Jump to content

Izvanredni otkaz zbog neisplate plaće


cibo

Preporučene objave

Ljubazno bi zamolio sve koji znaju nešto o izvanrednom otkazu uslijed neisplate plaće da mi pomognu savjetom ako mogu.

 

Naime, razmišljam o izvanrednom otkazu budući da već 3 mjeseca nisam primio plaću. Svjestan sam da je to dovoljno dobar razlog za izvanredni otkaz (iliti osobito teška povreda) međutim ono što me muči je slijedeće:

1. Šta ako poslodavac ne želi potpisati izvanredni otkaz? Da li je odrezak od preporučene pošte kojim je izvanredni otkaz poslan dovoljan?

2. Teoretski, ako poslodavac ne želi ptpisati otkaz pa moram sve slati poštom vrlo vjerojatno ću imati i teškoća sa dobivanjem radne knjižice. Kako do radne knjižice?!?

 

Ovo pitam budući da se radi o vrlo izvjesnom scenariju, nažalost razgovor sa poslodavcom nebi pomogao.

 

Da li je netko imao slična iskustva?

Molim Vas pomozite. Sa izvanrednim otkazom bi se bar prijavio na burzu kako bi kako-tako spojio kraj sa krajem od naknade (imam pravo budući da sam u tvrtki 6 godina) dok ne nađem novi posao, a naću ću ga jer bi radio bilo šta.

 

A eventualni stečaj tvrtke ili neke pozitivne pomake nažalost ne mogu čekati :place:

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cibo je napisao:

Ljubazno bi zamolio sve koji znaju nešto o izvanrednom otkazu uslijed neisplate plaće da mi pomognu savjetom ako mogu.

 

Naime, razmišljam o izvanrednom otkazu budući da već 3 mjeseca nisam primio plaću. Svjestan sam da je to dovoljno dobar razlog za izvanredni otkaz (iliti osobito teška povreda) međutim ono što me muči je slijedeće:

1. Šta ako poslodavac ne želi potpisati izvanredni otkaz? Da li je odrezak od preporučene pošte kojim je izvanredni otkaz poslan dovoljan?

2. Teoretski, ako poslodavac ne želi ptpisati otkaz pa moram sve slati poštom vrlo vjerojatno ću imati i teškoća sa dobivanjem radne knjižice. Kako do radne knjižice?!?

 

Ovo pitam budući da se radi o vrlo izvjesnom scenariju, nažalost razgovor sa poslodavcom nebi pomogao.

 

Da li je netko imao slična iskustva?

Molim Vas pomozite. Sa izvanrednim otkazom bi se bar prijavio na burzu kako bi kako-tako spojio kraj sa krajem od naknade (imam pravo budući da sam u tvrtki 6 godina) dok ne nađem novi posao, a naću ću ga jer bi radio bilo šta.

 

A eventualni stečaj tvrtke ili neke pozitivne pomake nažalost ne mogu čekati :place:

 

Hvala!

 

Vaš izvanredni otkaz ukoliko ga date bio bi opravdan prema čl.84.Zakona o radu. U otkazu ćete tražiti i povrat Vaših dokumenata (radna knjižica odjav samur. zdravstvenog osiguranja)što je poslodavac dužan učiniti prema čl.291 zakona o radu pod prijetnjom zapriječene novčane kazne od 61.000 do 100.000kn prema čl.294 st.59 i 60. Dakle vi ga u otlkazu upozorite na tu obvezu po čl.291.(ovo je i odgovor na vaše pitanje pod 2.)

 

Odgovori:

ad.1. Otkaz pošaljite preporučeno sa povratnicom. Ako vam se pošiljka vrati na popratnici će pisati da je poslodavc obavješten da ali nije preuzeo pošiljku . Prema naputku našeg uvaženog g. Flokija koji je izvrsnik u radnom pravu i profesionalac preporuća se poslati pošiljku i drugi put. Ako se i tada vrati otiđite na inspekciju rada i prijavite poslodavca.

Tu se javlja još jedno pitanje jeste li vi dobil OBRAČUNE (isplatne liste plaća)plaća pa i ovih neisplačenih. To je vrlo važna obveza vašeg poslodavca jer ukoliko Vam nije dao obračune on je opet i radi toga u prekršaju za koji je propisana novčana kazna kao i kod neizdavanja radne knjižice.

Nevidim razlog da prvo ne odete na razgovor sa poslodavcem. Vi se nemate čega bojati i on ako ne želi posljedice i ako nije glup mora razgovarati sa vama.

Osim toga ja moje je mišljenje da ste vi sa izvanrednim otkazom preuranili. Vi biste trebali poslodavcu uputiti ZAHTJEV za zaštitu prava u kojem biste ga upozorili na prekršaje i vašu namjeru prijaviti ga inspektoratu ukoliko vam ne da obračune olaća i ne isplati plaće uroku od 15 dana. Vi ste kod njega radili 6 godina i ako dogovorite redoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga imat ćete pravo na otpremninu i pravo naknade sa zavoda.

Dakle nemojte da vas navede( a to izgleda želi i postići će ako date izvaredni) na tanak led pa da zaobiđe svoju obvezu plačanja otpremnine. Budite lukavi i navedite vi njega u smislu ako on radi uvjeta poslovanja vas više nemože držti na poslpa neka vas otpusti kao tehnološki višak i bla ...blala...Kužite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

evo molim sve dobre ljude s iskustvom sličnom meni i one koji znaju kako mi pomoći, tj. dati savjet.

 

Radim u privatnoj firmi i poslodavac mi je dužan 3 plaće. S obzirom da firma svakim danom tone sve dublje i dublje a on mi ne želi dati otkaz, došao sam do situacije da sam podnesem Izvanredni otkaz zbog neisplate plaće. Bitno mi je ostvariti prava na primanja sa Zavova za zapošljavanje.

 

Moje pitanje je (s obzirom da mi je ovo prvi posao i traje 2,5g.) na koji način dati otkaz? Ako ja napišem da dajem Izvanredni otkaz zbog neisplate plaće što poslodavca prisiljava da to isto napiše u odjavi mene? Nije mi jasna ta procedura. Da li moram odraditi otkazni rok za taj otkaz ili stupa na snagu tog trenutka?

 

Platne liste imam za 2 mjeseca, fali mi treći.

 

Hvala unaprijed svima na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

braja,

dobro veli vex...ali ja nebih odmah otkaz nego prvo "Zahtjev za zaštitu prava" u kojem ćeš tražiti Obračune NEISPLAČENIH plaća( dobivaš li uopće pobračune plaća?)i isplatu iste pod prijetnjom obračanja Inspektoratu za radne odnose i u konaćnici sudu. Zahtjev dostaviš poslodavcu preporućeno poštom sa povratnicom. Poslodavac bi ti trebao (ali ne mora) odgovoriti u roku od 15 dana. Ukoliko ti ne odgovori i ne isplati plaće onada daj Izvanredni otkaz,prijavi ga inspektoratu i utuži potraživanje kod suda.Sa kopijom Zahtjeva , Izvanrednog otkaza i potvrdom da si ga prijavio Inspektoratu otići ćeš na Zavod za zapošljavanje i ostvariti naknadu.

Zašto ti ovo preporućam? Zato jer iz iskustva pitatelja sa proizlazi Zavod zna komplicirati situaciju oko davanja naknada prilikom Izvanrednog otkazivanja od strane radnika unatoć tome kaj zakon omogućava naknadu ukoliko je otkaz proizašo kruvnjim poslodavca jer kao "oni neznaju da ti nisi dobio plaće. Kužiš? Zato temeljto. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Lijepo bih molila ako mi netko može pomoći savjetom. Naime, plaću nisam dobila tri mjeseca, a doprinosi mi se ne uplaćuju već sedam mjeseci. Zbog toga sam planirala dati izvanredni otkaz i prijaviti se na burzu rada te tamo primati naknadu dok ne uspijem pronaći novi posao. Na Hzz-u su me savjetovali da odem u Regos i tamo pribavim potvrdu iz koje će biti jasno vidljivo neisplaćivanje plaća i doprinosa. To sam i napravila, međutim, tu počinje moj problem: naime, na toj potvrdi piše kako su meni uredno isplaćene sve plaće, no ne i doprinosi. Pitam se kako je to moguće i što ja sad mogu učiniti? Mogu li još uvijek dati izvanredni otkaz (zbog neplaćanja doprinosa), a ne izgubiti pravo na naknadu s burze? Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći ili objašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav svima,

 

Nalazim se u klasičnoj Hrvatskoj prići, radim kao trgovac u jednom relativno većem trgovačkom lancu a priča je slijedeća: Vlasnik nije isplatio doprinose za zadnjih 7 mjeseci, plaču za zadnja tri mjeseca. Radim 2 godine i 4 mjeseca, na platnoj listi stoji da imam 168 radnih sati iako uredno radim svaku drugu subotu od 7-15 (16-24 sata gratis ovisno kako mi padne mjesec) i tu nije kraj bezobrazluku sad nam je još smanjio plaču 3095,00 na 2850,00 kn pa me zanima sljedeće:

 

1. Ako podnesem zahtjev za izvanrednim otkazom dali imam pravo na primanje s biroa

2. U kojem slučaju imam pravo na otpremninu (ili naknadu štete u slučaju izvanrednog otkaza)

3. Dali ikako mogu naplatiti prekovremene sate koje sam odradio??

 

Ovdje se više radi o principu, jer ima novca za ulaganje u tvrtku (nekoliko miliona kuna u par mjeseci) , za ljetovanja i zimovanja, stan od 800m2 auto od milion kuna i još puno toga a za radnike nema za mizeriju od plače...

 

Hvala Vam puno na vremenu i nadam se vašim prijedlozima i odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
Ljubazno bi zamolio sve koji znaju nešto o izvanrednom otkazu uslijed neisplate plaće da mi pomognu savjetom ako mogu.

 

Naime, razmišljam o izvanrednom otkazu budući da već 3 mjeseca nisam primio plaću. Svjestan sam da je to dovoljno dobar razlog za izvanredni otkaz (iliti osobito teška povreda) međutim ono što me muči je slijedeće:

1. Šta ako poslodavac ne želi potpisati izvanredni otkaz? Da li je odrezak od preporučene pošte kojim je izvanredni otkaz poslan dovoljan?

2. Teoretski, ako poslodavac ne želi ptpisati otkaz pa moram sve slati poštom vrlo vjerojatno ću imati i teškoća sa dobivanjem radne knjižice. Kako do radne knjižice?!?

 

Ovo pitam budući da se radi o vrlo izvjesnom scenariju, nažalost razgovor sa poslodavcom nebi pomogao.

 

Da li je netko imao slična iskustva?

Molim Vas pomozite. Sa izvanrednim otkazom bi se bar prijavio na burzu kako bi kako-tako spojio kraj sa krajem od naknade (imam pravo budući da sam u tvrtki 6 godina) dok ne nađem novi posao, a naću ću ga jer bi radio bilo šta.

 

A eventualni stečaj tvrtke ili neke pozitivne pomake nažalost ne mogu čekati :place:

 

Hvala!

 

 

Samo informacija kako je tada priča ipak završila s poslovno uvjetovanim otkazom pa nažalost nemam nikakvo iskustvo za podijeliti s aspekta izvanrednog otkaza... pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija