Jump to content

Tumačenje termina prerano rođeno dijete


algida

Preporučene objave

Čl. 66 stavak 7 ZOR kaže:

 

(7) Ako je dijete prerano rođeno, produžuje se rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka za toliko vremena za koliko je dijete prerano rođeno.

 

Što znači prerano rođeno dijete, tj. koji se termin u tom značenju koristi i gdje to piše? Koliko je to tjedana trudnoće (u porudu) da bi dijete bilo prerano rođeno prema zakonu?!

Pozdrav i hvala na odgovoru/odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U smislu citiranog zakona taj termin znači da je dijete rođeno prije dana očekivanog poroda koji određuje izabrani doktor ginekolog. Prema se tom danu uređuju odnosi buduće majke u smislu stupanja na obvezni rodiljni dopust 45 odnosno 28 dana prije dana očekivanog poroda, no ukoliko je djete rođeno ranije, od dana stvarnog rođenja djeteta računaju se rokovi trajanja rodiljnog dopusta 6 mjeseci, odnosno godinu dana. I sad dolazimo do mogućnosti da majka djeteta ne ide raditi na prvi djetetov rođendan, već se rodiljni dopust produžuje za to vrijeme "preranog" rođenja, ali produženje ovisi o tome da li je koristila 45 ili 28 dana kao početak rodiljnog dopusta (28 je obavezno).

 

Vrlo komlicirano, al eto tak je.

 

Napomena: vjerojatno se u medicinskoj terminologiji u tom smislu smatra nešto drugo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, i mislila sam kako je to komplicirano, no na mom HZZO-u tvrde kako se to odnosi samo na djecu koja su rođena prije 37 tjedna trudnoće (nigdje se taj podatak ne spominje, barem ne u pisanom obliku), iako se termin računa 40 tjedana trudnoće. U skladu s tim terminom (40 tjedana trudnoće) koristila sam 45 dana ranije rodiljni. Otkantali su me jer sam rodila s 39 tjedana, a to nije prema njihovim rokovima, kojio btw. nigdje ne pišu. Radi se o tome da baš ne idem na djetetov rođendan raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle radi se o tome da li si koristila obvezni rodiljni dopust od 28 dana prije porođaja, ili od dana rođenja djeteta ili 45 dana prije dana rođenja djeteta.

 

Prema tome se računa pravo koje te intresira, recimo ako koristiš obvezni rodiljni dopust 45 dana prije dana očekivanog poroda, porod nastupi pet dana prije isteka 28. dana, rodiljni se produžava za tih 5 dana, jerbo je 28 dano obavezno korištenje, a 45 nije (može se), kužiš?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam kako koji hzzo tumači, a u zakonu je, onako kako ti je rubens napisao.........

nigdje nisu navedeni tjedni trudnoće......odnosno nije važno koliko prije si rodila.........ako je prije termna, onda (bez obzira na tjedan trudnoće), trebali bi ti produžiti za toliko.

ja sam primjerice, rodila nekih 20-ak dana prije termina, te sam od hzzo zatražila (uz dokumentaciju), produljenje i dobila ga.........

a negdje sam pobrala informaciju da ti hzzo neće produžiti ako se radi o npr. o rođenju djeteta 7 dana prije termina............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slučaju bolje je je otvoriti rodiljni dopust 45 dana prije dana očekivanog poroda, roditi u terminu, uživati u definitivno najljepšem trenutku u životu (za tatu ako je na porodu, za mamu manje lijepo, velim iz iskustva) i ne razmišljati ni prije ni poslije o takvim stvarima.

 

Inače, postavila si pravo pitanje koje otvara vrlo mnogo drugih pitanja, a na koje je vrlo teško dati odgovor. Počevši od toga na koji se način prilikom utvrđivanje trudnoće utvrđuje taj famozni dan očekivanog poroda, pa i ove "pravne" posljedice koje za sobom taj čin nosi. Al velim, ne zamaraj se s tim, sve bude ok. i to je to, a da li će se rodiljni produžiti za tjedan, dva, tri, koliko je to bitno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Algida, meni na otpusnom pismu nije pisalo da je dijete nedonošče, jer to nije.....

bez problema sam dobila produljenje do termina poroda, s tim da sam pisala zahtjev za produljenje, i priložila otpusno pismo iz bolnice, potvrdu od ginekologa o terminu poroda.....i čini mi se još i rodni list.....i nije bilo nikakvih problema niti mi je tko ikakvih probglema radio oko toga......

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvrka, hvala ti. Otići ću do ginekologinje da mi napiše da sam rodila prije vremena, pa mi moraju to odobriti uz svu priloženu dokumentaciju. Barem se nadam. Da dostojanstveno (ne uz prvi radni dan) proslavim djetetov prvi rođendan.

 

Rubens, hvala na dobrim vibrama i željama da sve bude ok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Zvrka, obećala sam javiti se. U mom područnom uredu HZZO odbili su me (napismeno) riječima kako se termin prerano rođeno dijete, prema pravilima mediicinske struke, odnosi na djecu rođenu od 37.-og tjedna naniže. Te da se mogu žaliti Područnom uredu u Zg. Provjerila (telefonom) i tamo, a informacija sljedeća: Ako vam piše da je dijete nedonošče (na otpusnom pismu) onda možete podnijeti zahtjev za produljenjem rodiljnog!!! Dakle, što reći?! Osim da ću u firmu na razgovor s nadređenim da iskoristim svoj godišnji, odmah nakon rodiljnog. I da uspijem ne ići raditi na djetetov roćkas. Koje su to borbe s pravilima i ispadne da ne možeš : :glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e, fakat nemam riječi.......

moje dijete nije nedonošče......niti se nigdje u zakonu o radu, a dio koji se odnosi na produljenje prood. dopusta radi ranijeg rođenja djeteta, ne pominje termin nedonošče. ja sam rodila u 37. tjedn u trudnoće, odnosno tek sam bila ušla u 37. (prvi dan)......

ja sam opet fakat bez riječi........

nisi rekla koji je to hzzo? ja sam u zg....

:-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti u Bjelovaru. V.d. rukovoditeljica tako, kao u dispozitivu odlučila. Vjeruj mi, Zvrka, i meni je bilo jako žao i bez riječi sam i ja ostala. Neću ništa više poduzeti jer sam ljuta kad si za takve stvari oduzimam vrijeme koje mogu kvalitetnije provesti sa svojim djetetom. Hvala ti puno na podršci i riječima potpore. Pozdravi od nas svih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija