Jump to content

Dragi pravnici hitno molim savjet.


mauro

Preporučene objave

Poslodavac mi više od dvije godine vrši isplate u dva djela. Prvi dio je legalan a drugi nije. Drugi dio večinom isplacuje uplatom na račun a rijetko kad na ruke. Da li ga mogu tužiti zbog toga i kolike su kazne za to? U banci se to knjiži kao ''uplata poslodavca''! Nije slučaj samo kod mene već kod nas preko 200 djelatnika. Ako bi ga i tužio, da li znate kako se to pokazalo u praksi da li bi inspektorat imao sluha za to ili je to za njih ''mala stvar''. Ovo sve radim iz razloga što me poslodavac ucjenjuje pa bi volio znati imam li ja pravo na osnovu ovoga mu uzvratiti. Molim vas odgovorite mi što detaljnije jer nemam puno vremena. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogrešan je stav da drugi dio plaće nije legalan. Nigdje ne stoji da se plaća ne može isplaćivati i na ruke (izuzev nekih kolektivnih ugovora), u cijeloj priči je nelegalno jedino ako poslodavac na drugi dio plaće ne uplaćuje doprinose, poreze i prireze.

Zakonom o doprinosima na obvezna osiguranja u članku (mislim) 9. je definirana plaća, stoga u plaću ulaze ne samo neto primici nego plaćom se smatra bruto iznos kao i eventualni primici u naravi.

Savjet - provjeri na obračunskom listiću iznos bruto plaće te ukoliko postoji manjak u netu od onog što primaš sa oba dijela, imaš pravo tužbom tražiti uplatu doprinosa za sve mjesece unazad tri godine skupa sa kamatom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš li mi reći da li je to ozbiljna stvar i hoće li je moj poslodavac tako shvatiti. Drugi dio je sigurno nelegalan jer mi ne ulazi u bruto plaću a trag svega postoji u banci jer mi je kako sam već naveo većinu puta uplaćivano na račun. Kome za početak da se obratim i da li će to nadležno tijelo ovo prihvatiti kao ozbiljnu stvar ili su ovo ''sitnice'' za njih.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija