Jump to content

nasljeđuje li se dug jamca


cibaca

Preporučene objave

jamčev dug je osobni dug

nasljednici nisu dužni vračati osobni dug ostavitelja.ne nasljeđuju ga .

bez obzira na vrijednosti nasljedstva.

vjerovnika uputite da u parničnom postupku protiv nasljednika tužbom traži vračanje jamčevog duga.

 

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika

 

 

ali nasljednici nikako nebi smjeli vjerovniku (banci )potpisati bilo kakav papir koji sadrži priznanje duga .

ako priznaju dug dužni su ga i vratiti.

 

banka nemože sjesti na obiteljsku mirovinu nasljednika ako nema sudske odluke .

 

ako to naprave treba banku prijaviti Općinskom državnom odvjetništvu zbog počinjenja kaznenog djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danas sam kontaktirala službenice zagrebačke banke u kojoj je moj pok. suprug bio jamac i vraćao kredit za dužnika do smrti. službenica me ljubazno molila da joj pošaljem rješenje o nasljeđivanju jer da smi mi kao obitelj, nasljednici jamca, dužni vraćati kredit koji dužnik ne vraća, do iznosa nasljeđene imovine. napominjem da u rješenju o nasljeđivanju stoje 2 tekuća računa, koja su bila u "minusu" u trenutku smrti, te suvlasničkog djela poduzeća 10 % - temeljni kapital 20 000 kn, što znači nasljeđeno 2 000 kn, potraživanje prema dužniku kredita za plaćenih 5 rata cca, 11 000 kn.

lijepo bi vas molila da mi odgovorite, dok je dužnik živ i ne vraća kredit da li banka od jamčevih nasljednika smije to potraživati.

molim odgovor i šta mi je činiti dalje.

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cibaca je napisao:

vjerovnika uputite da u parničnom postupku protiv nasljednika tužbom traži vračanje jamčevog duga.

 

 

iz vašeg odgovora meni ovaj dio nije jasan. ne znam na koji dug mislite.

 

šta tu ima biti nejasno

dug koji je nastao zbog jamstva je osobni dug ostavitelja

i za njega ne odgovaraju nasljednici.

srču jamca gasi se i jamstvo.

 

službenici na šalteru objasnite da nemate ništa sa dugom nastalim zbog jamstva i da namirenje duga traže od dužnika ili drugog jamca.

 

ako nisu zadovoljnio odgovorom

neka u sudskom postupku od nasljednika traže isplatu jamčevog duga.

 

da je ostavitelj digao kredit (ili neku drugu vrstu duga)koji je utrošio za potrebe zajedničkog života

tada nasljednici vračaju dug ostavitelja ,

ali do vrijednosti nasljeđene imovine.

 

ali niko vam nemože zabraniti da vjerovniku (banci )u verbalnoj ili pismenoj komunikaciji priznate dug.

ako priznate dug dužni ste ga i vratiti .

zato je najbolje sa vjerovnikom ne komunicirati previše .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija