Jump to content

Trudna ne smijem raditi- molim savjet


ANABELA

Preporučene objave

Radim takav posao da ga po zakonu trudna ne smijem raditi, a uz to zbog godina koje imam moram otići na bolovanje zbog komplikacija ili čuvanja trudnoće.Moje bolovanje će se najvjerojatnije protegnuti do samog poroda, a onda porodiljni dopust. Uz to ostalo mi je i nekoliko dana neiskorištenog godišnjeg kojeg bih morala do 30.06.08. iskoristiti. Moja dosadašnja plaća bila je 6000 kn. Znam da je bilo puno odgovora na ovu temu, ali kako je cijenjeni "Rubens" rekao svaki je slučaj za sebe.

Ja bih molila za savjet što da napravim s preostalim godišnjim te odgovor na pitanje koliko ću sada dobivati od HZZ0-a? Ako je odgovor 4250 kn ( pretpostavljam do 1.1.08) zanima me koji će mi prosjek za porodiljni dopust uzeti. One mjesece kad sam radila ili zadnjih 6 ( kad sam bila na komplikacijama)? I još nešto, postoje li kakve olakšice za samohrane majke, puno vam hvala. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje bi bilo da Iiskoristiš sav godišnji odmor koji imaš prije stupanja na bolovanje. A što se nadoknade plaće tiče kak veliš 4.257,28 kuna do stupanja na rodiljni dopust. Kako sad stvari stoje isto toliko bi ti bila i rodiljna naknada, ali treba pričekati dok nešto ne bude objavljeno u NN.

 

Ovo što čuješ po raznim medijima i predizbornim skupovima je lijepo, mislim na rodiljnu naknadu, ali obzirom na to kakva pravila igre sad vrijede?????

 

Netko je zaboravio na visinu naknade plaće i njen utjecaj na kasniju visinu rodiljne naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali, ne mogu vjerovati da nisu definirali na koji 6-mjesečni prosjek se porodiljna naknada odnosi. Po meni to bi svakako morala biti zarađena plaća u 6 mjeseci prije nego što sam otišla na komplikacije..jer na komplikacijama ne zarađujem već samo ostvarujem naknadu...eh..

I što ako malo radim( neki drugi posao kod istog poslodavca), a malo sam na komplikacijama...

prilično sam zbunjena pa cijenim bilo kakav odgovor za početak.. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko ne prekidaš bolovanje - uzima se isti prosjek koji si nosila na HZZO za naknadu na bolovanju

 

kao što si i sama rekla uzima se prosjek zarađene plaće, jer u suprotnom opet ne bi imala šanse za porodiljnu naknadu veću od trenutnog limita budući da nakanada za vrijeme bolovanja zbog komplikacija u trudnoći ostaje i dalje limitirana na 4257,00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo ukljucujem se u ovaj topic, jer ja i moja supruga imamo vrlo slican problem ovome.

 

Naime moja supruga radi na radnom mjestu gdje postoji mogucnost da bude izlozena zracenju te nakon sto je ostala trunda odmah je morala otici na trudnicko bolovanje.

 

Ugovor joj istjece sredinom ozujka i ono sto me zanima je sto nakon toga jer joj je poslodavac rekao da joj vise, jer je trudna, nece produzavati ugovor.

Dali joj on smije ne produziti ugovor samo zbog toga sto je ostala trudna??

 

Do sada u doticnoj firmi ima godinu dana i dva mjeseca neprekinutog radnog staza. Placa joj se krece negdje oko 5000kn. I u trenutku isteka ugovora ce biti u 4. mjesecu trudnoce.

 

Jos me zanima kolika ce joj otprilike biti naknada tijekom bolovanja i sto nakon isteka ugovora, dali ide na burzu i trudna mora traziti posao dok ne bude isla na porodiljni ili ???

I kolika ce joj biti porodiljna naknada ??

 

MOlim vas za pravne savjete jer nista ne znam oko tih stvari. Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali joj on smije ne produziti ugovor samo zbog toga sto je ostala trudna??

 

Smije.

 

 

Jos me zanima kolika ce joj otprilike biti naknada tijekom bolovanja i sto nakon isteka ugovora, dali ide na burzu i trudna mora traziti posao dok ne bude isla na porodiljni ili ???

 

4257,00 kn nadoknada plaće za vrijeme bolovanja koje traje od "otvaranja bolovanja" do stupanja na rodiljni dopust

 

 

Nezaposlena majka ima pravo na rodiljni dopust od dana rođenja djeteta do navršene godine dana starosti.

Za blizance, treće i svako sljedeće dijete nezaposlena majka ima pravo na rodiljni dopust do treće godine života djeteta.

Nezaposlene majke imaju pravo na porodni dopust ako ispunjavaju sljedeće uvjete:

- imaju hrvatsko državljanstvo

- imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust

- zdravstveno su osigurane u Zavodu

- vode se u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porođaju djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili da su se u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti prijavile u evidenciju nezaposlenih pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje

- radni odnos ili služba nije im prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca, odnosno da im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

 

Zahtjevu se prilažu sljedeći dokumenti:

1. fotokopiju rodnog lista za dijete ili fotokopije rodnih listova za blizance, trojke ili više djece jednake dobi

2. fotokopiju domovnice (za majku)

3. fotokopiju osobne iskaznice (za majku) i potvrdu o prebivalištu

4. potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje od kada se majka neprekidno vodi u evidenciji nezaposlenih osoba

5. potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o visini novčane naknade koja joj se isplaćuje kao nezaposlenoj osobi

6. fotokopiju odluke o prestanku radnog odnosa.

 

Na uvid je potrebno donijeti:

1. osobnu iskaznicu

2. domovnicu

3. zdravstvenu iskaznicu

4. original rodnog lista (listove) za dijete (djecu)

5. original odluke o prestanku radnog odnosa

 

Novčana naknada za vrijeme rodiljnog dopusta nezaposlenim majkama iznosi 1.663,00 kune mjesečno. U slučaju da nezaposlena majka ostvaruje novčanu naknadu pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, ima pravo samo na razliku do iznosa od 1.663,00 kune.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija