Jump to content

imisije


dvz

Preporučene objave

Imisije su regulirane u "Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima", o detaljima tog zakona pročitajte ovdje:

 

 

Imisije

Članak 110.

 

(1) Nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i vrijeme, ili izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne posredne imisije).

(2) Vlasnici nekretnine koje su izložene prekomjernim posrednim imisijama ovlašteni su od vlasnika nekretnine s koje one potječu zahtijevati da otkloni uzroke tih imisija i naknadi štetu koju su nanijele, kao i da ubuduće propušta činiti na svojoj nekretnini ono što je uzrokom prekomjernih imisija, dok ne poduzme sve mjere koje su potrebne da onemoguće prekomjerne imisije.

(3) Iznimno, od stavka 2. ovoga članka, kad prekomjerne posredne imisije potječu od djelatnosti za koju postoji dopuštenje nadležne vlasti, vlasnici nekretnine koja im je izložena nemaju pravo dok to dopuštenje traje zahtijevati propuštanje obavljanja te djelatnosti, ali su ovlašteni zahtijevati naknadu štete koju su imisije nanijele, kao i poduzimanje prikladnih mjera da se ubuduće spriječe prekomjerne imisije, odnosno nastupanje štete, ili da se smanje.

(4) Vlasnik nekretnine nije dužan trpjeti da ga itko bez posebnoga pravnoga temelja uznemirava time što posebnim uređajima ili na drugi način neposredno odašilje na njegovu nekretninu dim, neugodne mirise, čađu, otpadne vode, potrese, buku i sl. (neposredne imisije), pa je ovlašten zahtijevati da to uznemiravanje prestane i da mu se nadoknadi pretrpljena šteta.

(5) Vlasnik čijoj nekretnini prijeti predvidiva opasnost s tuđe nekretnine od neposrednih ili posrednih imisija koje ne bi bio dužan trpjeti, ovlašten je zahtijevati da se odrede i provedu svrhovite mjere radi njihova sprječavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodatno pitanje:

Da li u to spada i reflektorska rasvjeta koja dolazi od cetiri

gigantska reflektora nedavno postavljena na nogometnom igralistu, koje se nalazi tik uz vrtove obiteljskih kuca?

Svjetlo je toliko jako da u kuci ne trebate paliti svjetlo i mozete citati novine u 11 navecer. A nije samo ta "prednost" - ne mozete ni spavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ovom Zakonu Stavak 4, niste dužni trpjeti NIKAKVE vama nepogodne, uznemiravajuće, nedopuštene radnje koje kao imisija dolaze sa susjedne nekretnine. Vlasnik te nekretnine (nogometno igralište) vjerojatno ima dozvolu za postavljanje rasvjete, međutim niste naveli dali je ta rasvjeta stalna ili samo za osvjetljavanje terena za vrijeme održavanja utakmice.

 

Vlasnik te parcele s koje vam se imitiraju vama štetne pojave (jarka svjetlost), dužan vam je postaviti sjenilo koje će spriječavati imitiranje svjetla u vaše prozore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru!

 

Malo pojasnjenje: reflektori se pale navecer, ne shvacam zasto - jer se radi o igralistu na kojem igraju i treniraju amateri.

/Cak i u nedjelju ima samo desetak promatraca, tribine se postavljaju u ljetnom periodu sa nekih 50 mjesta (i stalno su prazne)./

Prije se igralo uz obicnu rasvjetu, a sad je to Betlehem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Imisije su regulirane u "Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima", o detaljima tog zakona pročitajte ovdje:

 

 

Imisije

Članak 110.

 

(1) Nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i.....

 

Da ali sve je to prilično nejasno ..

1. Što bi to trebalo značiti "neugodni mirisi".. što ako te netko "bombardira" aromatičnim mirisima napr. esteri šta onda, ili recimo intenzivan miris čoolade :namiguje:

 

2. Pojam otpadih voda su posebni problem odnosno njihova definicija. Što bi trebalo značiti "otpadne"

 

3. Kompletan Zakon o vlasništvu je malo nebulozan.. prelazne i završne odredbe .. ništa. kako sankcionirati nekog koji se toga ne pridržava, a da ne govorim o tome kako sve ide privatnom tužbom sudu, a to trajeee.. a čitavo vrijeme ti i dalje trpiš sranja.. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Glede otpadnih voda eto definicije.

 

Otpadnim vodama nazivaju se vode koje su promijenile svoj prvobitni sastav unošenjem štetnih tvari čija prisutnost uzrokuje promjenu fizičkih, kemijskih, bioloških ili bakterioloških karakteristika vode.

 

E, sad mene zanima kako da se rijesim susjedovog zlijeba kojeg je preko svoje, pa moje zemlje uperio direktno meni u kucu tako da mi se otpadne vode slijevaju na zidove i temelje kuce. (pd zlijeba do kuce je cca 1,5m) i vlaga buja

 

Koliko znam time je pocinjeno i KZ djelo unistenja imovine, ali osim toga koju jos tuzbu da mu zaljepim, tj. kako da se u najkracem roku rijesim zlijeba, a on plati svu stetu i podnese sankcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znanje-imanje je napisao:

....kako da se rijesim susjedovog zlijeba kojeg je preko svoje, pa moje zemlje uperio direktno meni u kucu tako da mi se otpadne vode slijevaju na zidove i temelje kuce. (pd zlijeba do kuce je cca 1,5m) i vlaga buja

 

Koliko znam time je pocinjeno i KZ djelo unistenja imovine,,,.

 

Definiciju otpadnih voda ste sami naveli. U vašem slučaju ne radi se o otpadnim, nego oborinskim vodama.

 

I ne radi se o kaznenom djelu uništenja imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Definiciju otpadnih voda ste sami naveli. U vašem slučaju ne radi se o otpadnim, nego oborinskim vodama.

 

I ne radi se o kaznenom djelu uništenja imovine.

 

Hvala na odgovoru, ali da malo priblizim.

 

Vode jesu oborinske, ali i otpadne jer su izmijenile kemijski sastav, tako mi ispod kuce pliva vlaga, a na fasadu stizu debeli slojevi blata jer od zlijeba do kuce je zemlja. Zlijeb inace moze okrenuti na milijun nacina, ali ga je namjerno napicio u kucu tako da sam dojma da po KZ cl.222. st.1 jest kazneno djelo

Članak 222.

(1) Tko ošteti, izobliči, uništi ili učini neuporabljivom tuđu stvar, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

 

Uglavnom, imam li osnova za KZ prijavu ili neku zurnu inspekciju jer dugotrajne i skupe tuzbe ne rjesavaju stvar buduci da je steta svakim danom sve veca. Kuca je inace osigurana, a zlijeb je pola metra u njegovom terenu, te preko metra mojeg zemljista tuce u kucu.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znanje-imanje je napisao:

Članak 222.

(1) Tko ošteti, izobliči, uništi ili učini neuporabljivom tuđu stvar, kaznit će se ....

 

Uglavnom, imam li osnova za KZ prijavu ili neku zurnu inspekciju jer dugotrajne i skupe tuzbe ne rjesavaju stvar buduci da je steta svakim danom sve veca. Kuca je inace osigurana, a zlijeb je pola metra u njegovom terenu, te preko metra mojeg zemljista tuce u kucu.

 

Taj članak 222. KZ bi se odnosio na ono kad vi iznervirani opisanim stanjem baseball palicom razbijete susjedu auto...

Bolje se držati Zakona o vlasništvu...

 

Prijavite pismeno (urudžbirajte prijavu) komunalnoj i sanitarnoj inspekciji, i policiji. Pozovite se na Zakon o vlasništvu,čl 110., koji je mike06 spomenuo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

 

Prijavite pismeno (urudžbirajte prijavu) komunalnoj i sanitarnoj inspekciji, i policiji. Pozovite se na Zakon o vlasništvu,čl 110., koji je mike06 spomenuo...

 

Hvala,

prijavljujem pismeno kao sto ste savjetovali

 

Znate li mozda kako da naplatim stetu putem osiguranja (jer je kuca osigurana) pa oni njega tuze ili da ga ja tuzim i ako da, kako...(makar mi se više sviđa ova varijanta preko osiguranja)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znanje-imanje je napisao:

Znate li mozda kako da naplatim stetu putem osiguranja ....

 

Osiguravatelji stavljaju puno klauzula u ugovore, a neke kažu da vlasnik mora voditi brigu o nekretnini, ne koristiti je na način koji može prouzročiti štetu, itd.

Stoga je naplata od osiguranja upitna - oni će tvrditi da niste zaštitili nekretninu od nastanka štete. Prijavama dokazujete da to činite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija