Jump to content

Porodiljni za supruga nezaposlene majke s invaliditetom


zrno25

Preporučene objave

Lijep pozdrav,

 

Supruga mi je nezaposlena osoba sa 100% invaliditetom i nalazi se u 6 mjesecu trudnoce.:-)

U Zakonu sam uspio naci da supruga moze uzeti porodiljni 45 dana prije termina poroda, te da mora uzeti porodiljni dopust 28 dana prije termina. Isto tako pise da suprug moze uzeti porodiljni tek 42 dana nakon poroda.

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2415.htm, članak 66

 

Ja s njom zbog njenih poteškoća moram biti cijelo vrijeme poslije poroda, a bilo bi zbog njene situacije jako lijepo i kad bih mogao biti i prije poroda. Po ovom zakonu, ja na to možda imam pravo (članak 69) jer ako majka umre, napusti dijete ili ako je zbog bolesti ili <b>drugoga važnoga razloga onemogućena brinuti se o djetetu</b>, djetetov se otac može koristiti svim pravima koja su ovim Zakonom predviđena, radi zaštite majčinstva i podizanja djeteta.

100% invaliditet trebao bi biti "drugi važni razlog". Nadam se. :-?

Piše isto tako da Ministar utvrđuje uvjete i postupak utvrđivanja nemogućnosti majke da se, zbog bolesti ili drugoga važnog razloga, brine o djetetu. Problem je što taj Pravilnik nisam nigdje našao pa ne znam da li njen 100% (zapravo je i veći) invaliditet ulazi u tu grupu. :-(

 

Isto tako, ne znam da li "svim pravima koja su ovim Zakonom predviđena" omogućava meni kao suprugu da odem prije njenog poroda na porodiljni? :-? Ako mi je to uopće omogućeno, da li smijem otići 45 dana prije porodiljnog ili 28 dana prije datuma poroda?

 

Bio bih zahvalan ako bi mi netko znao odgovoriti na ova pitanja :-) :-)

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o rodiljnom dopustu majki koje obavljaju samostalnu djelatnost i nezaposlenih majki ("Narodne novine", broj 24/96, 109/97, 82/01 i 30/04)

 

čl. 4, s time da otac mora u tom slučaju zadovoljiti sve uvjete koje propisuje Zakon:

 

imaju hrvatsko državljanstvo

- imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust

- zdravstveno su osigurane u Zavodu

- vode se u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porođaju djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili da su se u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti prijavile u evidenciju nezaposlenih pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje

- radni odnos ili služba nije im prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca, odnosno da im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti Rubens na odgovoru,

 

Ali mislim da me nisi dobro razumio. Jer ovo sto si naveo predstavljaju uvjete koji definiraju <b>nezaposlenu</b> osobu. Moja supruga ne radi, ali nije ona ta koja bi trebala traziti porodiljni dopust vec ja koji radim.

 

Ja bih htio uzeti porodiljni dopust jer je ona osoba s invaliditetom i treba joj moja pomoc. Ali ne znam:

 

- da li mogu uzeti porodiljni dopust prije isteka od 42 dana nakon poroda, tj. spada li ona sa invaliditetom >100% u grupu ljudi koji su u nemogućnosti brinuti se o djetetu (Ministar propisuje pravila koja ne poznajem)?

 

- ako ona spada u tu grupu, smijem li uzeti porodiljni dopust prije termina poroda i to 45 dana prije ili 28 dana prije?

 

 

I da, ona sluzbeno nije nezaposlena jer studira, ali kao studentica ima ista prava kao i da je nezaposlena. A i to što je studentica ne rješava problem invaliditeta.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi shvatio što sam ti hito reći, naime pod istim uvjetima koji kak veliš definiraju majku, nezaposlenu osobu, možeš ostvariti to pravo temeljem gore navedenog propisa.

 

Ajde, lijepo izlistaj ga i prouči, sve će ti biti jasno, i koliko i kada i pod kojim uvjetima, posebno obrati pažnju na ono što sam ti gore naveo, čl. 4.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija