Jump to content

HZZO - Naknada za pola radnog vremena - Blizanci! Molim pomoć


cicijanino

Preporučene objave

Ponosan sam otac blizanaca starih 1,5 godina. Žena mi je počela raditi kad su momci imali 9 mjeseci, i to na pola radnog vremena. Nakon dva mjeseca, čuli smo da bi preko HZZO-a postojala mogućnost da se dobije naknada za pola radnog vremena pa smo predali molbu za istom. Ista nam je i odobrena pa mi je žena dobila naknadu retroaktivno za dva mjeseca i sljedeća dva mjeseca je sve bilo ok. Nakon toga, odjednom se pravnici u HZZO-u Split čudom čude kako su uoće mogli takvo rješenje izdati i da će morati vidjeti što s tim (da li će trebati vraćati primljene novce - oko 830 kn mjesečno), ali da će prekinuti plaćanje naknade.

 

U rješenju piše, citiram: " Osiguranici se priznaje pravo na naknadu plaće tijekom rada s polovicom punog radnog vremena do treće godine života x i y djece rođ dd.mm.gggg u razdoblju od dd.mm.ggg do dd.mm.ggg."

 

Moje pitanje glasi: Ukoliko nema rješenja koje "pobija" rješenje po kojem oni njoj uplaćuju naknadu, smiju li oni "svojevoljno" prestati uplaćivati novac?

Ukoliko ne smiju prestati, koje su mi pravne mogućnosti, odnosno akcije koje trebam poduzeti?

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako nisam pravnik ali sam imao sličnih problema. Po zakonu rodilja mora otvoriti porodiljni dopust najkasnije 28 dana prije "termina" rođenja. Nako čega prima naknadu od 1650 kn ili prosječnu plaču slijedećih 6 mjeseci (ukoliko je bila zaposlena) dok novorođenče ne napuni 6 mjeseci starosti ( e to je kao obavezno) ukoliko imate su blizanci vaša prva djecai (mislim da je isto). Jedino ona naknada koju ste spominjali (830 kn) to je puna cijena za dječiji doplataka po dijetetu, a naknada za produljeno bolovanje za njegu djeteta ili sl. od HZZO-a je max. 2000 kn jer mi to supruga upravo konzumira. Ako bi poćela raditi pola skračenog vremena ta naknada ostaje i obračunava joj je pola radnog vremena (pola pune plaće) kod poslodavca. Kod Vas je mogao nastati problem ako vi kao otac niste u radnom odnosu tada takva naknada "pada u vodu" jer ste se vi dužni brinuti o djeci dok supruga radi.

Jeste li potražili savjet u Centru za socjalnu skrb - pravna služba (he samo triba otić kod negdi oko 10 sati kad popiju kavu i pročitaju novine nemoj ni prije ni poslje jer su grintavi)

 

PS (HZZO ukoliko ustanovi nepravilnosti i nedosljednosti u donesenom rješenju mogu obustaviti isplate naknada o čemu će te biti naknadno obavješteni ?!!)

 

Eto toliko, :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se ne radi o naknadi za bolovanje ni o dječjem doplatku! Tu se radi o tome da zakonom nije definirano pravilo o naknadi (podložno je raznim tumačenjima) rodiljama koje počnu raditi na pola radnog vremena. Zbog toga je (po mojim saznanjima prvo u Trogiru, odakle je krenula lavina) pravnica u hzzo-u izdala rješenje.

 

Mene samo zanima jedna stvar, govoreći kao laik:

 

1. Dobiješ rješenje za nešto po čemu imaš neka prava

2. Ta ista prava više ne ostvaruješ, a nisi dobio rješenje koje pobija prvo rješenje.

 

Kako?

 

Po mom mišljenju, shvatili su da to baš i nije u redu i sad šute i prave se blesavi!

A mene zanima mogu li se ja praviti još luđi i zahtjevati ta sredstva?

 

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija