Jump to content

staž ( prisilan rad ) medicinskih sestara\ tehnićara


bagi123

Preporučene objave

dobar dan, zanima me postoji li nekakva pravna osnova da dobijem plaćen staž. ja sam ove godine završio medicinsku školu u puli i sada trebao bi godinu dana prisilno raditi za 0kn po satu jer ukoliko ne odradim to ja kao i da nisam išao u srednju školu. postoji li mogućnost da taj staž bude plaćen a ne da još jednu dodatnu godinu budem parazit na leđima svojih roditelja? ipak bolje je doma lezat za đabe nego radit za đabe. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bagi123 je napisao:

ipak bolje je doma lezat za đabe nego radit za đabe.

Izabrali ste humani poziv i nema razloga da ovako razmišljate.

A što se tiče plaćanja stažiranja predlažem da se javite HUMS-u. Oni si nešto po tom pitanju radili. Znam da je odobreno plaćanje za VŠS no kako stvari stoje sa SSS, nemam nova saznanja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem sa Vama.

 

Nisam pravnik, ali me ljuti da ja kao poduzetnik ne mogu nekoga držati ne prijavljenog, a dati mu plaću, a Vi ne dobijete ni plaću.

S tim se u potpunosti slažem, ali sam ljuta da postoje institucije koje to smiju raditi, potpuno legalno!!!???

 

Humanost DA, iako se osobno bavim trgovinom , ali ovo je izuzetno BEZOBRAZNO donijet zakon, pod krinkom majstorskog i državnog ispita, a u cilju prisilnog rada.

 

I sama imam djecu i smatram da kad završe školu, trebaju biti plaćeni za svoj rad, a ne zlostavljani i još neplaćeni.

 

Završila sam školu još 1986. god., ali sam na vl. koži osjetila ine šizofrenike dok smo išli na praksu.

 

Ne mogu Vam pomoći, ali suosjećam s Vama.

 

Moral je jako jednostavna stvar, samo napravite ono što bi željeli da naprave Vama. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Upoznala sam dosta cura šta su odrađivale besple godinu dana, ali lako je za to, gadno je to što se ni nakon tih godinu dana ne možete pouzdati u svoje radno mjesto. Ali znam da je prije nekih godinu dana neka faca iz zdravstva rekla javno da će se to stažiranje plaćati pa ti savjetujem probaj u ministarstvu zdravstva na Ksaveru dobiti tu informaciju ili prosurfaj netom pa potraži još informacija jer mislim ili da se već plaća ili da će biti plaćen. A što se tiče humanosti nažalost preporučam novim generacijama da se ne ugledaju na stariije već zaposlene med. sestre. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Država nije osigurala novac u 2007. godini po posebnom programu financiranja pripravničkog staža zdravstvenih radnika SSS, već samo VSS i VŠS (javni natječaji) i to broj određen točno po profilima zanimanja (ovisno o vrsti zdravstvene ustanove, te broju ugovorenih kreveta s HZZO, odnosno broju zaposlenih radnika određenog zanimanja) u Pravilniku kojeg je donio ministar nadležan za zdravstvo, te s omjerima broja pripravničkih mjesta VSS i VŠS u odnosu na SSS.

Što se tiče financiranja SSS zdravstvenih radnika, prepušteno je svakoj ponaosob zdravstvenoj ustanovi da osigura financijska sredstva za plaćanje i to na vlastiti teret, a dobro se zna kakova je situacija u zdravstvu uopće, te da mahom pripravnici SSS zdravstvenog usmjerenja nisu plaćeni uopće za vrijeme pripravničkog staža, ili tek poneki sretnici i to možda 6 od 12 mjeseci.

Iako su u granskom kolektivnom ugovoru, Vlada RH i sindikati propisali obvezu plaćanja minimalno za broj pripravničkih mjesta SSS prema Pravilniku, novaca u zdravstvenim ustanovama nema, a očigledno ni u Državnom proračunu. Ne zaboravimo da iako pripravnički staž SSS u velikoj većini zdravstvenih ustanova nije plaćen, to ne znači da zdravstvene ustanove nemaju obvezu plaćanja poreza i doprinosa za volonterski rad (za zdravstveno, mirovinsko...), a što je također trošak samoj zdravstvenoj ustanovi.

Na žalost, situacija nije blistava, kako za pripravnike SSS, tako ni za zdravstvene ustanove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

a i u zakonu pise da mi volonteri nebi smijeli tijedno raditi vise od 40 sati, te da su kazne za to od 20-250 tisuca kuna ako se ne varam. a sta napravit oko toga?

poslje 'radnog' dana doma dodes mrtav umoran, kao da si kopo. na odijelu oko 30 pacijenata ,a 1 sestra u njezi i pripravnik trebaju prakticki udovoljavat ljudima, jer vise manje svako gleda svoju guzicu kad je bolestan, te cim kazes im dobro jutro , u zaostatku si. a da ne govorimo da ih pitamo kako su ili ista slicno.

PREVISE posla. subotom bi 1 sestra trebala obici i previti rane , vizitu , pobrinit se da jedu , prime ljekove i jos milion stvari. i ko da to nije dosta , rade po 12h. a ljecnici po 24h na dan.

 

pa di idemo

nije ni cudo da ljudi bijeze od medicine ko vrag od tamjana

ne isplati se.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

U rijeci postoji Nezavisni sindikat medicinskih sestara tehničara i djelatnika u zdravstvu kojima članovi mogu biti i pripravnici uskoro web stranica (jasno for freee).Pa ako terbate savijet ja bih išao k njima .Jedino što oni traže zauzvrat je da postanete njihov član po stupanju u radni odnos(jasno ako to želite).Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija