Jump to content

susjedove grane oraha u mom dvorištu


baxdimitrus

Preporučene objave

Na posjedu moje kuće postoje 2 oraha, grane oba ta oraha, su prešle zračnom visinom na moje dvorište u dužini od cca 3-4m. Susjeda sam obavijestio da posjeće grane koje idu na moje dvorište, ali on to odbija učiniti, odnosno, zbog veličine stabla treba se zvati specijalizirana tvrtka koja radi otklanjanje, te su mu ponudili da plati 3500 kn, što je on odbio. Budući se bojim da nekoga u mom dvorištu ne ozljede grane ( stare i suhe ), pogotovo djecu i unučad, molim za pravni savjet što da učinim i kome da se obratim za problem ( Samobor ). Znam za Zakon o vlaništvu i drugim stvarnim pravima i članak 105. da mogu sam posjeći, ali tko će mi refundirati troškove i na koji način ( privatnom parnicom cca 10-15 godina ??? ) Zar ne postoji neka institucija koja se bavi takovom problematikom, te zar je jedino rješenje privatna tužba ? Molim Vas za savjet i hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

angažiraj specijaliziranu tvrtku da odrežu grane iznad tvoje nekretnine

plati i traži računa za učinjenu radnju.

tužbom od susjeda traži povrat sredstava uvečan za zakonske zatezne kamate.

ZOO

Izdatak za drugog

Članak 1119.

Tko za drugog učini kakav izdatak ili što drugo što je ovaj po zakonu bio dužan učiniti, ima pravo zahtijevati naknadu od njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani!

Naj brži način je da sami porežete onaj dio koji zaista prelazi Vaš zračni prostor .Grane ne bacajte susjedu u dvorište ,jer to što visi u Vašem zračnom prostoru je Vaše .Tako i orasi ako ih ima.

Nemojte trošiti novac i živce u sudskim postupcima .Ako ne možete sami porezati ,nađite nekog prijatelja ili nezaposlenu osobu da Vas riješi grana koje Vas iritiraju i još nešto ,orasi su vrlo djelotvorni protiv komaraca .Sami procijenite što seviše isplati.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Naj brži način je da sami porežete onaj dio koji zaista prelazi Vaš zračni prostor .Grane ne bacajte susjedu u dvorište ,jer to što visi u Vašem zračnom prostoru je Vaše .Tako i orasi ako ih ima.

 

Pozdrav, imam jedno teoretsko pitanje: Ako djeci pobjegne lopta na tuđi posjed, postaje li ta lopta njegovo vlasništvo? :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Po zakonu :

Pokretna stvar je ničija od trenutka kad njezin vlasnik,a u namjeri da se odrekne vlasništva ,napusti posjed te stvari.

 

Prisvojenjem se ne može steći tuđe,u sumnji se smatra da stvar nije ničija,no uzima se da je pripitomljena životinja ako sama od sebe izostane četrdesetdva dana ,a i da je ničiji roj pčela koji vlasnik nije vijao dva dana..

Napušteni suvlasnički dio pokretnine prirasta dijelovima ostalih suvlasnika razmjerno njihovim suvlasničkim dijelovima .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija