Jump to content

pravo na česticu


malone

Preporučene objave

građevisko zemljište na kojem je kuća, u vlasništvu je mojega oca koje je kupio 1980 g.komad zemlje od 30m2 susjedi su ogradili tj. napravili zid prije nego je on kupio zemljište.tužio ih je i izgubio parnicu jer nije izašao geodet da napravi izmjeru.sutkinja je napisala da su se odvjetnici dogovorili da nije potrebno.

uglavnom presuda je u susjedovu korist ali oni ne mogu tu česticu prepisati na sebe jer se ta čestica ne može izdvojiti iz građevinske čestice.

ovih dana je otac zvao geodeta koji je izmjerio čestice za upis kuće.na taj komadić susjedi ne dopuštaju geodetu da postavi oznake.

otac ima kupoprodajni ugovor i plaćen porez ima izvod iz gruntovnice i katastra

kako da dođe u posjed te čestice?

bio bih vam zahvalan na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Vaš otac treba podnijeti prijedlog za sudsko utvrđivanje

međe.

Prijedlog se podnosi Općinskom sudu mjesta gdje leže nekretnine .

Odluku o uređenju međe sud je dužan donijeti na očevidu na licu mjesta ,odnosno prije nego što je zapisnik sa očevida na

licu mjesta dovršen i prije nego je mjernički vještak sačinio skicu lica mjesta ..

Vi imate pravo na ovjereni primjerak zapisnika i imate pravo žalbe .

Postupak uređenja međe predstavlja poseban iznavparnični postupak .

 

Nakon uređenja međa , u slučaju ometanja vlasnika u njegovim vlasničkim pravima ustaje se jednom od vlasničkih ili posjedovnih tužbi.

Rok za tužbu za smetanje posjeda je 30 dana .

Nema zastare za podnošenje vlasničke tužbe .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

najljepša vam hvala za savjet.bio sam na sudu i pitao što mi je sve potrebno za pokretanje.rekli su da je potrebna uplata od sto kuna i da su potrebne kopije kupoprodajnog ugovora,izvod iz gruntovnice i izvod iz katastra.

možete li mi reći kako se piše prijedlog sudskog određivanja međe?

što je sve potrebno navesti?

hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Kad ne postoje međaški znaci:

primjer prijedloga za uređenje međe

 

 

 

 

 

OPĆINSKOM SUDU U___________

 

 

 

PREDLAGATELJ: vAŠE IME PREZIME , ADRESA

 

 

PROTUSTRANKA :Vaš susjed ,ime prezime , adresa

 

 

P R I J E D L O G

 

 

radi obnove međe

 

dvostruko

 

I. Predlagatelj je vlasnik i posjednik nekretnine k.č.br. ____ u naravi ( livada ) u mjestu površine ___m2 , a koja je upisana u Z.k.ul. br. k.o. ____

 

Protustranka je vlasnik i posjednik susjedne nekretnine k.č. br. ____ livada u mjestu površine od x m2 ,a koja je upisana u z.k.ul.. ___ k.o. ____ .

 

 

DOKAZ : preslika zemljišnoknjižnih izvadaka

 

 

II. Međa između nekretnina stranaka više se ne raspoznaje

 

iz razloga (proteka vremena ili ljudskog djelovanja )

radi neraspoznavanja međe među strankama su prisutni česti sukobi.

 

III.Stoga predlagatelj podnosi naslovnom sudu ovaj prijedlog i

 

P R E D L A Ž E

 

 

Da sud po provedenom postupku ispravi među između nekretnine k.č.br. _____ i zk.ul. ____ k.o. ____ u vlasništvu i posjedu predlagatelja ,i nekretnine K.č. br ____ z.k.ul. br K.O. ______ u vlasništvu protustranke , a sve sukladno odredbama članka 103 .Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima .

 

 

 

Predlagatelj :

 

 

 

( nekretninu trebate što detaljnije opisati unijeti i površinu bilo u m2 ili u Čhv. )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

priča ima epilog,sada sam se kod oca interesirao koja je to čestica da mogu upisati u zahtjev za sudsko određivanje međe.

od čestice na kojoj je kuća,geodet koji je pozvan da napravi izmjeru odvojio je tu česticu koju ima susjed i napravio posebnu sa zasebnim brojem i napisao pod objašnjenje da je to na zahtjev njih kao vlasnika.

po meni , sud koji izađe da odredi među, može sada vrlo lako reći ocu da prepiše na susjede.

recite mi savjet dali je potrebno i moguće to vratiti na staro kao prije pod jednu česticu pa tražiti izmjeru ili ?

hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija