Jump to content

brisanje društvenog vlasništva


korisnica

Preporučene objave

Danas kako je aktualna legalizacija postojećih objekata/kuća, tako smo i mi krenuli u pregledavanje zemljišnih knjiga. Ne znam kome se treba obratiti i kolika ta priča odnosi novaca. Naime, na zemljištu na kojoj je kuća,još uvijek je upisano društveno vlasništvo (od 1977.g.). Zanima me kakva je procedura za denacionalizaciju i koliko to traje. Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kuća je sagrađena prije '68. i ima građevinsku, samo je na teretnici zemlja u društvenom vlasništvu, a mi jesmo vlasnici kuće/korisnici.

 

Članak 360.ZV

(1) Pravo upravljanja, odnosno korištenja i raspolaganja na stvariu društvenom vlasništvu postalo je pretvorbom nositelja toga

prava - pravo vlasništva one osobe koja je pretvorbom postalasveopći pravni sljednik dotadašnjega nositelja prava upravljanja,

odnosno korištenja i raspolaganja na toj stvari, ako je stvar sposobna biti predmetom prava vlasništva; osim ako posebnim

zakonom nije određeno drukčije.

(2) Pravo upravljanja, odnosno korištenja i raspolaganja na stvariu društvenom vlasništvu osobe koja se do stupanja na snagu

ovoga Zakona nije pretvorila u subjekt prava vlasništva, postaje stupanjem na snagu ovoga Zakona pravo vlasništva dotadašnjega

nositelja prava upravljanja, odnosno korištenja i raspolaganja na toj stvari, ako je stvar sposobna biti predmetom prava vlasništva,

osim ako posebnim zakonom nije određeno drukčije.

(3) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka, na odgovarajući se način primjenjuju na sva stvarna prava.

(4) Za upise prava upravljanja, odnosno korištenja i raspolaganja u zemljišnim knjigama i u drugim javnim upisnicima koji su

provedeni do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, uzet će se da su upisi prava vlasništva...

Članak 362.ZV

(1) Smatra se da je vlasnik nekretnine u društvenom vlasništvu osoba koja je u zemljišnim knjigama upisana kao nositelj prava

upravljanja, korištenja ili raspolaganja tom nekretninom, a tko tvrdi suprotno, treba to dokazat....

Citirana odredba odredjuje da se smatrate vlasnikom nekretnine,medjutim morate se malo azurirati pa to svoje pravo i formalno upisati u zemljisne knjige,odnosno brisati pravo drustvenog vlasnistva,kako se vase pravo nebi moralo smatrati,vec da to bude upisano..

Upis se provodi po pravilima zemljisno knjiznog prava i sasvim je izvjesno da pri tome necete imati zapreke.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija