovnom sudu i ništa više?

 

Ako je predmet već otišao na Vrhovni sud, to je, po meni, jedina solucija. Ali dopis neka veže samo uz podneseni zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, jer samo po tom zahtjevu VSRH može rješenjem odgoditi izvršenje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predmet je na vrhovnom sudu,pošto je vrijeme godišnjih svjesna sam da se ništa neće riješiti u roku od mjesec dana,nije mi palo na pamet krivotvoriti lječničku dokumentaciju,trudnoča je ali nije rizična hvala bogu,jefino bi to moj lječnik napisao da je rizična shvatite da se hvatam za slamku spasa,i uz svu moju krivnju shvatite da mi je velika šteta učinjena a ja se nadam da sudac izvršenja neprovjerava dali je rizična ili ne,neće me on pregledati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...nije mi palo na pamet krivotvoriti lječničku dokumentaciju,trudnoča je ali nije rizična hvala bogu,jedino bi to moj lječnik napisao da je rizična shvatite da se hvatam za slamku spasa,i uz svu moju krivnju shvatite da mi je velika šteta učinjena a ja se nadam da sudac izvršenja neprovjerava dali je rizična ili ne,neće me on pregledati

 

Ovo podebljano u vašem postu jeste krivotvorenje isprave, riječ je o intelektualnom falsifikatu (neistinit sadržaj), u kojem će liječnik odgovarati za izradu lažne isprave, a vi za uporabu takve isprave.

 

"Nadam se", razumijem vas u potpunosti, ali ovakve stvari neću više komentirati, jer bi se moglo okarakterizirati kao poticanje na počinjenje kaznenog djela. Moj savjet - nemojte to raditi jer će se provjeravati, a što ćete u konačnici napraviti, to je samo i isključivo vaša odluka, te odluka vašeg liječnika. Posljedice bi mogle biti jako gadne, i po vas, i po liječnika. Razmislite još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... dali taj dopis mogu sama poslati i kako ga napisat???

 

Molbu možete sami pisati, naravno. Pogledajte si čl. 54. Zakona o izvršavanju kazne zatvora, tamo su vam objašnjeni razlozi za odgodu. Što se tiče same forme, ništa posebno, maksimalno jednostavno i ljudski navesti razloge koje smatrate relevantnim za odgodu. Ipak bih vam savjetovao da to radije napravi odvjetnik. A onaj hitan dopis VSRH, to svakako neka napiše odvjetnik, i to čim prije!!

 

nemam živaca niti odvjetnika čekati, i koliko dugo mogu čekati da vrhovni sud to riješi?

 

Napisao sam vam kako oni rok za odlučivanje nemaju, a sada su još i godišnji. Potrajat će, ali sa ovim hitnim dopisom vašeg odvjetnika, možda ih malo "ubrzate", pa barem da rješenjem odgode izvršenje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene još samo zanima ja sam danas bila kod privatnog psihijatra i imam pravovaljanu dokumentaciju znači ništa ne glumim imam depresiju nemogu spavati,veliki strah sve to piše to mogu iskoristiti za odgodu izvršenja kazne kod suca izvršenja,jer stvarno sam u takvoj psihički lošoj situaciji, jesam kriva, ali isto tako smatram da mi je nanešena velika šteta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško da bi se to moglo podvesti pod čl. 54. Zakona o izvršavanju kazne zatvora, kao valjani razlog odgode. Ali svakako napišite to u molbi i priložite dokumentaciju koju posjedujete, uz navođenje trudnoće (isto dokumentaciju priložite), također i onaj tečaj koji ste spomenuli (uz dokumentaciju), a slobodno i opišite kako je trenutno vaš predmet na VSRH povodom pravnih lijekova, i zašto je spis završio "gore", odnosno u čemu vidite povredu Kaznenog zakona na vašu štetu. Ovo potonje nije nešto čime se sudac izvršenja bavi ili može povodom istog nešto da napravi, ali nije na odmet da mu dadete do znanja. U svakom slučaju, sretno i bilo bi mi drago da javite kako je prošlo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas imam saznanje da je na vrhovni sud poslan zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomočne presude iako je moj odvjetnik ppslao i zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne,znači toga predmeta nema i očito je da je sudac na opčinskom sudu napravio po svome kako je i rekao da ga pošaljem on će ga odbiti,na vrhovnom sudu sam dobila informaciju da je zahtjev za izvanredno preispitivanje kaznenog postupka u RADU,Što to znači i koliko dugo može biti u radu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...očito je da je sudac na opčinskom sudu napravio po svome kako je i rekao da ga pošaljem on će ga odbiti...

 

Ne može ga odbiti, jer nije on nadležan za odlučivanje po istom, već je to isključivo VSRH. Mogao bi ga jedino odbaciti, i to u slučaju da ga je podnijela neovlaštena osoba, što vi svakako niste. Neka vaš odvjetnik ode do suca i porazgovara s njim, po ovom zahtjevu koji je još kod njega, postoji mogućnost da prvostupanjski sud rješenjem odgodi izvršenje kazne. Ako neće imati vremena ni želje za razgovor, onda neka mu vaš odvjetnik preda pisanu požurnicu da otpremi spis čim prije na VSRH. Dosada je već trebala biti napravljena obrada predmeta po prvostupanjskom sudu.

 

...na vrhovnom sudu sam dobila informaciju da je zahtjev za izvanredno preispitivanje kaznenog postupka u RADU,Što to znači i koliko dugo može biti u radu???

 

Znači da je vjerojatno određen sudac izvjestitelj, predmet poslan na odgovor Državnom odvjetniku RH, ako je odgovor već zaprimljen, tada se čeka sjednica vijeća koje će odlučivati po istom. Ponavljam - propisanog roka za odlučivanje, VSRH nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj odvjetnik ne može do njega,jer je velika udaljenost,ali dok je provjeravao u pisarnicu suda rekli su mu da su samo otpremili zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomočne presude,i znate što je najgore taj sudac jako visoko leti,mlad je,i neiskusan tako mogu reči,ali ima zaštitu svoga oca koji je politička ličnost,ako ovaj post nije dopušten brišite ga,ali jakooo,jako malo mi fali da poludim i da odem do predsjednika toga suda i da nemrdam nigdje dok se moj slučaj ne riješi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro gledajte, po zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne, prvostupanjski sud ima daleko više posla za obaviti (mora provesti cjelokupnu obradu predmeta te napisati obrazloženi prijedlog odluke, a VSRH onda samo prihvaća ili ne taj prijedlog), negoli je to slučaj kod zahtjeva za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, gdje on posla praktički nema, jer cijeli posao radi VSRH. Nije opravdanje, al da znate.

 

A sa predsjednikom suda uvijek možete popričati, on ima uredovno vrijeme kada prima stranke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomočne presude na Vrhovnom sudu odbijen kao neosnovan :( pokušat ću prijedlogom za zamjenu zatvorske kazne radom za opće dobro na slobodi koje ću podnjet opčinskom sudu,iako nemam velike nade,a kazna je manja od godinu dana možda će imati samilosti :(

 

Volio bih vidjeti obrazloženje ovog odbijanja. Ne znam što bih vam rekao, imate na ovom forumu temu "Pomoć pri obrazloženju rješenja o prijevari" - post #1, tamo je identičan slučaj vašem, i sud je primijenio novi KZ kao blaži zakon i obustavio postupak opoziva uvjetne osude. Ponavljam - identičan slučaj.

 

Inače, popričao sam sa par kolega o ovom vašem predmetu, i svi smo mišljenja kako je zahtjev za izvanredno preispitivanje osnovan, ali bitno je što misli VSRH, a on očito misli drugačije. Bilo bi dobro da kada dobijete odluku u ruke, da napišete njihov rezon odbijanja, zašto oni smatraju da je neosnovan.

 

Inače, moram napisati ispravak što se tiče zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne, on doista više nije moguć (iako je i tu bilo suprotstavljenih mišljenja), ali iz razloga što je Kazneni odjel VSRH prošle godine donio svoje mišljenje br. Su-IV-K-4/12-4, kojim je de facto ukinuo taj pravni lijek za sve odluke donesene nakon 01.09.2011. Dakle, postupak započet po starom ZKP-u, će se i dalje provesti po starom ZKP-u (kao i u vašem slučaju), ali neće se dopustiti izvanredno ublažavanje kazne po pravomoćnosti presude (iako po tom istom ZKP-u, taj pravni lijek čini njegov sastavni dio). Da li je to u potpunosti u skladu sa načelom pravne sigurnosti i jednakosti sviju pred zakonom, o tome bi se dalo raspravljati, jer ovdje se postupak praktički tumači sekvencijalno, a ne kao cjelina. Al opet irelevantno, mišljenje je doneseno i ono vrijedi.

 

Vaše naredne opcije - jedino što vam je još preostalo jeste ova odgoda pred sucem izvršenja. Jedino to. Probajte u ovoj molbi za odgodu napisati doista sve što smatrate relevantnim, a u skladu sa čl. 54. Zakona o izvršavanju kazne. Ovo što ste napisali sa prijedlogom za zamjenu kazne radom za opće dobro, neće proći, jer ne postoji zakonska osnova za isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pomilovanje možete, ali pitanje je tajminga, tako da je moguće da se već izdrži i glavnina kazne dok dođe do odluke, jer molba za pomilovanjem ne zadržava izvršenje kazne. Ustavni sud i Europski sud za ljudska prava zaboravite (mislim vezano uz izbjegavanje izvršenja kazne), jer riječ je o vrlo kompliciranim i dugotrajnim postupcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija