Jump to content

Nošenje vojne - policijske odore umirovljene osobe


Gacka

Preporučene objave

ovo je zanimljivo pitanje u svezi odore ! osobno poznam neke umirovljene koji se često pojavljuju na nekim recimo svečanostima i to uredno u policijskoj odori ( naravno bez značke i oružja),ali ljudi nabavili oznake činova te stavili na ramena i lijepo se šepure među svima ..e sad pitanje jel to zakonito ili nije zakonito...ako je OK.najmanji je problem nabaviti odoru što vjerujem da večina možda i ima,ali ako nije zakonito što onda policijski službenici ne reagiaju na ovo nezakonito nošenje policijske odore sa oznakama..........

- prije par godina sam i sam postavio jedno pitanje u svezi umirovljenih djelatnika te pojavljivanja na nekim svečanostima i tada sam predložio da bi bilo zgodno recimo da svi kako vojni tako i policijski umirovljeni nose recimo komandosicu i beretku sa oznakom postrojbe u kojoj su bili kao pripadnici u Domovinskom ratu i to bi bilo pošteno.... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam gdje je tu problem, kad god kao udruga SJP krenemo obići mjesta pogibije naših i drugih pripadnika SJP, naravno da ne hodamo kao neka horda, jedan u dresu, drugi u trapericama, treći u trenirki nego smo svi odjeveni u odore SJP. Kad se polože vijenci i zapale lampaši, kad nas popuste emocije onda u nekom nevezanom nastavku druženja može onaj stil odjevanja kako kome paše. Drugi razlog za odjevanje odore bio bi kad bi i ako bi netko postrojio ratne postrojbe a u nekim drugim prilikama i na bakanalijama smatram da moja ratna odora to ne zaslužuje.

 

Mislim da u svezi nošenja policijske odore postoji neki pravilnik pa bi tamo trebalo i pisati kada, tko i kako smije nositi odoru kao i tko bi trebao a ne nosi odoru ako me razumijete. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odora pripadnika SJP isto je službena odora kao i policijskog službenika temeljne policije ili službena odora pripadnika HV stoga je isto nezakonito nošenje i te odore obzirom da nije zakonom regulirano što se može i kad se to može nositi...... no bilo bi daleko poštenije da svi dobiju kao što sam ranije napomenio istu odoru sa oznakom postrojbe pa nek svi imaju pravo na svečanostima da se pojave u odori ,a ovako se neki sami oblače dok ih netko nebude skidao možda i na samoj svečanosti..ništa to nebi bilo čudno obzirom da je nekad i bila takva zapovijed da se osobe koje se zateknu u odori sa oznakama odrade na način zapovijedi skidanja odore naravno ako nije aktivni pripadnik :):misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dosad nisam čuo da je netko tko je otišao u mirovinu iz policijskih redova zadužio ili kupio odoru u kojoj bi u svečanim prilikama mogao se pojaviti, ili se možda varam ???? Znam isto tako da su neke kolege ostavljale poneki dio odore radi uspomene (ja sam ostavio službenu jaknu u kojoj sam nastradao) ali ti djelovi služe samo kao uspomena na neke dane, a ne za nošenje.

Naravno da bih podržavao kad bi netko se "sjetio" pa rekao neka ljudi koji su veterani prošlog rata zaduže neku vrstu odore ! Bilo bi pošteno !!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pravilnik MO RH za nosenje vojnih odora, jasno odreduje da umirovljena vojna osoba, ima pravo nositi odoru za posebne prilike i svecanosti, svim pripadajuci oznakama, odlikovanja itd., čak i za osobe koji su primili odlikovanja u stranim drzavama (npr zbog sudjelovanje u Nato vjezbe, itd) mogu se nositi s time da se mora nositi i barem jedno hrvatsko odlikovanje.

To je slucaj stranim dragovljcima koji su dolazili 91 92 i koji su prije bili npr u legije stranaca ili drugim vojskama, te oznake specijalnosti i ili odlikovanja se moze nositi.

Kao savjetnik u S-4, morao sam znati pravilnik na pamet :-)

Sto se tice policije, ne znam. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da što je najžalosnije pored odora se nalaze i Hrvatska odličja, pitanje je sada da li to prodaju ljudi koji su gladni kruha (ako je to onda smo stvarno na dnu dna)ili to prodaju ljudi koji su to dobili kao neki suvenir i necjene vrijednost toga (recimo "Red hrvatskog križa" za teško ranjavanje u ratu) jer to odličje nisu niti trebali dobit :zao: .

A što se tiče odora za umirovljene djelatnike MUP-a niti ima tko kakvu inicijativu, niti koga to interesira, kada sam pitao za to, ljudi su me gledali kao svjetsko čudo, kao "kaj je tebi" :-o.

 

Sve ovo ljudi govori koliko se cjeni domovinski rat i koliko su bitni ti ljudi koji su u njemu učestvovali !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

klanfa je napisao:

Stvarno savjetnik nemaš pojma. Nikada niko nije obukao odoru na pogrebu prijatelja,povodom dana državnosti ilidana oružanih snaga i sl.A koji je umirovljen, niti je iko zadužio odoru a u mirovini je. Zato što ne postoji pravilnik tj. akti provedbe nikada nisu doneseni, jer to nikome nije aktuelno ni zanimljivo. A to što ti znaš napamet to znaju samo savjetnici,tj.bolje da nekažem tko.

 

Postovani:

Vidim da ste malo ogorcen, zato necu odgovoriti kako bi i trebalo.

Vjerojatno niste zaduzili sluzbenu odoru jer niste bili docasnik ni casnik. A sigurno, ni bio u prilici procitati taj prirucnik, jer formacijski je na razini zapovjednistva samostalne bojne ili brigade.

Sve docasnike i casnike kad su otisli (casno) u mirovini zadrzali su sluzbenu ili svecanu odoru, zato nije bio potrebno novo zaduzenje.

A sto se tice znanje i tko?? Rado bi da usporedujemo Vas i moj Ratni put..jer do mjesto savjetnika, sam dosao tek poslije Oluja.

 

Zato, postovani kolega, "nemoj s..t", ako ne znate cinjenice.

 

S postovanjem

 

Savjetnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega osim dočasnika i časnika Hv, da li bi možda i policijski službenici koji su otišli u mirovinu kao rvi i prevedeni su u vojne činove trebali zadužiti neku odoru, ili .....Pa ljudi moji koje su to priče.. zar nebi bio red da svaki umirovljeni dočasnik,časnik, policajac zaduži jednu novu odoru kako je red, a ne da kad se razdužujemo prilikom odlaska u mirovinu jedan bolji ili manje nošeni komplet ostavimo, kao nitko te ne pita za to... i u kojim to prilikama policijski službenik smije tu odoru odjenut...da ti kažem kad ...nikad.

To je stvarno jadno iako meni više to ne predstavlja nešto, dosta nas nije dobilo niti neke druge stvari koje su nam pripadale pa niti ova odora ne predstavlja toliki problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

machat je napisao:

 

Sve docasnike i casnike kad su otisli (casno) u mirovini zadrzali su sluzbenu ili svecanu odoru, zato nije bio potrebno novo zaduzenje.

 

1999 godine otišao sam iz Spesijalne jedinice policije MUP-a u krim. policiju kojom prilikom osim naoružanja nisam u sjp ništa više razdužio. Znači ostala mi je kompletna odora-radna.

 

Od 2002 godine nalazio sam se u temeljnoj policiji do 2007 godine.

 

2007. godine otišao sam u mirovinu sa vojnim činom nadnarednika i naikada me nitko nije pitao za odoru specijalne policije da je vratim, dok sam odoru temeljne policije morao svu razdužiti pa čak i kape koje sam imao na zaduženju.

 

Osječao bi se kao ilegalac, nelagodno kada bi obukao odoru samoinicijativno bez nekakvog pisanog odobrenja da je posjedeujem i da je mogu obući u nekim svečanim prigodama i da tako obućen dođem recimo na neko od spomen obilježja Domovinskog rata ili budem u nekoj od povoraka posvečenim obilježavanju nekih od obljetnica.

Ta odora koju imam je tzv. radna nije svećana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija