Jump to content

Poslodavac negira pravo na otkazni rok!


uplasena

Preporučene objave

Molila bih jako hitan savjet. Naime, u firmi u kojoj jos radim, prije par dana nam je receno da firma ne stoji najbolje i da nas 3 treba ostati kuci, a na proljece, ako se uvjeti promijene, mozemo se vratiti na posao. Taj dio mi je jasan jer se poslodavac pokusava zastititi da ima " gotove " djelatnike. Nuđeno nam je da nam se plaća staž, ali ne i plaća, našto smo svi odgovorili da to ne zelimo, jer otkazom zbog smanjenja obima posla mozemo ostvariti pravo na naknadu na birou. Kako sam ja u toj firmi gotovo 6 godina, informirala sam se kod pravnika koja su moja prava, i receno mi je da imam pravo na otkazni rok od 2 mjeseca i otpremnina u iznosu od 1/3 place za svaku navrsenu godinu. Trenutno sam na GO do 17.12. a problem je sto nemam pisanu odluku o otkazu. Poslodavac nudi 1 mjesec otkaznog roka. Pitanje glasi : u ugovoru mi pise da je otkazni rok 1 mjesec, no pravnik kaze da se to odnosi na otkaz koji ja dajem a ne poslodavac. Isto tako, placa na koju smo bili prjavljeni je minimalac - dio place smo dobivali na ruke. Moje je trazenje bilo : 2 mjeseca otkaznog roka i otpremnina, jer me tako pravnik savjetovao. Da li poslodavac moze uvjetovati da odradim otkazni rok ? Naime, u tom slucaju ima jos veci trosak zbog prijevoza, naknade za obrok itd, pa je nelogicno da trazi da to odradim. Molim Vas savjet : koja su moja prava i kako da ih ostvarim ? napominjem da pismeni otkaz jos nismo dobili. Da li poslodavac moze ponuditi recimo mjesto cistacice kao zamjenu za radno mjesto i da li ja u tom slucaju imam ista prava ako to novoponuđeno radno mjesto - odbijem ? Zahvalna sam na bilo kakvom savjetu samo da je - brz, jer mi ponestaje vremena. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok nemate napisanu odluku o otakzu nemate ni otkaz. Jer otkazni rok počinje teči od dana dostave istog vama.

 

Imate pravo na otpremninu i to trečinu plaće za svaku godinu rada....ujedno ne znam da li vam u ugovoru piše da je otkazni rok mjesec dana, neovisno o tome tko ga daje, ili je baš naglašeno da je otkazni rok mjesec dana kad ga radnik daje.

Ako piše mjesec dana, neovisno tko ga otkazuje, onda je mjesec dana, neovisno o zakonskom roku kojeg vam je savjetovao vaš pravnik. Jer ste vi takav ugovor potpisali.

 

Ako vam poslodavac ponudi mjesto čistačice, onda vam daje otakaz s ponudom izmjenjenog ugovora, koji ugovor vi ne morate prihvatiti i za vas vrijedi SAMO ONAJ UGOVOR KOJEG STE POTPISALI. Uvijek možete sve odbiti što ne želite.

 

Da li ste s ovim korištenjem godišnjeg iskoristili cijeli godišnji odmor? Ako niste iskoristite ga, jer imate pravo na cijeli go iz 2006. godine.

 

U pravu ste glede davanja otkaza zbog tehnološkog viška, i svih prava koje ostvaruje na birou, a i poslodavac ukoliko vam da takav otkaz na vaše radno mjesto ne može nikog primiti slijedećih 6 mjeseci, a ako želi prije isteka roka od 6 mjeseci onda prvo to mjesto mora ponuditi vama.

 

Nadam se da sam vam iole pomogla...ako još što treba stojim vam na raslpolaganju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na zaista brzom odgovoru, no zanima me jos nesto. Naime u mm ugovoru ne pise za koji je slucaj otkazni rok 1 mjesec, međutim pravnik koji me savjetovao kaze da bez obzira imam pravo na 2 mjeseca po ZOR-u. Navodno se djelatniku trebaju omoguciti za njega povoljnija prava. Zato sam u nedoumici. I, da li moram odraditi otkazni rok ? Mislim da se poslodavac zeli ograditi na sve moguce nacine, bojim se cak i podmetanja .Unaprijed veliko, veliko hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja također imam pitanje o otkaznom roku i molim za pomoć :-) ...naime zaposlena sam kod ovog poslodavca od svibnja 2003 godine,nakon godinu dana (2004) sam sa ugovora na određeno zaposlena na neodređeno vrijeme i tako sve do sad bez ikakvog prekida.Uskoro mislim mijenjati posao i zanima me koliko ću morati raditi otkazni rok (u ugovoru piše mjesec dana) jer po ZOR-u koliko znam imaju neke skale obzirom na trajanje radnog odnosa.Tj.da skratim da li je bitnije što sam potpisala u ugovoru tada ili se moj poslodavac može pozvati na ZOR-u i tražiti da radim otkazni i duže?

Hvala puno na pomoći :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkazni rok prema čl. 120. Zakona o radu je mjesec i dva tjedna, no slijedeće godine kada ćete imati pet godina staža kod poslodavca dva mjeseca. Primjenjuje se uvijek povoljnjie pravo za zaposlenika. Ugovor i Zakon moraju biti suglasni, ukoliko toga nema (da li je Vama u interesu) da ste duže ili kraće kod poslodavca onda ćete prema Ugovoru ako ne po zakonu...

nadalje ako hoćete otići odmah ima i otkaz ili sporazum o raskidu radnog odnosa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Za sve one koji su u dilemi, a imali su ovakav ili sličan slučaj .... hrabro, nađite dobrog odvketnika za radno pravo i , pardon na izrazu, mogu vam tzv. poslodavci PUHAT ! Ja sam naime uspjela ostvariti svoja prava, iako mi je u ugovoru pisalo 1 mjesec otkaznog roka, po ZOR-u imam, nakon 5 g. rada pravo na 2 mjeseca i tako sam i dobila. I otpremninu za svih 5 godina, bez obzira što je 1. godina bila na određeno, a ostale na neodređeno ( naravno, bez prekida ! ). Želim reći, ako se sami ne pobrinete da ostvarite svoja prava, neće nitko. Uostalom, ja sam osim materijalne naknade imala i veeeeeliku moralnu pobjedu ! I sad sam, iako bez posla, barem u duši zadovoljna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam poslodavac ponudi mjesto čistačice, onda vam daje otakaz s ponudom izmjenjenog ugovora, koji ugovor vi ne morate prihvatiti i za vas vrijedi SAMO ONAJ UGOVOR KOJEG STE POTPISALI. Uvijek možete sve odbiti što ne želite.

 

 

dakako da mozete, ali ovisi ima li kakvih posljedica odbijanja, ako je poslodavac dao otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora i ona ga ne prihvati, dat ce joj otkaz. u tom slucaju ce ona na sudu moci osporavati opravdanost otkaza. ali nece ostati raditi jer je dobila otkaz. naprotiv, ako prihvati takav ponudjeni izmijenjeni ugovor, svakako je bolje za nju, jer u tom slucaju ostaje raditi, doduse na novom radnom mjestu, ali pridrzava pravo osporavanja otkaza na sudu, i ako uspije, na snazi ostaje prijasnji ugovor o radu.

 

osim toga, poslodavac novi ugovor nema obvezu ponuditi odmah uz otkaz. najprije joj moze ponuditi dobrovoljni prihvat novog ugovora, no ako ga ona prihvati, ne moze isti osporavati na sudu. ako ga odbije, to ne stvara nikakve pravne posljedice za nju, pa ste vjerojatno na to mislili, a ne na instituciju otkaza s izmijenjenom ponudom ugovora o radu.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija