Jump to content

Naknada za mentorstvo pripravniku


Maxich

Preporučene objave

Je li istina da učitelj mentor ne može dobiti naknadu ako pripravnik ne položi stručni ispit u roku od 2 godine od početka stažiranja? Bez obzira na to što nije od samoga početka stažirao kod njega i bez obzira na to što pripravnik nije u stalnom radnom odnosu? Kojim je to zakonom ili pravilnikom propisano? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maxich je napisao:

Je li istina da učitelj mentor ne može dobiti naknadu ako pripravnik ne položi stručni ispit u roku od 2 godine od početka stažiranja? Bez obzira na to što nije od samoga početka stažirao kod njega i bez obzira na to što pripravnik nije u stalnom radnom odnosu? Kojim je to zakonom ili pravilnikom propisano? Hvala

 

Da bi mentor ostvario naknadu treba u ministarstvo poslat posebnu tablicu sa satima rada mentora i treba poslat potvrdu da je pripravnik položio stručni ispit

 

Ukoliko pripravnik nije položio stručni ispit tada nema potvrde pa nemate što poslati u ministarstvo i zato ministrastvo ne da novac, to nije regulirano nikakvim aktom već kako se sjete iz mininistarstva tako i to i tumaće raznim dopisima koje šalju školama

 

Ukoliko položi stručni nakon 2 godine pokušajte poslati tablicu i potvrdu o položenom stručnom ispitu pa ćete vidjet

dal će vam poslat nakandu za mentorstvo

 

ono što je sigurno regulirano zakonom to je da ukoliko pripravnik u roku od 2 godine ne položi stručni ispit treba dobit otkaz, i ukoliko je pripravnik volonter tada sam snosi sve troškove stručnog ispita pa tako i nakandu za mentora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam specifični slučaj. Nakon stečenih 12 mj. staža koji su uvjet za polaganje stručnog ispita škola me prijavila za polaganje. Moći ću položiti tek u 10.mj., a tada više nisam u radnom odnosu, radim po zamjenama. Nikada nisam bila volonter, sve sam odradila kroz normalan radni odnos. Uspjela sam saznati da ako u trenutku POLAGANJA za stručni nisam u radnom odnosu onda stručni moram plaćati sama, iako me škola redovno prijavila i nije moja krivnja da ne mogu na proljetni rok jer do tada još nisam imala 12 mj. staža. Ne vidim razloga zašto bih uopće to i morala plaćati kad bih u trenutku polaganja možda bila radila preko druge škole koja me nije bila niti prijavila...

 

Zanima me da li moram onda plaćati i mentora? Koliko košta plaćanje stručnog i mentora? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vas je škola prijavila za polaganje, postoji mogućnost da u 10.mjesecu i položite bez plaćanja, jer niste ni vi odgovorni što AZOO ima samo tri roka godišnje. Probajte tamo pitati. Ako u trenutku polaganja budete radili u drugoj školi, tada nema ni veze, nitko neće pitati koja vas je škola prijavila. Možete i ovako: ako u listopadu ne budete radili, odjavite se s ispita iz razloga što ga ne želite sami platiti, i pričekajte dok budete opet zaposleni. Škola u kojoj ste završili pripravnički staž već je sačinila izvješće o tome i to samo dajte uz prijavu na stručni školi u kojoj ćete tada raditi i nećete morati više stažirati, samo čekate slijedeći ispitni rok. Jasno?

Što se tiče naknade mentoru, praksa je različita od škole do škole. Neke škole (osobito srednje) nakon proteka pripravničkog staža sačine potvrdu o izvršenim obvezama mentora, popune tablicu kojom od Uprave za financije u MZOŠ-u traže novce za mentora, i to dobiju, mentor kaže da njegova odgovornost nije kada će i hoće li pripravnik ispit položiti, on je svoje kao mentor izvršio (???!!!).

Što se tiče privatnog plaćanja mentora, isti bi trebali razmisliti koliko zakona krše kad od pripravnika uzimaju novac, a ne plaćaju porez na dohodak.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih je napisao:

...mentor kaže da njegova odgovornost nije kada će i hoće li pripravnik ispit položiti, on je svoje kao mentor izvršio (???!!!).

Upoznati ste s prilično jadnim brojem sati tijekom godine stažiranja- kakav bi se ozbiljniji posao mogao obaviti u slučaju osrednje a kamoli oveće manjkavosti kod pripravnika? :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih, hvala :-)

 

već sam prijavljena za stručni za jesenski rok. a u 10.mj. ću biti na porodiljnom pa možda na temelju toga odgodim u slučaju da i dalje ostanem prijavljena za stručni u ovoj školi. želim to riješiti što prije. i po mogućnosti bez plaćanja... provjerit ću još sutra na modulu za pripravnike pa ću ovdje napisati u slučaju da još nekoga muči isti problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram još prokomentirati - sam način rada pripravnika u školstvu je najblaže rečeno neobičan. Dođe učitelj, dodijele mu mentora (vrlo često i sa druge škole kod manjih škola), i on je pripravnik. Ali, budući da se ne zapošljava kao pripravnik koji je ograničen u radu, on odmah dobije sve poslove svog radnog mjesta - nastavu, ocjenjivanje, razredništvo, odlazak na višednevne ekskurzije... Pripravnik je samo po tome što ima nekoliko stotina kuna manju plaću i obvezu da položi i stručni ispit koji je, nakon ovako provedene godine rada, svrha sam sebi. Nikako da shvatim u čemu je onda suština tog pripravništva, valjda i meni treba prilagođeni program...

A što se tiče manjkavosti kod pripravnika koju bi mogao utvrditi kolega po struci u svojstvu mentora, da li je svaki mentor za to kompetentan, osobito ako je s druge škole i jedva "svog" pripravnika i prepoznaje ono malo što ga vidi. Jer, ne dobiju svi "pripravnici" za mentore iskusnije osobe, koji su napredovali do razine mentora ili mentora savjetnika, većina dobije svoje kolege po struci, često i mlađahne, ne mislim da su ti kolege nekompetentni, ali, zar diploma profesora nekog predmeta ipak ne bi trebala presumirati određenu količinu znanja i pedagoških vještina, nije li mladi pripravnik prošao višegodišnje visoko obrazovanje u stjecanju istih i sad bi se na radnom mjestu samo upoznavao sa organizacijom škole iznutra. Jao si ga nama ako imenike uzimaju oni kojima je potrebna veća obuka od strane njihovih mentora. Ili nam je možda i to svejedno? Da ne duljim priču, nema smisla, ali mislim da se razumijemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle, konkretno u mojem slučaju je situacija ovakva:

 

škola me prijavila za stručni u 10.mj.

tada me zapravo zbog porodiljnog taj savjetnik nebi smio pustiti na stručni. rekao je i da nema smisla da plaćam stručni i mentora kad imam pravo na to da to ne platim jer mi to ionako nije prednost pri zapošljavanju. ja bih i platila, ali eto, napravit ću kako je on rekao.

 

svi ovi papiri koji su poslani prijavom vrijedit će i dalje. nova škola u kojoj se zaposlim nakon porodiljnog će me prijaviti tako da pošalje samo prijavnicu za stručni.

 

moram priznati da sam jako razočarana ovakvim sistemom. željela sam to riješiti. ali eto, the law won :zao:

 

za naknadu za mentora nisam pitala. neka to rješava škola, kad položim javit ću im pa nek se oni s tim gombaju. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

anamih je napisao:

A što se tiče manjkavosti kod pripravnika koju bi mogao utvrditi kolega po struci u svojstvu mentora, da li je svaki mentor za to kompetentan, osobito ako je s druge škole i jedva "svog" pripravnika i prepoznaje ono malo što ga vidi. Jer, ne dobiju svi "pripravnici" za mentore iskusnije osobe, koji su napredovali do razine mentora ili mentora savjetnika, većina dobije svoje kolege po struci, često i mlađahne, ne mislim da su ti kolege nekompetentni, ali, zar diploma profesora nekog predmeta ipak ne bi trebala presumirati određenu količinu znanja i pedagoških vještina, nije li mladi pripravnik prošao višegodišnje visoko obrazovanje u stjecanju istih i sad bi se na radnom mjestu samo upoznavao sa organizacijom škole iznutra. Jao si ga nama ako imenike uzimaju oni kojima je potrebna veća obuka od strane njihovih mentora. Ili nam je možda i to svejedno? Da ne duljim priču, nema smisla, ali mislim da se razumijemo.

Izgleda da je jako dobro razumijemo :)

Prethodni dio: da, izgleda da je i to ponekad svejedno :(

Skrenuh i ja s teme, ali ne odolijevam se pridružiti mišljenju :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija