Jump to content

Čuvanje trudnoće, porodiljna naknada


Pebble

Preporučene objave

Bok svima,

 

radim u privatnoj firmi i prijavljena sam na minimalac već 2 godine što iznosi 1.700,00 kn (cca).

Planiram trudnoću pa imam nekoliko pitanja;

1. Koliko bi iznosila naknada za čuvanje trudoće i kako se to regulira i od kojeg mjeseca trudnoće se to može početi primjenjivati?!

2. Koliko bi iznosila porodiljna naknada?

3. Kako bi ostvarila što veće naknade za vrijeme trudnoće i kad rodim koliko prije moram urgirati da me prijave na viši iznos?!

 

Hvala puno! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

majka sam dvogodišnje djevojčice, pa znam iz iskustva.

1. Čuvati trudnoću možeš od prvog dana ustanovljene trudnoće, ako ti doktor ima osnovu to prepisati (težak posao, zdravstveno stanje, ili veza). Nakon određenog vremena morati ćeš i pred lječničku komisiju zbog opravdanja bolovanja. U tom periodu dobijaš 100% plaću - prosjek zadnjih 6 mjeseci ( ako imaš 1.720,00 dobivaš toliko, ako imaš 6.000,00 - dobivaš toliko)

2. i 3. Sa 1. siječnjom 2008. mijenja se pravilo porodiljnih naknada. Porodiljni dopust otvara sa 45 dana prije termina poroda i traje do prvog rođendana tvog djeteta (može i kraće ako to želiš). Od 1. siječnja 2008. porodiljna naknada prvih 6 mjeseci iznositi će prosjek tvog dohotka zadnjih 6 mjeseci (ranije je gornji maximum bio 4.200,00 kn - što bi značilo ako imaš npr 10.000,00 kn plaću dobila bi tih 4.200,00, a ne 10.000,00. Sada više toga nema, pa bi bilo zgodno nagovoriti svog šefa da ti toliko isplati, jer to poslije plaća država, a ne on.) Za drugih 6 mjeseci država još nije načistu hoće li isplaćivati pun dohodak ili će ga limitirati (ranije je to bilo oko 2.500,00 kn, pa sam ja nakon prvih 6 mjeseci ponovo krenula na posao).

Nadam se da sam ti pomogla, i sretno s šefom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 85/06, 105/06, 118/06 i 77/07)

 

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu:

1. za vrijeme bolovanja zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu,

2. za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem,

3. za vrijeme korištenja obveznoga rodiljnog dopusta,

4. za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života,

5. za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe,

6. za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma to sam i ja pronašla ali rečenica iznad tog teksta glasi:

 

Naknada plaće ne može biti niža od 70% osnovice za naknadu, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, s time da kao mjesečni iznos za puno radno vrijeme ne može biti manja od 25% od proračunske osnovice.

 

Znači li to da može biti 70 % ?! Što znači ta rečenica ?!?!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naknada plaće određuje se od osnovice za naknadu koju čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku radniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.

Iznimno, ako osiguraniku nije isplaćena niti jedna plaća, odnosno ako je isplaćena samo jedna plaća u propisanom šestomjesečnom razdoblju, kao osnovica za naknadu uzima se plaća pripadajuća za tekući mjesec, odnosno plaća isplaćena do dana nastanka osiguranog slučaja. Tako određena osnovica, kada se naknada isplaćuje na teret sredstava Zavoda ne može biti veća od najniže osnovice osiguranja, važeće za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem je nastupio osigurani slučaj.

Prema Naredbi o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2007. godinu ("Narodne novine", broj 126/06, opća najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa iznosi 2.298,00 kuna.

Prilikom utvrđivanja naknade plaće sukladno naprijed navedenom, najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa, umanjuje se za zakonom propisane obvezne doprinose, poreze i prireze.

Pod plaćom na osnovi koje se utvrđuje osnovica za naknadu plaće podrazumijeva se, u smislu Zakona, redovna mjesečna plaća osiguranika utvrđena u skladu s odredbama propisa o radu i drugih propisa o određivanju plaće, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.

U osnovicu za naknadu plaće uračunavaju se i primitci ostvareni u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja, samo kada se naknada isplaćuje iz sredstava Zavoda odnosno državnog proračuna.

Naknada plaće pripada osiguraniku u visini propisanoj Zakonom pod uvjetom, da prije dana nastanka slučaja na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu ima ostvaren staž osiguranja u Zavodu na temelju radnog odnosa ili obavljanja gospodarske djelatnosti, odnosno obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (prethodno osiguranje).

Osiguraniku, koji ne ispunjava uvjet prethodnog osiguranja, naknada plaće, za sve vrijeme trajanja bolovanja, pripada u najnižem iznosu naknade plaće, osim u slučaju korištenja prava na obvezni rodiljni dopust, te bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti te bolovanja zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Naknada plaće ne može biti niža od 70% osnovice za naknadu, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, s time da kao mjesečni iznos za puno radno vrijeme ne može biti manja od 831,50 kuna.

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu:

1. Domovinskom ratu, te za vrijeme korištenja bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti

2. za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem,

3. za vrijeme korištenja obveznoga rodiljnog dopusta,

4. za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života,

5. za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe,

6. za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.

 

Visinu naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda utvrđuje Zavod, s time da najviši mjesečni iznos naknade plaće obračunate prema odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

budući da je na prva dva pitanja detaljno odgovoreno, mogu samo reći da bi povišenje plaće bilo idealno najmanje 6 mj. prije odlaska na bolovanje, jer se za bolovanje, pa automatski kasnije i za porodiljnu naknadu uzima prosjek zadnjih 6 mjeseci (budući si u radnom odnosu 2 godine)

ako ti povisi plaću samo npr. zadnji mjesec, to ti baš i neće puno povećati prosjek ( u prosjek ne ulaze topli obrok ni prijevoz već samo netto plaća)

 

nakon otvaranje bolovanja, nikako se ne smiješ vraćati na posao prije otvaranja porodiljnog dopusta jer će ti to sniziti prosjek

zato je najbolje iskoristiti GO, pa na bolovanje, pa odmah na porodiljni

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom periodu dobijaš 100% plaću - prosjek zadnjih 6 mjeseci ( ako imaš 1.720,00 dobivaš toliko, ako imaš 6.000,00 - dobivaš toliko)

 

mala ispravka; za sada tj. do 01.01.08. jednaka je gornja granica i kod bolovanja za čuvanje trudnoće i kod porodiljne naknade - 4250,00 kn

 

znači vrijedi 100% plaće, ali max. 4250,00

(ja sam na žalost jedna od tih :-( )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalazim se u trećem mjesecu trudnoće, a nisam u radnom odnosu, ali sam čula dabih mogla kod nekog se prijaviti i primati porodiljnu naknadu.

Pronašla sam tvrtku koja bi me "zaposlila" ali njihov knjigovođa ne zna na koliko mjeseci me moraju prijaviti (sama ću platiti socijalno i prijavu).

Zanima me da li mogu ići na održavanje trudnoće i da li to ide na teret tvrtke ili ministarstvo rada ...

U socijalnom mi nisu htjeli reći ali sam čula za par slučajeva koji su tako napravilli.

molim nekog da mi odgovori ako je upoznat s problematikom.

Unaprijed hvala.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijevara

 

(1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam prvi posao ali sam ostala trudna ,radim mjesec dana znam da nije puno,ginekolog mi savjetuje mirovanje jer je prva trudnoća .

Zanima me mogu li otići na bolovanje , održavanje trudnoće, ili moram dati otkaz te ostati bez primanja i čekati porodiljnu naknadu za nezaposlene?

Zahvaljujem :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najprije, mislim da prva trudnoća, ako je normalna, nije neki poseban razlog za odlazak na bolovanje

i meni je doktor svaki put preporučio mirovanje, ali to nije značilo da ne idem na posao već da ne radim teške i opasne poslove

naravno, sve ovisi na kakvom poslu vi radite

 

a što se tiče otkaza, zašto bi dali sami otkaz?

 

možda nakon povratka s porodiljnog prema praksi naših privatnika i dobijete otkaz, ali ja ga nipošto ne bi sama dala prije odlaska na bolovanje tj. porodiljni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija