Jump to content

neisplata plaće, kako se izboriti


Soxy

Preporučene objave

poštovani,

molim savjet za sljedeću situaciju.

radnik u privatnoj firmi koja radi bez poteškoća, nije primio plaću za prethodni mjesec. zapravo, nijedan radnik te firme nije. ugovoreni datum isplate je 15.u mjesecu. znači realno, isplata kasni tek 15dana. ali ko zna da li će je i kad biti.

kako se radnik može izboriti za plaću, da li se poslodavac na bilo koji način može "pritisnuti" zakonski da ju isplati?? :-?

kome se obratiti?

na šta se pozivati??

šta ako radnik ode iz firme bez primljene jedne ili više plaća??

 

hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda, poslodavac trenutno nema sredstava, ali ih očekuje. nemojte nakon 15 dana odmah dizati halabuku.

 

Što može radnik ako ode s posla, bez plaće? Može ono što on hoće, može kao prvo ne napraviti ništa, a može tužiti poslodavca za neisplaćene plaće.

 

Pritisnuti poslodavca ima dvostruki efekt-dobiti ćete plaću i otkaz ili smiren strpljen koji dan i imati i plaću i posao.

 

danas je luksuz imati posao i uz to redovnu plaću, a kašnjenje od 15 dana nije ludilo, ali nije ni smak svijeta. Možda je poslodavcu već smak, nego Vama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radiš i još bi plaću?! Budi sretan što uopće radiš! :D To je citat iz epizode jedne serije iz BiH, ali odražava i stanje kod nas. Kad sam prvi put pročitao pitanje ove teme pomislio sam da je postavljeno na bahat način. Naravno da nema ničega bahatog u želji da se zaštite svoja prava, ali u psihu stanovnika RH (barem većine njih) se uvuklo razmišljanje da je kašnjenje s isplatom plaće zakonsko pravo poslodavca. "Luksuz" prigovora poslodavcu na kašnjenje isplate plaće mogu si dopustiti samo oni sa deficitarnim zanimanjem koji se lako mogu zaposliti a drugom radnom mjestu. Tužba je postala gotovo beskorisno oruđe kojom se radnici služe kad ne dobiju nekoliko mjesečnih plaća za redom, ali onda je očito da je i poslodavac u banani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

žao mi je da ste me krivo razumjeli. najmanje od svega želim imati bezobrazan i bahati stav. ali imam nešto više informacija, koje nisam htjela iznositi.

da firma ima zakonskih problema, da nemaju novaca na računu jer se on slijeva na drugi i da je pitanje da li će se više ijedna plaća isplatiti.... ima toga još, ali stvarno ne bih o tome jer nije bitno.

 

mislim da je iz navedenog jasno zašto se brinem.

ali hvala vam na odgovorima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija