Jump to content

Prevaren sporazumnim otkazom


Guitarman

Preporučene objave

Prije dvadesetak dana poslodavac je bez upozorenja pred mene stavio sporazum o raskidu ugovora o radu i rekao da je to što sam napravio firmi za izvanredni otkaz, ali pošto imam dvoje djece, ipak mi nudi sporazumni otkaz. Ja sam tvrdio da su optužbe neutemeljene i lažne, ali to ništa nije mijenjalo na stvari. Htio sam se istog trena s nekim posavjetovati, ali mi je poslodavac rekao da ako izađem s tim papirom iz sobe, odmah slijedi izvanredni otkaz. Kako nisam imao pojma o svojim pravima u različitim varijantama otkaza, ni o terminologiji, a najviše zbog straha, ja sam to potpisao, iako se na kraju uspostavilo da nisam kriv za što me se optužuje. No, sporazum je već bio potpisan. Možda zvuči nevjerojatno, ali to je tako kad si žrtva neprestanog mobbinga od strane poslodavca pa izgubiš kompas. Zanima me da li još uvijek imam neke šanse kod pravosudnih tijela da se cijeli postupak ispita te eventualno poništi ovakav sporazum? :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me da li još uvijek imam neke šanse kod pravosudnih tijela da se cijeli postupak ispita te eventualno poništi ovakav sporazum? :tikvan:

 

Razloge za poništenje imaš jer očito si to potpisao po prijetnjom.

Zakon o obveznim odnosima NN br. 35/05, iako se spominje pojam ugovor, ali vrijedi i za tvoj slučaj sporazuma, citat:

 

"Prijetnja i sila

 

Članak 279.

 

(1) Ako je ugovorna strana ili netko treći nedopuštenom prijet­njom izazvao opravdani strah kod druge strane tako da je ona zbog toga sklopila ugovor, druga strana može zahtijevati da se ugovor poništi."

 

Ali 20 dana je prošlo,trebalo je reagirati u roku od 15 dana, bojim se da je sada već kasno, ali za svaki slučaj ako ti je vratio papire uzmi ih i odi porazgovaraj s nekim odvjetnikom koji je dobar u tome ili ako si član sindikata kod njihovog pravnika, da se vidi može li se što tu još napraviti.Ajde, pa javi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...nisam bas siguran da se taj clanak odnosi na ovakvu vrstu situacije...

....naime ta prijetnja kojoj je doticni bio izlozen....uopce nije u tom smislu nedopustena...poslodavac mu je doduse rekao da ukoliko ne potpise sporazumni rakid ugovora o radu ce mu dati izvanredni otkaz zbog odredjenih upitnih optuzbi.....pa sta ???

....zasto je potpisivao sporazumni raskid, ako zna da su optuzbe lazne....ne razumijem trebao je dozvoliti da mu cak i uruci izvanredni otkaz, pa jednostavno pobiti takve navode u roku 15 dana pa dalje sudskim putem, u svakom slucaju bi poslodavac zasigurno izgubio spor ako su optuzbe lazne, izmisljene....

....ovako ne razumijem pristao je potpisati sporazumni raskid ugovora o radu sam.....i postigao sta-izgubio posao kao sto mu se prijetilo, samo sto je na ovaj nacin pomogao poslodavcu i lisio ga mogucnosti spora, a i sebi oduzeo mogucnost sudske zastite ili ajde uvelike si otezao....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marin7 je napisao:

...nisam bas siguran da se taj clanak odnosi na ovakvu vrstu situacije...

....naime ta prijetnja kojoj je doticni bio izlozen....uopce nije u tom smislu nedopustena...poslodavac mu je doduse rekao da ukoliko ne potpise sporazumni rakid ugovora o radu ce mu dati izvanredni otkaz zbog odredjenih upitnih optuzbi.....pa sta ???

....zasto je potpisivao sporazumni raskid, ako zna da su optuzbe lazne....ne razumijem trebao je dozvoliti da mu cak i uruci izvanredni otkaz, pa jednostavno pobiti takve navode u roku 15 dana pa dalje sudskim putem, u svakom slucaju bi poslodavac zasigurno izgubio spor ako su optuzbe lazne, izmisljene....

....ovako ne razumijem pristao je potpisati sporazumni raskid ugovora o radu sam.....i postigao sta-izgubio posao kao sto mu se prijetilo, samo sto je na ovaj nacin pomogao poslodavcu i lisio ga mogucnosti spora, a i sebi oduzeo mogucnost sudske zastite ili ajde uvelike si otezao....

 

 

Ovo što navodimo i ti i ja može biti i ne mora, i o tome bi se dalo raspravljati i na sudu u nekoj parnici.

Zašto je potpisivao?Teško je u takvoj situaciji čovjeku nije pravnik, pa ne zna što je koja vrsta otkaza,koja je pravna procedura, a još k tome pribroji stres zbog mobbinga.Lako je nama sad govoriti trebao si ovo ili ono.

Ponavljam najbolje mu je da se obrati za pravnu pomoć kod stručne osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bih se htjeo nadovezati, da ako poništavanjem sporazuma na sudu želite povratak na posao, šanse su male, ali ako Vam je poslodavac ostao dužan nekekve novce, dio plaće, stimulaciju ..., a u sporazumu je navedeno da nemate nikakvih potraživanja prema poslodavcu, takav sporazum, pod uvjetom dokazivanja nekakvih potraživanja možete poništiti sigurno. Uspio sam u jednom takvom sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Poštovani,

 

Moj slučaj je najsličniji ovoj temi (mobing i pristup poslodavca kod otkaza) pa se nadovezujem sa svojim slučajem.

 

Pred mene su stavljeni otkaz ugovora od strane poslodavca i sporazumni raskid ugovora, također bez mogućnosti bilo kakvih razmatranja opcija npr. do idućeg dana. S obzirom da je sporazumni raskid, koji mi je obrazložen kao prijateljski, ipak bio prihvatljivija opcija (zbog nagomilanog stresa i užasno neugodne situacija, neskrivljena s moje strane), odlučio sam se za sporazum i potpisao ga, gotovo i bez da sam ga i pročitao, potpuno vjerujući nekakvom gentlemenskom pristupu i želeći se otarasiti obojice mobbera što prije.

Istog dana, sporazum mi je po potpisu direktora uručen (u koverti), a ja sam ga otvorio tek sutradan i vidio da je sporazum višestruko nepovoljniji nego što li je predstavljen. Odmah sutradan sam uručio poslodavcu dopis kojim tražim provjeru radi li se o pogrešci, ali nakon odgovora da je sporazum sastavljen u skladu s našim dogovorom (laž - prevara), bilo mi je jasno da moram tužiti poslodavca, što sam i učinio.

U međuvremenu, odjavljen sam iz radnog odnosa s poslodavcem, poslodavac mi je isplatio otpremninu prema tako napisanom sporazumu (valjda misleći da će me ušutkati) i ja bih je najradije vratio bivšem poslodavcu na račun s kojeg je isplaćena, sve do presude. Taj mi novac samo stvara dodatni stres i mučninu oko cijele situacije, ali ne bih volio da u slučaju negativnog ishoda spora, nekim mojim dodatnim propustom izgubim i pravo na taj novac - ne bih volio završiti spor kao veća budala nego što sam ga započeo.

 

Ukoliko imate savjet, cijenio bih ga.

 

Hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija